Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ethiopia to sell power to East Africa

Discussion in 'International Forum' started by Nzokanhyilu, Aug 6, 2011.

  1. Nzokanhyilu

    Nzokanhyilu JF-Expert Member

    #1
    Aug 6, 2011
    Joined: Feb 19, 2007
    Messages: 1,087
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 0
    Nimesoma hii lastweek. Interesting, very interesting!! Halafu hawa wanatumia tu potential ya maji, bado hawajaangalia utumiaji potential gesi waliyonayo kibao.

    Kampala, Uganda — Ethiopia plans to sell electricity to East African states starting with Kenya and Uganda, according to Ethiopia's Second Deputy Prime Minister.
    Ethiopia is currently over 2,000 megawatts of electricity. By 2015, the Ethiopia Electric Power Corporation will produce 5,250 megawatts and have installed capacity of 20,000 MW in 20 years.
    The Deputy Prime minister who is also the Minister for Foreign Affairs Mr. Ato Hailemariam Desalegn was in Kampala to sign the Ethio-Uganda Joint Ministerial Commission in Kampala Uganda on July 22 with his counterpart, Mr. Sam Kutesa.
    Mr. Desalegn told East African Business Week in an exclusive interview, that Ethiopia had already connected the Kenyans on the grid under a power sale agreement. “We have reached Kenya on the main grid to be completed in three to four years. The project is financed by the African Development bank (ADB),” he said.

    Read More
     
  2. Bushbaby

    Bushbaby JF-Expert Member

    #2
    Aug 6, 2011
    Joined: Dec 29, 2010
    Messages: 1,540
    Likes Received: 24
    Trophy Points: 135
    hawa wanajua wanafanya nini sio sisi viongozi wetu kila aliyeko ofisini anafikiria aibe vipi.....
     
  3. K

    Karry JF-Expert Member

    #3
    Aug 8, 2011
    Joined: Mar 26, 2011
    Messages: 266
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    afadhali tuepukane na adha hii ya migao
     
  4. Freetown

    Freetown JF-Expert Member

    #4
    Aug 8, 2011
    Joined: Apr 6, 2008
    Messages: 888
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Viongozi wetu wataweka usiku, huo umeme kutufikia itakuwa ndoto, labda ccm wasiwepo madarakani
     
  5. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #5
    Aug 9, 2011
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    2 Gigawatt for a country (Ethiopia) with a population of about 80 Million and you are talking about exporting electricity, this is not serious...Africa is doomed!

    World Bank, World Development Indicators - Google Public Data Explorer
     
  6. Nzokanhyilu

    Nzokanhyilu JF-Expert Member

    #6
    Aug 10, 2011
    Joined: Feb 19, 2007
    Messages: 1,087
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 0
    I see your point (the ratio of what is produced in relation to the population may just exceed the one for Tanzania), but they are progressing in comparison to Tanzania, also note, these guys have got massive potential of gas reserves.

    - How are you calculating the usage of that electricity in relation to the population? Why is Addis Ababa more of an international hub than Dar es Salaam?
    - Why does Mozambique (lower population than TZ) produce more electricity and manages to even export to South Africa (well, if not sabotaged)?

    Truth is, exporting earns you more than internal market (if you can atleast satisfy the in-country industries prior to exporting).

    Africa is doomed indeed, but it seems that Tanzania is more doomed than anyone else though.
     
  7. Ndjabu Da Dude

    Ndjabu Da Dude JF-Expert Member

    #7
    Aug 10, 2011
    Joined: Aug 29, 2008
    Messages: 3,166
    Likes Received: 130
    Trophy Points: 160
    I've been to college with students from Ethiopia, and even dated some Eritrean female back in the day, and I can tell you, Wahabeshi on average are smarter than Bantus. Heck, even Somalis have higher IQs than Bantus.
     
  8. T

    Testimony Senior Member

    #8
    Aug 10, 2011
    Joined: Aug 3, 2011
    Messages: 112
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    tukitegemea mipango serious ya kumaliza matatizo yetu...na bado tukiwategemea ccm...basi uwezo wetu wa akili una walakini sana....tunahitaji kuangalia kingine zaidi ya miaka yetu 50 na kujiuliza tuko wapi?
     
  9. Smatta

    Smatta JF-Expert Member

    #9
    Aug 10, 2011
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 2,231
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    Dont generalise, simply say you have a lower IQ compared to Somalis and Ethiopians.
     
  10. eliakeem

    eliakeem JF-Expert Member

    #10
    Aug 10, 2011
    Joined: May 29, 2009
    Messages: 1,593
    Likes Received: 74
    Trophy Points: 145
    tafadhali tupe taarifa ya huo utafiti.....nasi tusome kuhusiana na Uwezo wa Kufikiri.....vinginevyo hizo ni hadithi za mtaani.....
     
