Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

English to become medium from STD III from 2013

Discussion in 'Jukwaa la Elimu (Education Forum)' started by FIDIVIN, Dec 15, 2010.

  1. FIDIVIN

    FIDIVIN Senior Member

    #1
    Dec 15, 2010
    Joined: Aug 4, 2010
    Messages: 187
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    The government is planning to introduce English as a medium of instruction from standard three in three years, aiming to raise the confidence of Tanzania job seekers in the East African common market.

    Speaking on Wednesday at the Tanzania Education Authority (TEA), the Minister for Education and Vocational Training, Dr Shukuru Kawambwa said that poor background on the English language make Tanzanians fear the east Africa job market.

    “Tanzanian education is not inferior as people think, for instance University of Dar es Salaam is the best in East Africa… the problem we face is poor background in English language, we are going to make sure that in three years English will be the medium of instruction from standard three,” said Dr. Kawambwa.

    Dr. Kawambwa also said immediate effort is needed to improve Information and Communication technologies (ICT) in Tanzanian schools so as to have a Tanzanian who is well educated, knowledgeable, skilled, and culturally mature to handle national and international challenges in various fields.

    Presenting a report to the minister, the Chairperson of TEA, Dr Naomi Katunzi said Tanzania is still challenged with the role of providing equitable quality education to all.

    “The major challenge is to explore sufficient resources for improvement of quality, equity and access, the government through the ministry of education, stakeholders and other sponsors should add more effort in financing the Education fund with the aim of facilitating quality in education,” said Dr. Katunzi.
    Source: Daily News Dec,16
    Personally I strongly support the idea! Plse make it as u have said.
     
  2. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #2
    Dec 15, 2010
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 49,851
    Likes Received: 9,405
    Trophy Points: 280
    In my opinion this is a very good decision, but they should try to do it a little bit early.
     
  3. Rungu

    Rungu JF-Expert Member

    #3
    Dec 16, 2010
    Joined: Feb 23, 2007
    Messages: 3,095
    Likes Received: 315
    Trophy Points: 180
    This is good news!
     
  4. Mallaba

    Mallaba JF-Expert Member

    #4
    Dec 16, 2010
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 2,561
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    This is the good movement toward sustainablity of our education.BUT FEW MONTHS AGO I HEARD THEY WERE SAYING THEY WANNA MAKE SWAHILI TO BE THE MAJOR OF INSTRUCTION IN ALL PUBLIC AND PRIVATE SECTORS, WHY do they change like a chamelion?
     
  5. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #5
    Dec 16, 2010
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Lakini mkuu hivi confidence ya watanzania kwenye kazi inatokana na kutojua kiingereza? Na je walimu wa kuchapa hup mtaala mpya tunao?
     
  6. SMU

    SMU JF-Expert Member

    #6
    Dec 16, 2010
    Joined: Feb 14, 2008
    Messages: 6,992
    Likes Received: 831
    Trophy Points: 280
    Mmmh...I really doubt. Suala la confidence halitokani na lugha pekee....its deeper than that! Nimekutana na wakenya na wengine wengi ambao hawajui kiingereza vizuri lakini yet unaona wapo agreessive na confident. Hata akijua kitu kidogo atajitahidi kukikuza!

    Job market?...kwa nini tunaendelea kufikiria kuajiriwa tu? Tuwafundishe vijana wetu kuwa wabunifu na kuajiri wengine! Kwenye hili lugha ya kiswahili ingefanya vizuri zaidi.
     
  7. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #7
    Dec 16, 2010
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Is as if we will be preparing vijana wetu woote kuwa ma - sales men. Na pia confidence has to be within more than on the outside especially kwenye technical matters. Just think of Chinese.
     
  8. m

    mams JF-Expert Member

    #8
    Dec 16, 2010
    Joined: Jul 19, 2009
    Messages: 613
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Suala siyo kuwa na mtaala peke yake, waalimu hao wapo wa kufundisha hayo masomo kwa kiingereza au ndiyo yaleyale kiswanglish. Jamani, kwa mtu yeyote mwenye kufanya kazi na ambaye anaweza kupata angalau 300,000/= kwa mwaka, shule zipo hapa hapa Bongo nzuri kabisa hicho kiingereza kinaanzia nursery. Wengi wetu tuna uwezo lakini tunang'ang'ania kuwekeza sehemu nyingine badala ya elimu soko lenyewe ndiyo hilo la Afrika Mashariki.
     
  9. A

    Amanikwenu Senior Member

    #9
    Dec 16, 2010
    Joined: Dec 1, 2009
    Messages: 187
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Wazo ni zuri. Tunasubiri utekelezaji.
     
  10. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #10
    Dec 18, 2010
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    kiKwa maoni yangu siadhani tatizo halisi lililopo la english ni kutokana kutokufundishwa mapema.

    Tatizo halisi ni ukosefu wa

    • walimu sahihi wenye sifa
    • vifaa, nyezo na mbinu za kufundisha lugha ya kigeni.

