Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Field Negroes vs House Negroes in the Tanzania Plantation

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Companero, Dec 1, 2009.

  1. Companero

    Companero Platinum Member

    #1
    Dec 1, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    [​IMG]

    GT, baada ya kuirejea sinema ya Malcom X, ametukumbusha hii dhana ya Field Negro na House Negro. Hii ni moja ya dhana ambazo zinaelezea tatizo la Miafrika Ndivyo Ilivyo. Mwaka jana katika Tamasha la Mwalimu Nyerere pale Chuo Kikuu cha Dar es Salaam Wole Soyinka aliitumia kuonesha kuwa Bara la Afrika ni shamba kubwa ambalo lina viongozi ambao ni House Negroes. Sasa swali la kujiuliza ni, je, akina nani ni Field Negroes ambao wanaongoza mapambano ya kuondokana na utumwa ndani ya shamba hili?

    Kwa ufupi House Negro ni yule mtumwa/mtumishi wa ndani ya nyumba ambaye anapata upendeleo kutoka kwa Bwana mwenye nyumba hivyo anajiona yeye ni bora zaidi kuliko yule mtumwa anayefanya kazi shambani. Field Negro japo naye ni mtumwa anadhani yeye ni huru zaidi kwa sababu anakula ndani ya nyumba hata kama anakula makombo. Bwana wake akiumwa basi naye anasema tunaumwa: 'Yo master we sick?' Katika historia ya Miafrika hii Mi-House Negroes imerudisha nyuma sana maendeleo ya ukombozi kwa kuwa huwa inafichua siri za harakati za kujikomboa za Field Negroes: 'Master we attacked?' huwa inatoa tahadhari wakati wa 'doing the master's bidding' kama Minyampala!

    GT anadai kuwa viongozi wetu wote akiwamo JKN (pichani) ni House Negroes. Mimi sitaki kuamini maana kama hivyo ndivyo hali ilivyo basi we are all doomed for good as in Minigroes ndivyo Tulivyo. May Field Negroes rise to the occassion and stop this House Negroes' foolish and pathetic business of 'Yo Master Investor we bankrupt'? 'Yo Master Donor we attacked'?
     
  2. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #2
    Dec 1, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,957
    Trophy Points: 280
    Lol
     
  3. M

    Mwafrika JF-Expert Member

    #3
    Dec 1, 2009
    Joined: Nov 20, 2006
    Messages: 5,491
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    mi house negro ni kina GT na wenzake
     
  4. MwalimuZawadi

    MwalimuZawadi JF-Expert Member

    #4
    Dec 1, 2009
    Joined: Sep 1, 2007
    Messages: 643
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Yaani Companero huwa nakata tamaa ya mi field negro ku rise na kuwanyamba hao ma house negro. Ila nadhani iko njia. Moja na ya lazima ni ya kupika propaganda ili mi field negro ibuni mbinu mpya na kuzitumia ili kuwatoka hawa ma 'yo master we lose 2010?'
     
  5. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #5
    Dec 1, 2009
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,248
    Likes Received: 239
    Trophy Points: 160
    Mi-house negro ndio hiyo mijamaa inayowatetea Mafisadi!! Akiwemo GT anayemtetea rafiye aliyetaka kununua YATCH baada ya kupata commission yake!!!
     
  6. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #6
    Dec 1, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,957
    Trophy Points: 280
    GT hatetei rafiki bali.........
     