  11. Z

    Zawadi Ngoda JF-Expert Member

    #11
    Aug 10, 2011
    Joined: Aug 13, 2009
    Messages: 2,155
    Likes Received: 72
    Trophy Points: 145
    Nimelifuatilia suala la mpango wa umeme wa Ethiopia kwa muda mrefu, na ninakubaliana na mipango hiyo. Kifupi Ethiopia wamejenga ,maDam matatu makubwa (ya serikali) kwa siri. Walifanya siri kwasababu maDam hayo yatatatumia maji ya mto Nile ambao kimsingi kwa mkataba waliouweka Waingereza mwaka 1927, ni Misri ndio iliyokuwa na haki ya kutumia maji hayo.

    Kwa kuzingatia mkataba huo, ingekuwa ni kinyume cha sheria kwa Ethiopia kujenga MaDam yenye lengo la kutumia maji hayo bila kuutengua mkataba huo. Kwa maneno mengine kama wangeliweka wazi, Misri walikuwa na kila sababu ya kshinda kisheria na pengine kusimamisha mradi huo. Walichokifanya Ethiopia ni kuzishinyikiza nchi za Afrika Mashariki na kati kuunda mkataba mpya utaezipa nchi hizo haki ya matumizi ya maji hayo. Hilo akafanikisha na mkataba mpya umeshasainiwa kuutengua ule wa mwaka 1927, japokuwa Misri imekataa kusaini lakini mkataba mpya umepita.

    Mtoa hoja #5 amezungumzia 2GW, Ukweli sasa hivi anafanya matangazo ya biashara tu ili kuunganisha hizi Grid kwa nchi nyingi ikiwezekana hata kugawana gharama za shughuli hiyo. Lengo lake kubwa liko mwaka 2020 pale atapozalisha 20 000 MW, kwani takwimu zinaonyesha kuwa hata baada ya miaka 30 matumizi ya umeme ya waithiopia hayatazidi 10 000 MW. Akiuza 1000 MW kwa kila nchi 7 za Afrika mashariki na kati, bado ana akiba ya kutosha.

    Mpango wa muda mrefu wa Ethiopia ni kufanya biashara ya umeme ndani ya Afrika. Kama hii itawalipa basi Ethiopia inaweza kujaa vizalisha vya umeme kila kona. Waziri mkuu wao alishasema, kwa vile nchi yake ni kame haitaipa kilimo kipau mbele, bali itatafuta njia nyingine mbadala za kuwawezesha watu wake kujikomboa kiuchumi.

    Kuna walioingiza siasa katika hili katika hoja zao. Kama mnafikiri kuwa Waziri mkuu wa Ethiopia "Mela Zinawe" ndio mfano, kweli mmekosea. Mela Zinawe anaiendesha nchi kwa mkono wa Chuma na haamini katika Demokrasia. Katika chaguzi ya miaka nane iliyopita, aliwaweka ndani wapinzani wake wote. Walikaa huko zaidi ya miaka 4, na alipowatoa amewathibiti kikamilifu. Yeye anaamini kuwa "DEMOKRASIA" ni mpango wa Magharibi na Marekani kutumia udhaifu uliopo wa wAAFRIKA DHIDI YA MGAWANYIKO WA KIKABILA NA DINI ili waweze kututawala kifikra, kiuchumi na kisaikolojia.

    Ndani ya Ethiopia huwezi kuangalia Aljazeera, BBC, CNN na kadhalika (zinajam). Tovuti za Blog zote zinaingiliwa mara kwa mara kiteknolojia na kufanya ugumu wa mawasiliano. Simu za mkononi ni issue huko, ni shirika moja tu la serikali ndio linatoa huduma. Mtandao huo hupatikana katika miji maarufu 5 tu. Mela Zinawe amelieleza swala hilo kama si muhimu.

    SWALI KWA wATANZANIA: Je mpo tayari leo kutawaliwa katika mtindo huo? Ukipata jibu hapo ndio utaelewa jinsi gani tupo makini. Kama tupo tayari kubadilishana uhuru wa maneno kupapaya mitaani na maendeleo. Ninachofahamu kwa watanzania tupo tayari tufe njaa ilmradi tu tupewe nafasi ya kumtukana Rais.




