Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Father digs his son's grave!

Discussion in 'International Forum' started by MNDEE, Jul 17, 2009.

  1. MNDEE

    MNDEE JF-Expert Member

    Jul 17, 2009
    Joined: Jul 10, 2009
    Messages: 494
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    Taratibu na mila zetu ni za kujivunia, mtu ni watu na shughuli ni watu. Shida ikukupata jamaa inasaidia, angalia kwa wenzetu ni pesa yako ndiyo itakuokoa ikitokea misaada ni bahati.

    Hii habari iko CNN.

    BATON ROUGE, LA (WAFB) - After cancer took the life of a 15-year-old boy, his family dug the teen's grave themselves to save on funeral costs and also received assistance from complete strangers to give him a proper burial.

    Melvin's parents said they make just enough money to get by. When their son had to undergo several rounds of chemo therapy, they relied on St. Jude for funding. However, when Melvin died, his parents were on their own to pay for the funeral. Stewart said everything was about the money. A local funeral director told the family it would cost $5,000 to bury their son. Funeral Director Hall Davis, IV told them they could save $300 if they dug their own grave. He said it is a common practice.