Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Eti polisi hawagomi !!!

Discussion in 'International Forum' started by AK-47, Feb 8, 2012.

  1. AK-47

    AK-47 JF-Expert Member

    #1
    Feb 8, 2012
    Joined: Nov 12, 2009
    Messages: 1,381
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    [h=1]Brazil police-army stand-off amid talks to end strike[/h]Brazilian troops are continuing to surround the state legislature in Bahia, which some 300 police officers have occupied for the past week in a pay dispute.

    Bahia Governor Jacques Wagner told local media that a negotiated end to the crisis was in sight.
    The strike has led to a spike in crime in Bahia, including a big jump in murders in the capital, Salvador.
    Salvador is one of the venues for the football World Cup in 2014.
    The Bahia government says about one third of the 30,000 state police officers are involved in the industrial action for better pay and working conditions.

    Source bbc
     
  2. doctorz

    doctorz JF-Expert Member

    #2
    Feb 8, 2012
    Joined: Aug 10, 2010
    Messages: 907
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Bora usiwashtuwe. Siku wakigoma ujuwe tumeangamia. Bora waendelee hivyo hivyo kutuomba rushwa lakin angalau 25% ya kazi yao inafanyika. Mijambazi iliyo jaa hapa TZ na nchi za jirani yoooote yatatufanyizia bara bara. Lakin uliunganisha vipi na wa huko Bahia?
     
  3. Dickson Ng'hily

    Dickson Ng'hily JF-Expert Member

    #3
    Feb 10, 2012
    Joined: Oct 22, 2010
    Messages: 420
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 35
    Kugoma kunawahusu wale wako kwa trade unions...So Tanzania hawako ila nchi kama Africakusini wako na huko wanagoma..Maana ukiwa kwa trade union una haki ya kumgomea mwajili wako...Hukumbuki hata South Africa askari jeshi wapya waligoma kushinikiza malipo yao na wakavamia ofisi ya rais! Ilikuwa kimbembe kweli...Sa kuna kipindi kina Mgaya wa TUCTA walikuwa na mazungumzo na majeshi kuona ni namna gani nao wanaweza kujoin hizo trade unions but wakuu wa majeshi walisita juu ya hilo...
     
Loading...