     
  12. Z

    Zawadi Ngoda JF-Expert Member

    #12
    Aug 10, 2011
    Joined: Aug 13, 2009
    Messages: 2,155
    Likes Received: 72
    Trophy Points: 145
    Hii hoja ya rafiki yangu sina utafiti naye. Ninachoweza kusema ni kwamba hawa watu wa nchi hizi mbili alizozitaja ni WAZALENDO sana wa nchi zao. Wakiwa Ulaya na maisha mazuri, wakati nchi zao zilipoingia katika vita wengi walirudi nyumbani kushika bunduki kutetea nchi zao. Sijui kama mtanzania anaweza kufanya hivyo.

    Nafikiri ndugu yangu amechanganya kati ya IQ na UZALENDO. Halika dhalika kuwa Smart na IQ. hUJAELEWA TAFSIRI KAMILI YA MANENO HAYO utachanganya kila uyatumiapo, hali ambayo utaumiza vichwa vya watu.

    Katika suala zima la maada hii ni UZALENDO na si vinginevyo.
     
  13. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #13
    Aug 10, 2011
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Slow ya roll, where in my statement did i compared the two countries?

    As i have above-mentioned this is not a beauty contest. However, the fact that Mozambique is exporting power to RSA does not mean that they have good policies either. With a population 4 times less than that of Ethiopia, Mozambique produces more electricity than Ethiopia too (Moz. 2.3 GigaWatt vs Ethio. 2.0 GigaWatt). The problem is only 12-13% of Mozambican have access to their electricity!!...

    Why countries have to start exporting electricity when they have not fulfill their primary national obligation which is electricity for every Citizen or at least the majority?.

    Take a leaf from RSA (with population of around 49 Million) but produces more than 35 GigaWatt of electricity this is about 2/3 of all African countries combined. RSA is still seeking new and diverse sources (including importing electricity) in order to ensure that every household is connected to this important resource.

    I don't know where you come from but let me give you pathetic stats w.r.t household electricity connectivity rate in the Eastern African region (this is the lowest connected region in Africa):

    1: Ethiopia 40%
    2: Kenya 16% (20% urban areas and 12% rural areas)
    3: Tanzania 14%
    4: Uganda 10%
    5: Rwanda 6%
    6: Burundi 2%

    Talking about massive Ethiopia's Natural Gas resources that can be used in the future to generate electricity? Tanzania too have the following proven reserves which can be used for the same purpose:

    1: Natural Gas - 7.5 Trillion Cubic feet
    2: Uranium Oxide - 100 Million Pounds
    3: Coal - 324 Million metric Tones

    The problem here is poor policies in many African countries.
     
  14. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #14
    Aug 10, 2011
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Is this the reason why they kill each other every day?
     
  15. Nzokanhyilu

    Nzokanhyilu JF-Expert Member

    #15
    Aug 13, 2011
    Joined: Feb 19, 2007
    Messages: 1,087
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 0
    1. You dissed the plans for Ethiopia's progression, which I was highlighting (subtly) in relation to Tanzania. By you dissing Africa (which you are right), you are indirectly comparing all African countries. Yet you go ahead and name drop RSA, while you know damn well that it is the work of the white man.

    2. Somehow you do not seem to understand that people can afford electricity only if their income allows (or through government subsidies). In order for income to allow, you need industries that provide employment and economic growth. Manufacturing/production industries (especially mining) drove the South African industry (also, the weather in SA has an effect). You hear everyday that companies/industries in Tanzania are struggling to keep up because of lack of electricity. The fact that we rely on importing finished goods, does not encourage seriousness in tackling the electricity problem.

    3. Countries export electricity because that makes more money. Compare the cost of a unit of electricity for South Africa, Tanzania, Mozambique, Ethiopia...heck, any African country. Look at the average income for those countries, look at the average usage of electricity for an "average" household, then look at the affordability of that electricity, and finally, answer your own question on why electricity is exported.

    4. Tanzania has proven gas reserves yes, but only a couple of years ago, the mining companies up North were willing to tap the electricity that could be generated by Artumas. If you understand how Gas production works, it can not be produced and stored in large quanties without a ready market being there. So what is the use of having the gas reserves when the market potential is there, and those who want to invest and guarantee a market for it are not empowered?

    Now, like I just said, Mining industries in South Africa helped the growth of the electricity industry. These guys arevstruggling to find Energy resources of their own (oil/gas), but they think so far ahead that they are considering tapping the potential of Oil/Gas in Namibia (yaani waivute hub ya maendeleo iwe Cape Town). Ooh throw in Zimbabwe too in the mix, and dont forget to acknowledge the input of the whiteman. Once you acknowledge that, maybe then you can appreciate the little being done by Ethiopia and the likes. And maybe you can understand why Dar es Salaam does not pull international institutions as well as Nairobi and Addis.

    I tell you what, if we could have winter in Tanzania for 6 months, the solution for electricity would be found.
     
