Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Fisadi mwingine huyu

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by BAK, Dec 9, 2009.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Dec 9, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,074
    Likes Received: 9,780
    Trophy Points: 280
    aliyejipatia mkopo wa mabilioni toka BoT katika mazingira ya kutatanisha na hadi hii leo hajarudisha hata senti moja.
    ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

    Wednesday December 09, 2009 Local News

    Mzindakaya hits at Kikwete's critics

    DAILY NEWS Reporter, 8th December 2009 @ 15:10,

    VETERAN politician Dr Chrisant Mzindakaya yesterday attacked critics of President Jakaya Kikwete's leadership, saying in most cases their accusations and complaints against him were not based on facts.

    "It is also not proper to single out Mr Kikwete alone, instead of the entire leadership that collectively runs the country," said Dr Mzindakaya, the Member of Parliament for Kwela constituency (CCM), in Rukwa Region.

    "Such kind of criticism is totally myopic and uncalled for. In a democratic set-up criticism is always healthy, but must be constructive and non-partisan, as opposed to personal intrigues," he said.

    He said Mr Kikwete was elected along with MPs, Councillors and other leaders at grass roots level.

    "The entire leadership is, therefore, collectively responsible for the success of the country or otherwise. Ours is not a one-man show," he stressed.

    The legislator's comments came a day after President Kikwete hit back at his critics, saying he is not surprised by utterances from some of the people. He said at the Julius Nyerere International Airport (JNIA) on Monday shortly after arriving from tour of Latin America, that he would scrutinise the comments and react to constructive criticisms only.

    Some speakers at the symposium on the state of politics organised by Mwalimu Nyerere Foundation blamed the Fourth Phase government and President Kikwete in particular for what they described as "failure to deal with corrupt figures."

    The symposium was organised by the foundation as part of activities to mark the 10th anniversary of the passing of the Father of the Nation, Mwalimu Julius Nyerere.

    Dr Mzindakaya, the longest serving MP, having been the legislator for over 45 years, noted that the critics should appreciate that the Fourth Phase Government was implementing plans by preceding CCM governments.

    He said the current leadership was implementing the CCM Election Manifesto of 2005, which is in line with the 2025 National Development Vision.

    Meanwhile, two senior leaders of Tanzania Labour Party (TLP) yesterday joined CCM.

    The defectors, Mr Aidan Makwanga who was Secretary of TLP Kilimanjaro Region and Shaban Mtengo, Deputy Regional Secretary, said TLP was losing direction. They also said that the party's National Chairman, Mr Augustine Mrema, had failed the party.

    The CCM Secretary General, Yusuf Makamba, who received the officials at the party's sub-head office in Dar es Salaam said he would use the two figures in political campaigns in northern regions.

    "President Jakaya Kikwete is doing well. Why should I remain in the opposition?" queried Mtengo.

     
  2. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #2
    Dec 9, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,074
    Likes Received: 9,780
    Trophy Points: 280
  3. mfianchi

    mfianchi JF-Expert Member

    #3
    Dec 9, 2009
    Joined: Jul 1, 2009
    Messages: 6,542
    Likes Received: 423
    Trophy Points: 180
    Jamani mlitaka Mzindakaya aseme nini wakati naye ni fisadi,huyu si ndie anamuona Mkapa kama Mungu,na atwambie huo mkopo aliodhaminiwa na Bank kuu kama ameurudisha,namshangaa Mzindakaya kuwa tusimlaumu Kikwete bali tulaumu uongozi wote ,jamani hii ni kweli ?Kikwete ndie amewachagua akina Sophia wamsaidie ,pia ndie aliyemteua lowasa amsaidie na pia ndio wamo akina Hosea,wawakilishi wetu wamemshauri mara nyingi kuwa awatose hao akina Hosea lakini kila mtu amewasikia akina Luhanjo,sasa mtu mzima anasema oh tulaumu uongozi wote basi haina haja na kuwa na kiranja mkuu mwenye mamulaka ya kuchagua pumba au mchele.
    Hawa wazee wanaturudisha kwenye siasa za ujima na za akina katikiro wameshavimbiwa hawaoni hata haya kututapikia matapishi yao hadharani,wanajiona wao ndio wenye busara,ama kwa hakika hawa wazee wanatupeleka pabaya,vijana amukeni kwa kujiandikisha kupiga kura na kuwatosa wakati wa uchaguzi,huyu mzindakaya amekuwa mbunge nikiwa shule ya vidudu na mpaka sasa nimekuwa mtu mzima ,huyu atakuwa tayari kafilisika kimawazo
     
  4. G

    Genda Member

    #4
    Dec 9, 2009
    Joined: Mar 23, 2009
    Messages: 82
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Zamani alipokuwa Waziri Mdogo wa Uchukuzi, si alijaza magari ya PWD (Public Works Department) na vifaa vya kujengea nyumba yake huko Sumbawanga! Sio ajabu vifaa vingine vilikuwa ni mali ya serikali. TAKUKURU ya wakati huo ilimfuata na wanayo ripoti.
     
  5. M

    Magezi JF-Expert Member

    #5
    Dec 9, 2009
    Joined: Oct 26, 2008
    Messages: 2,739
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    hapo ndo unaijua CCM vizuri.....yani ukweli kwa CCM ni sumu na wanaweza kukuua ukisimamia ukweli.
     