    Bila hivyo vitu hata wakianza kufundisha english darasa la kwanza bado tatizo litakuwepo.

    Sisi tuliosoma vijijini ndo tunajua labda hizi sera za kisiasa kuwakidhi watu wa mijini. Kijijini primary darasa la tatu nakumbuka mwalimu kama hatujamuelewa kwa kingereza alikuwa anatafisiri kiwashili kama hatujaelewa kwa swahili anatafisiri kikabila

    To me its a bad decision kwanza ina undermine kiswahili na pili haitazaaa matunda tunayotegemea.

    Kwa hii hii sera iliyopo wakibadilisha mitaala, zikawepo nyezo , vifaa sahihi na walimu wenye sifa english yetu itakuwa powa..
     
  11. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #11
    Dec 18, 2010
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,505
    Likes Received: 99
    Trophy Points: 145
    Wazo kimsingi ni zuri - pamoja na matatizo ya walimu na vitendea kazi vitakavyokuwapo mwanzoni. Lengo baadaye iwe ni kuanza na kiingereza kutoka shule za awali.
     
  12. H

    Hute JF-Expert Member

    #12
    Dec 18, 2010
    Joined: Nov 25, 2010
    Messages: 3,485
    Likes Received: 361
    Trophy Points: 180
    kwanini wasianze mwaka kesho? thank God viongozi wetu wameona ukweli wa tatizo la elimu ya tz.
     
  13. Companero

    Companero Platinum Member

    #13
    Dec 18, 2010
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    elimu = english
    only in tanzania!
     
  14. SMU

    SMU JF-Expert Member

    #14
    Dec 18, 2010
    Joined: Feb 14, 2008
    Messages: 6,992
    Likes Received: 831
    Trophy Points: 280
    Mbaya zaidi, imetolewa na waziri na zaidi mwenye PhD.
     
  15. M

    Matarese JF-Expert Member

    #15
    Dec 18, 2010
    Joined: Aug 30, 2009
    Messages: 514
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Lengo ni zuri ila strategy ni very poor!
     
  16. Baba_Enock

    Baba_Enock JF-Expert Member

    #16
    Dec 18, 2010
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 6,724
    Likes Received: 61
    Trophy Points: 145
    Why not Chinese or French?
     
  17. Companero

    Companero Platinum Member

    #17
    Dec 18, 2010
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    FOR IMMEDIATE RELEASE

    WIDE VARIATIONS IN LEARNING BETWEEN DISTRICTS
    Uwezo Tanzania announces the district results from its first annual learning assessment


    Dar es Salaam, December 16 – More Standard 3 learners in Rombo than in Moshi Urban could do a Standard 2 level Kiswahili and numeracy test. Mbulu, Chunya and Kisarawe learners out-performed Kinondoni and Muleba in all three tests (including English).

    These are some of the stark variations in performance between districts as highlighted in Uwezo Tanzania's district report from its first learning assessment which is to released Tuesday December 14 in Dar es Salaam. The differences within districts are also sobering. Fifty-one percent of learners in Kinondoni could do the Kiswahili test but only 22 percent managed the English test. In Morogoro Urban, it was 35 percent against 13 percent respectively.

    The national report, released in September, revealed the grave reality that contrary to the high expectations of parents, a lot of the children heading off to school each morning are not in fact learning. The majority of Standard 3 students are unable to perform the Standard 2 level tasks of reading a story in Kiswahili and in English and solving basic multiplication problems.

    Uwezo Tanzania conducted the learning assessment in May 2010 in 38 districts. Altogether, 22,800 households in 1,140 villages were assessed bringing the total number of children involved at 42,033.

    The district report now shows that some districts, on closer inspection, may not be doing as well as some may have expected and more effort is required in certain subjects.


    ***


    P.S. You will find included in this pack the national key findings; district key findings, district report cards and discussion points. If you would like more information about this report or to schedule an interview, please contact Adam Dango Wamunza. You may also visit our website www.uwezo.net

    Contact: Adam Dango Wamunza Uwezo Tanzania November 15, 2010
    Dar es Salaam
    Tanzania
    Tel: 0787 345 816
    0767 548 333
    022 215 0793
    Email: adam@tenmet.org
     
  18. Companero

    Companero Platinum Member

    #18
    Dec 18, 2010
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
  19. samora10

    samora10 JF-Expert Member

    #19
    Dec 18, 2010
    Joined: Jul 21, 2010
    Messages: 5,878
    Likes Received: 397
    Trophy Points: 180
    implementation ya hiyo kitu ngumu... ukienda upcountry hata hapa dar walimu wengi bado ni wale wa UPE
     
  20. Companero

    Companero Platinum Member

    #20
    Dec 18, 2010
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Lugha ya Kufundishia/Language of Instruction = Kufundisha Lugha/Teaching a Language

    Only in Tanzania!
     
Loading...