  16. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #16
    Aug 13, 2011
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135


    Ethiopia still has to connect 60% of her population before even start thinking of exporting her electricity. You probably don't know the RSA story very well...


    When your leaders ignore the primary priorities the country... (FYI: Electricity is not an export commodity, it is a basic human right to every Citizen). Pls refer to my response above...


    I am very much aware of the saga, and i am not here to defend the incompetence shown by the Minister of Energy or the Government. You mentioned Ethiopian's Natural Gas reserves and its potential to generate electricity, so what you think could stop me from mentioning Tanzanian's proven natural resources potential in the same context?


    I find you very incoherent in your arguments, you always drift out of the core issue may be due to lack of facts, plse do research...



    .."as well as Nairobi and Addis..." what does that mean??? Anyway i guess you meant another beauty contest! LMFAO



    Have you been to Iringa, Mbeya, Moshi, Njombe??????
     
  17. Nzokanhyilu

    Nzokanhyilu JF-Expert Member

    #17
    Aug 13, 2011
    Joined: Feb 19, 2007
    Messages: 1,087
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 0
    What is the story of the RSA that you know very well? Please educate us and maybe you can help your country Tanzania. I guess you talkin about research za kuunda tume kwa kila kitu. Kuna vitu vingine ni common sense. OK, Let me help you with a few numbers and links.
    Let us use the link below for information in regards to the GNI = GDP per capita (use the purchasing power parity = higher figure)

    1. GNI = GDP per capita (use the purchasing power parity = higher figure)

    A unit of electricity in the RSA costs 0.52 RkW/h = $0.072, average usage kWh/Mo, average cost per year $950. At an average yearly income of $10280, electricity would cost less than 10% of the yearly income.

    2. Basic Info on electricity cost RSA

    A unit of electricity in the Tanzania costs 111 TShkW/h = $0.055 approx., average usage 1377 kWh/Mo (I will not use this figure as it seems higher than that of RSA), I will instead use the average cost per year of $480 (based on the link below of the Tanzanian complaining). At an average yearly income of $1200, electricity would cost about than 40% of the yearly income (obviously in reality an “average” person who has access to electricity, earns alot more). Now, you may argue that someone in the village would use less electricity (quoting the monthly of about 80kWh/Mo), well whatever the case, you would like to have that electricity connected to the majority of people living in mud-huts with majani rooftops before being exported. My friend, without African countries being industrialised, you cant justify that basic human right of having electricity. The Energy industry is not a charity, i purposedly said "government subsdies" above). You do the same calcs for Ethiopia and Mozambique, and see maybe you can understand why export pays more lol.

    3. How the "average" Tanzanian is affected

    Cost of Electricity in Tanzania (compare with link 1. above). If you believe this link below, we are using more electricity per household than an average South African (i.e $976 per year). I will stick to link no. 3, where the average is said to be $480 per year. If you believe the world Bank data in everything, then you will be mislead.

    4. Electric power consumption (kWh per capita)

    Maybe a little fact for you, coal and hydro generated electricity is the cheapest. I put the link for Ethiopia on purpose. I also said, Ethiopia has potential (though proven, but they aren’t producing yet), Tanzania has proven reserves and are producing, not only of gas but also coal (aliyechukua Kiwira mwanzoni alijua anafanya nini). My point is, Tanzania is capable of feeding electricity to itself and neighbouring countries. You just don’t want to admit we are stuck behind, and no, it is not a beauty contest, it is a development issue. So, you keep LYAO (if it is that exciting and physically possible).

    5. Cost of electicity per US State and its sources


    My question to you Mr./Miss Coherent, how do you sell electricity to a person in the village and at what price?
    I havent been to Mbeya, Njombe etc....how cold does it get? So there is winter in the tropics?
     
  18. Ndjabu Da Dude

    Ndjabu Da Dude JF-Expert Member

    #18
    Aug 14, 2011
    Joined: Aug 29, 2008
    Messages: 3,166
    Likes Received: 130
    Trophy Points: 160
    What do you mean by that? Americans kill each other every single day, so do Germans, Koreans, Japanese, Tanzanians and people in Papua New Guinea (who kill and eat each others brains out). So, what's exactly your point?
     
  19. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #19
    Aug 15, 2011
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135


    Please visit Eskom website to find out how many South African homes have been connected since the black government came into power...



    What does 'rural electrification' mean to you sis?

    Anyway if it is justifiable to export electricity to other countries before meeting your national needs...good for you!!!!
     
  20. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #20
    Aug 15, 2011
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    It was a question not a point, thanks for the good answer anyway....
     
Loading...