  7. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    #7
    Dec 1, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 135
    Ana "Ambition as a Rider"
     
  8. Companero

    Companero Platinum Member

    #8
    Dec 1, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Hii kitu inauma sana. Kuna siku nilikuwa naangalia Filamu ya Roots. Sasa kuna Li-House Negro lilichelewa kurudi baada ya kumtoa out Mdada mwenye Roho ya 'Field Negro'. Master lake akaligombeza kama toto dogo. Wacha lipige magoti na kulialia huku likiomba msamaha. Mdada kuona hivyo akachomoa kuolewa na hilo Field Negro. Sasa kilichoniuma ni jinsi lilivyojitetea hasa ukizingatia kuwa lilikuwa linajua Master mwingine alikuwa amemlazimisha huyo mdada kulala naye usiku wa kuamkia siku hiyo japo halikufanya lolote kujaribu kuzuia ubakaji huo wa mwandani lake. Eti likamwambia mdada 'We are all doing the master's bidding', yaani 'wote tunatimiza matakwa ya mabwana' kwa kuwa wote wanatumiwa na hao mabwana wa shamba!

    Gosh maybe we are all doing the Master's bidding - both the House and Field Negroes!

    [​IMG]
     
  9. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #9
    Dec 1, 2009
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,539
    Likes Received: 128
    Trophy Points: 160
    Kaka mada zako nyingi zina nisisimua sana.Ngoja nitafakari kabla ya kudandia treni kwa mbele
     
  10. Companero

    Companero Platinum Member

    #10
    Dec 1, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    The Mentoring/Making of a House Negro?

    [​IMG]
     
  11. Companero

    Companero Platinum Member

    #11
    Dec 1, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    A Tale of Two Field Negroes?
    [​IMG]
     
  12. Companero

    Companero Platinum Member

    #12
    Dec 1, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Field Negro versus House Negro!
    [​IMG]
     
  13. Companero

    Companero Platinum Member

    #13
    Dec 1, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Handfull House Negroes versus Handless Field Negroes
    [​IMG]
     
  14. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #14
    Dec 1, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,957
    Trophy Points: 280
    Utaita watu kila aina ya majina...kuanzia Uncle Tom hadi House Negro and whatever the heck else...lakini hiyo haitaleta mabadiliko au maendeleo unayoyataka. Jiulize kwanza, hivi ilikuwaje hadi Miafrika ikaanza kuitana majina kama field negro na house negro. Mbona mizungu haina mambo haya....sijawahi kusikia field caucasian/ cracker/ honky au house caucasian/ cracker/ honky. Mara nyingi ni miafrika tu ndio yenye kusimangana yenyewe.
     
  15. Companero

    Companero Platinum Member

    #15
    Dec 1, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Ever heard of the Lords and Commoners? What about Gypsies? Or Aryans? And Barbarians?
     
  16. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #16
    Dec 1, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,957
    Trophy Points: 280
    Yes I have.
     
  17. Companero

    Companero Platinum Member

    #17
    Dec 1, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Very good Sir. Do your homework. No further questions.
     
  18. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #18
    Dec 1, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,957
    Trophy Points: 280
    Homework ya nini?
     
  19. Shalom

    Shalom JF-Expert Member

    #19
    Dec 1, 2009
    Joined: Jun 17, 2007
    Messages: 1,315
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0

