Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Fair Mount Hotel Zanzibar inaungua

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Invisible, Nov 8, 2009.

  1. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #1
    Nov 8, 2009
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    Kwa taarifa tulizopata sasa hivi ni kuwa kuna hoteli ya Fair Mount iliyopo Zanzibar inaungua, kwa wenye kuwa maeneo ya Zanzibar tafadhali tupeni zaidi.
     
  2. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #2
    Nov 8, 2009
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
  3. SMU

    SMU JF-Expert Member

    #3
    Nov 10, 2009
    Joined: Feb 14, 2008
    Messages: 7,008
    Likes Received: 863
    Trophy Points: 280
    Fire at Fairmont Zanzibar

    9 Nov 2009
    There was a fire last evening at Fairmont Zanzibar. Fortunately no one was injured during the incident. We have decided to close the resort while we fully assess the situation and subsequently repair the extensive damage to the various public facilities. We do not anticipate reopening until mid 2010 at the earliest.

    Current guests and guests with future bookings will be moved to alternate accommodations. Please institute a stop sell on the resort until further notice.

    Vickie Muyanga
    Fairmont Hotels & Resorts
     
  4. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #4
    Nov 10, 2009
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    Naona juzi nilipoandika wengi hawakujua kuwa ilikuwa kweli... Basi ndo ishaungua hivyo
     
  5. SMU

    SMU JF-Expert Member

    #5
    Nov 10, 2009
    Joined: Feb 14, 2008
    Messages: 7,008
    Likes Received: 863
    Trophy Points: 280
    Nadhani serikali inatakiwa kufanya kitu. Haya matukio ya kuuungua kwa hizi hoteli za kitalii si habari njema hata kidogo. Kwa hoteli kubwa kama Fairmont kufungwa kwa miezi sita, ni hasara kubwa kwa taifa na wafanyakazi pia.
     
  6. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #6
    Nov 10, 2009
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,273
    Likes Received: 252
    Trophy Points: 180
    Wanachoma maksudi ili walipwe na bima na ndio maana wanategea kunakuwa hakuna human casualties! Akili ni nywele kila mtu ana zake.
     
Loading...