  6. F

    Fundi Mchundo JF-Expert Member

    #6
    Dec 9, 2009
    Joined: Nov 9, 2007
    Messages: 4,697
    Likes Received: 32
    Trophy Points: 145
    DR. Mzindakaya?

    Amandla.....
     
  7. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #7
    Dec 9, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,156
    Likes Received: 16,132
    Trophy Points: 280
    Hata mimi nimejiuliza hivyo hivyo.....

    Dr. Fundi Mchundo?
     
  8. Pdidy

    Pdidy JF-Expert Member

    #8
    Dec 9, 2009
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 25,569
    Likes Received: 1,623
    Trophy Points: 280
    DK mama mia pwiii pwiii
     
  9. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #9
    Dec 9, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Tume dokezwa kidogo kuwa alipata mkopo wa mabilioni na haku rudisha kwa hiyo tuna weza pewa taarifa zaidi kuhusu swala hilo? Maana kichwa cha habari na mwanzowa thread nika dhani thread ni kuhusu ufisadi wake.

    "Such kind of criticism is totally myopic and uncalled for. In a democratic set-up criticism is always healthy, but must be constructive and non-partisan, as opposed to personal intrigues," he said.

    He is encouraging people to be non-partisan while he is being partisan? My goodness! Hypocrisy!

    "The entire leadership is, therefore, collectively responsible for the success of the country or otherwise. Ours is not a one-man show," he stressed.

    Yes it's not a one-man show but every man involved in that show has duties and responsibilities. When one does not do his part we call him out. If one actor messes up his lines that's the one we call out. If one dancer misses his step that is the one we call out.If one musician misses a tune that is the one we call out! Not the whole group!You can not tell me every time something goes wrong then we have to call out every single elected official in the country. That is just plain dumb.

    Dr Mzindakaya, the longest serving MP, having been the legislator for over 45 years, noted that the critics should appreciate that the Fourth Phase Government was implementing plans by preceding CCM governments.

    We don't have to appreciate anyone for anything. Our leaders are not doing as any favors. They asked for the jobs and we are paying them handsomely to do it. We give them huge salaries with huge bonuses. We give them houses, cars. We even give a motorcade and security detail to some of them. What other kind of appreciation do they want?
     
  10. Kibunango

    Kibunango JF-Expert Member

    #10
    Dec 10, 2009
    Joined: Aug 29, 2006
    Messages: 7,558
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Ulofa na undumilakuwili umewajaa wengi humu... BAK huna hoja, umejichokea ile mbaya! Endelea na system yako ya kukopi na kupaste, ila usijitie kujua kwani hujui chochote!
     
  11. K

    Kidatu JF-Expert Member

    #11
    Dec 10, 2009
    Joined: Jun 11, 2008
    Messages: 1,477
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    DR MZINDAKAYA? tangu lini? alisomea wapi? alisomea nini? chini ya uangalizi wa nani?.

    Tanzania ya leo inatisha kama si kusikitisha.
     
  12. Kibunango

    Kibunango JF-Expert Member

    #12
    Dec 10, 2009
    Joined: Aug 29, 2006
    Messages: 7,558
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Uhalali wa kusoma unakuhusu nini wewe? Jaribu kusema na nafsi yako kwanza...
     
  13. Kibunango

    Kibunango JF-Expert Member

    #13
    Dec 10, 2009
    Joined: Aug 29, 2006
    Messages: 7,558
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Jasusi:
    Bila haya unatoa Thanks...
     
  14. KUNANI PALE TGA

    KUNANI PALE TGA Senior Member

    #14
    Dec 10, 2009
    Joined: Feb 6, 2009
    Messages: 137
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    tukiwa na watu kama kibunago,watoto wetu,na wakinamama wetu wataendelea kufa kwa umaskini mpaka kiama....wewe ndio fisadi namba moja,achana na hawo wengine.i hate to read ure comments,it makes me feel like.......
     
  15. Kibunango

    Kibunango JF-Expert Member

    #15
    Dec 10, 2009
    Joined: Aug 29, 2006
    Messages: 7,558
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Utazoea tu...! Toa kwanza boriti kwenye jicho lako...
     
  16. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #16
    Dec 10, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,156
    Likes Received: 16,132
    Trophy Points: 280
    Aaah Mwaky vipi wewe leo...mbona uko sensitive hivyo?
     
  17. Kibunango

    Kibunango JF-Expert Member

    #17
    Dec 10, 2009
    Joined: Aug 29, 2006
    Messages: 7,558
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Jamaa wamezidi kuwa viguegeu, kabla ya Slaa si alikuwa huyu Mzindakaya! Mbaya zaidi hata huyo Slaa baada ya kunyimwa ulaji CCm kakimbilia kulamba miguu Chadema...
     
  18. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #18
    Dec 10, 2009
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    Na wewe kwa mara ya kwanza nimekupa thanks!
     
  19. Kibunango

    Kibunango JF-Expert Member

    #19
    Dec 10, 2009
    Joined: Aug 29, 2006
    Messages: 7,558
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Mkuu, pamoja na yote sijaona maana ya BAK kubwatuka namna hiyo, ni vema akatoa sababu za msingi kwa Mbunge huyo kuwa fisadi, na hii iwe mbali na msharahara wake na marupurupu mengine yatokanayo wadhifa wake kama Mbunge.
     
  20. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #20
    Dec 10, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,074
    Likes Received: 9,780
    Trophy Points: 280
     
Loading...