    Hebu tumuweke GT kwenye mizani ya malcom x tuone kama anafaa kuwa house negro

    "There was two kind of slaves. There was the house negro and the field negro. The house negro, they lived in the house, with master. They
    dressed pretty good. They ate good, cause they ate his food, what he left.
    They lived in the attic or the basement, but still they lived near their
    master, and they loved their master, more than their master loved
    himself. They would give their life to save their masters house quicker
    than their master would. The house negro, if the master said "we got a
    good house here" the house negro say "yeah, we got a good house here".
    Whenever the master would said we, he'd say we. That's how you can
    tell a house negro. If the master's house caught on fire, the house negro
    would fight harder to put the blaze out than the master would. If the
    master got sick, the house negro would say "What's the matter, boss, we
    sick?" We sick! He identified himself with his master, more than the
    master identified with himself. And if you came to the house negro and
    said "Let's run away, Let's escape, Let's separate" the house negro would
    look at you and say "Man, you crazy. What you mean separate? Where
    is there a better house than this? Where can I wear better clothes than
    this? Where can I eat better food than this?" There was that house
    negro. In those days, he was called a house nigger. And that's what we
    call him today, because we still got some house niggers runnin around
    here. This modern house negro loves his master. He wants to live near
    him. He'll pay three times as much as the house is worth just to live near
    his master, and then brag about "I'm the only negro out here. I'm the
    only one on my job. I'm the only one in this school." "You're nothing but
    a house negro. And if someone come to you right now and say "Let's
    separate.", you say the same thing that the house negro said on the
    plantation. "What you mean separate? From America? This good white
    land? Where you gonna get a better job than you get here? I mean, this
    is what you say! "I di-I ain't left nothing in Africa" That's what you say.
    "Why, you left your mind in Africa". On that same plantation, there was
    the field negro. The field negro, those were the masses. There was
    always more negros in the field as there were negros in the house. There
    negro in the field caught hell. He ate leftovers. In the house, they ate
    high up on the hog. The negro in the field didn't get nothing but what
    was left in the insides of the hog. They call them chit'lins nowaday. In
    those days, they called them what they were, guts! That's what you
    were, a guteater. And some of you are still guteaters. The field negro
    was beaten, from morning til night. He lived in a shack, in a hut. He
    wore cast-off clothes. He hated his master. I say, he hated his master.
    He was intelligent. That house negro loved his master. But that field
    negro, remember, they were in the majority, and they hated their
    master. When the house caught on fire, he didn't try to put it out, that
    field negro prayed for a wind. For a breeze. When the master got sick,
    the field negro prayed that he died. If someone come to the field negro
    and said "Let's separate, let's run." He didn't say "Where we going?" he
    said "Any place is better than here". We got field negros in America
    today. I'm a field negro. The masses are the field negros. When they see
    this mans house on fire, we don't hear these little negros talkin bout
    "Our Government is in trouble. They say thee Government is in trouble."
    Imagine a negro, "Our Government". I even heard one say "Our
    astronauts." They won't even let him near the plant, and "Our
    astronauts". "Our neighbors" That's a negro that's out of his mind. That's
    a negro that's out of his mind! Just cause the slave master in that day,
    used Tom, to keep the field negroes in check. The same ol slavemaster
    today has negros who are nothing but modern Uncle Toms. 20th
    century Uncle Toms to keep you and me in check. Keep us under
    control. Keep us passive and peaceful. And nonviolent. That's Tom
    making you nonviolent. It's like when you go to the dentist and the man
    is going to take your tooth. You're going to fight him when he start
    pulling. So they squirt some stuff in your jaw called novocane, to make
    you think their not doing anything to you. So you sit there and because
    you got all that novocane in your jaw, you suffer peacefully. Hahahaha.
    There's nothing in our book, the Quran, as you call it, Koran, that
    teaches us to suffer peacefully. Our religion teaches us to be intelligent.
    Be peaceful. Be courteuos. Obey the law. Respect everyone. But if
    someone puts his hand on you, send him to the cemetery! That's a good
    religion. In fact, that's that old-time religion. That's the one that ma and
    pa used to talk about. An eye for an eye and a tooth for a tooth and a
    head for a head and a life for a life. That's a good religion. And doesn't
    anybody, no one resist that kind of religion being taught but a wolf who
    intends to make you his meal. This is the way it is with the white man in
    America. He's a wolf and you're his sheep. Anytime a shepherd, a pastor,
    teach you and me not to run from the white man, and at the same time
    teach us don't fight the white man, he's a traitor, to you and me. Don't
    lay down our life all by itself, no, preserve your life. It's the best thing
    you got. And if you got to give it up, let it be Even Steven. .

    Du naona kweli ila kuna mmoja anayedai kuwa anajuana na viongozi ndio haswa
     
  20. Companero

    Companero Platinum Member

    #20
    Dec 1, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Ya maswali niliyokuuliza
     
Loading...