Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

English learning thread

Discussion in 'Jukwaa la Lugha' started by Mama wawilii, Aug 20, 2012.

  1. Mama wawilii

    Mama wawilii JF-Expert Member

    #1
    Aug 20, 2012
    Joined: May 10, 2012
    Messages: 142
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 18
    Mimi Mama Wawili (naamini na wengine wengi) nina nia sana ya kujifunza na kuboresha uwezo wangu wa kutumia Lugha ya Kiingereza. Nimeomba ushauri na nimepata jibu kuwa kuna washiriki wengi hapa JF wana uwezo wa kunikuza katika hii lugha ngeni ambayo kwangu ni Mtihani katika kuweza kuitumia. Naomba ushauri wenu lakini zaidi naomba kujifunza. Kila ambae anaona anaweza kuwa ni Mwalimu naomba niwe mwanafunzi wake katika hili.

    Nitajitahidi sana post zinazofuata nitumie Kiingereza ambacho nina hakika kabisa kuwa kitapinda; na hapo ndipo najikabidhi kwenu ili kiwe kinyoofu. Nitakuwa huru sijali kukosea sababu najua ndio njia pekee naweza tambua ni kwa kiasi gani nakosea hasa nikitegemea masahihisho toka kwenu.

    Natanguliza shukrani kwa washiriki wote wataoweza nisaidia katika mapungufu yangu ya lugha hii ya Kiingereza.

    Mama Wawili.


     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  2. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #2
    Aug 20, 2012
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,441
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 48
    Mama Wawili nia yako ni njema. Umakini wa kuzungumza lugha yoyote hupatikana kwa mazoezi ya kuzungumza. Ndio maana lugha za nyumbani na kiswahili tunavimudu haraka.

    Hivyo, pamoja na kutumia nafasi ya JF, tumia kila fursa utakayoipata kuzungumza kiingereza - iwe kazini, nyumbani, mitaani nk.

    Tatizo lililopo Tanzania sehemu nyingi, na labda pia litakusibu wewe, ukiongea kiingereza watu hufikiri unajivuna, na ukivunja kidogo wanacheka. Hii ndiyo inayodumaza kiingereza cha wengi wetu.
     
  3. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #3
    Aug 20, 2012
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,441
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 48
    I am looking forward to seeing your english posts.
     
  4. Mama wawilii

    Mama wawilii JF-Expert Member

    #4
    Aug 20, 2012
    Joined: May 10, 2012
    Messages: 142
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 18
    i want to improve it now, no matter what situation i will be facing,those circumstances have caused all these im facing today,i have started implimenting it,thanks for the advice
     
  5. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #5
    Aug 20, 2012
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,441
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 48
    You are welcome.

    If you can get a few people with the same intention, may be family members at home or work colleagues, you could agree not to use any other language in your communication.

    I wish you the best.
     
  6. Mama wawilii

    Mama wawilii JF-Expert Member

    #6
    Aug 20, 2012
    Joined: May 10, 2012
    Messages: 142
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 18
    of course im going to impliment it,hope you will assist and correct me,as you see i have started
     
  7. Kipilipili

    Kipilipili JF-Expert Member

    #7
    Aug 20, 2012
    Joined: May 25, 2010
    Messages: 2,001
    Likes Received: 205
    Trophy Points: 63
    mhhhh mama wawili mbona unaonekana unagonga kile chenyewe cha malikia , nahisi wewe ni mwalimu wala si mwanafunzi, keep it up mama
     
  8. Iselamagazi

    Iselamagazi JF-Expert Member

    #8
    Aug 20, 2012
    Joined: Sep 26, 2011
    Messages: 2,195
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Keep on trying mama, you know we learn through mistakes.
     
  9. Mama wawilii

    Mama wawilii JF-Expert Member

    #9
    Aug 20, 2012
    Joined: May 10, 2012
    Messages: 142
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 18
    Thanks alot for your wish,the issue is im working with government istitution where the means of communication is kiswahili as you know most of our time we spend there​
     
  10. Leonard Robert

    Leonard Robert JF-Expert Member

    #10
    Aug 20, 2012
    Joined: Apr 22, 2011
    Messages: 7,699
    Likes Received: 279
    Trophy Points: 83
    na wewe unaitaji brash mdau
     
  11. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #11
    Aug 20, 2012
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,441
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 48
    I note that you have begun and I congratulate you. Your level is actually quite good. I am myself not all that good, and I need people to correct me too. We need to encourage each other. Many mistakes can be avoided by using shorter sentences, especially when our command of the language is not very advanced.
     
  12. LE GAGNANT

    LE GAGNANT JF-Expert Member

    #12
    Aug 20, 2012
    Joined: Jan 20, 2011
    Messages: 1,237
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    You are courageous! Keep it up.
     
  13. R

    Reginald12 JF-Expert Member

    #13
    Aug 20, 2012
    Joined: Aug 9, 2012
    Messages: 326
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 18
    I wish you all the best Mama Wawili. You could start by writing a short diary/journal entry about various aspects of your day. Writing in paragraphs will be much better than concentrating on isolated sentences. Good luck!
     
  14. Mama wawilii

    Mama wawilii JF-Expert Member

    #14
    Aug 20, 2012
    Joined: May 10, 2012
    Messages: 142
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 18
    Thanks Pngu pakavu,am poor in writting but its worst when it comes to the issue of speaking,i dont have such a confidence to speak,i feel un comfortable and shame,but i have made my mind ,hope one day i will be fluent
     
  15. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #15
    Aug 20, 2012
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,441
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 48
    With written English I advise that you always try to use short sentences. One could revise/break down your statement above into more sentences as follows:

    Thanks Pangu Pakavu. I am poor in writting but its worse when it comes to the issue of speaking. I do not have such confidence in speaking, I feel uncomfortable and shy, but I have made up my mind. I hope one day I will be fluent.

    Also note that the capital I (refering to self) - not i.
     
  16. C

    ChiefmTz JF-Expert Member

    #16
    Aug 20, 2012
    Joined: Apr 15, 2008
    Messages: 2,167
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 38
    Most of us tend to think that, we are fluent in english while the truth is the opposit. Keep it mama
     
  17. aikaruwa1983

    aikaruwa1983 JF-Expert Member

    #17
    Aug 20, 2012
    Joined: May 6, 2011
    Messages: 789
    Likes Received: 186
    Trophy Points: 43
    yes!.....................
     
  18. Mama wawilii

    Mama wawilii JF-Expert Member

    #18
    Aug 20, 2012
    Joined: May 10, 2012
    Messages: 142
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 18
    Thanks alot for your wish,the issue is im working with government institution where the means of communication is kiswahili as you know most of our time we spend there(at work)
     
  19. Mama wawilii

    Mama wawilii JF-Expert Member

    #19
    Aug 20, 2012
    Joined: May 10, 2012
    Messages: 142
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 18
    thanks mdau for the correction,i stand to be corrected,this is what i want
     
  20. Mama wawilii

    Mama wawilii JF-Expert Member

    #20
    Aug 20, 2012
    Joined: May 10, 2012
    Messages: 142
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 18
    thanks im trying,i promise i will be a good student,one day you will give me a test teh teh teh
     

Share This Page