Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

End of the World: Nostradamus 2012, December 21 - Mayan Prophecy

Discussion in 'Jamii Intelligence' started by Geeque, Jan 13, 2009.

  1. G

    Geeque JF-Expert Member

    #1
    Jan 13, 2009
    Joined: Aug 17, 2007
    Messages: 839
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 35
    Kwa wale wanaofuatilia mambo ya utabiri wa Nostradamus na hata wa watu wa Mayan kule South America wanasema Dunia inaweza kufika kikomo mwaka 2012 karibu na tarehe 21 Dec.

    Kumekuwa na documentaries nyingi kutoka History channel zikielezea matukio mbalimbali yanayoashiria ujio wa tukio hilo. Je wewe binafsi unaamini huo ndio utakuwa mwisho wa dunia au waliotafsiri maandiko ya Nostradamus na Mayan wameshindwa kung'amua ukweli?

    Kumbuka kuna utabiri wa matukio mbalimbali ambao ulifanywa na hawa watu ukiwa na ukweli ndani yake na hayo matukio yalitokea kweli.

    UPDATES:

    December 03, 2012:

    The World Will Not End In 2012 - NASA

     
    Last edited: Jan 13, 2009
  2. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #2
    Jan 13, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Yale yale ya kina Yahaya Hussein...! lol!
     
  3. M

    Magobe T JF-Expert Member

    #3
    Jan 13, 2009
    Joined: Mar 19, 2008
    Messages: 2,568
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Hakuna mwisho wa dunia kama ule tunaoufikiria - ila mwisho wetu na mwisho wa kila kiumbe. Kwani dunia ikiisha kutakuwa na nini, uumbaji mwingine au? Ninachoamini ni kwamba wewe na mimi tutakufa lakini watu wengine na viumbe vingine wataendelea/vitaendelea kuzaliwa na hivyo ndivyo itakavyokuwa muda wote.
     
  4. Quemu

    Quemu JF-Expert Member

    #4
    Jan 13, 2009
    Joined: Jun 27, 2007
    Messages: 985
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Mazee,

    2012 si kesho kutwa tu. Duh yaani itafika hata kabla sijafika ndani ya 18 ya Halle Berry? Maana niko kwenye waiting list yake. Na sasa hivi inavyoonekana niko scheduled kwa 2014. Acha utani bana..lol

    Unajua haya mambo ya utabiri wa mwisho ya dunia tushayasikia sana. Binafsi, imefika kipindi naamini kuwa siku nitakayo kufa ndio itakuwa mwisho wangu wa Dunia. Kila mtu taa yake ya Dunia inazima pale akufapo.
     
  5. M

    Mpenzi wa Islam JF-Expert Member

    #5
    Jan 13, 2009
    Joined: Feb 10, 2008
    Messages: 2,295
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Ahsante sana kwa thread yako hii.

    Nami napenda kwa ufupi kusema kwamba WANAO TABIRI MAMBO YA BAADAYE HAO WOTE SI CHOCHOTE ISIPOKUWA NI SAWA JOSEPH KIBWETERE WA UGANDA NAYE PIA ALITABIRI MWISHO DUNIA NI MWAKA DEC 31,1999.NA AKATAMBA KUSEMA KWAMBA HATUTAFIKA JAN 2000.SASA NI MWAKA JAN 20O9 UKIONGEZA MMOJA TAYARI NI 2010.SASA MWISHO WA DUNIA ALIYO DAI KIBWETERE IKO WAPI?.

    KWA HIYO NASEMA WANAOTABIRI MAMBO YA BAADAYE WANALETA UBWETERE SI CHOCHOTE.AMA SIYO?!
     
  6. M

    Mpenzi wa Islam JF-Expert Member

    #6
    Jan 13, 2009
    Joined: Feb 10, 2008
    Messages: 2,295
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Umesema kweli kabisa ndugu QM,nami naona wanaotabiri mwisho wa Dunia hawana tofauti na wale waganga feki,Au siyo?.

    NAMI BINAFSI NAONA WANAOIMBA NYIMBO ZA MWISHO WA DUNIA WAKO SAWA NA NDEGE WANAO IMBA NJE YA DIRISHA YETU WAKATI WA ASUBUHI.
     
  7. Utamaduni

    Utamaduni JF-Expert Member

    #7
    Jan 14, 2009
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 1,050
    Likes Received: 68
    Trophy Points: 145
    Hela Ngumu Bandugu Bapenzi,

    Kila mmoja anafikia mwisho wa dunia anapokufa, baada ya hapo asubiri kiyama chake the rest awaachie waliobaki, viumbe hai wanyama kwa mimea wanaoendelea kuishi, binadamu na wadudu wanaobaki. yeye atangulie tu na tumsindikize salama akakutane na hukumu yake kwa kadiri alivyoishi.

    lakini ndo hivyo wanajitengenezea hela kwa kuwatia hofu wenzao hasa wale wenye imani haba...... Pole ya kwao.
     
  8. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #8
    Feb 25, 2010
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    There have been a lot of stories about how the world may end on the 21st of December, 2012. A lot of theories about the Mayan Calendar and other stories have been put forth by various people all over the world. What is your view on this speculation?

    Read about this on wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/2012_phenomenon
     
  9. Rubi

    Rubi JF-Expert Member

    #9
    Feb 25, 2010
    Joined: Oct 5, 2009
    Messages: 1,609
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Is just a story. Mwisho wa dunia unaweza kuwa hata leo.

    Taifa kupigana na taifa, tetemeko la ardhi na kuuwa wengi, Njaa kila mahali magonjwa ya kutisha na mengineyo mengi. Nanyi mtakapoyaona haya yote mjue ule mwisho unakaribia.
     
  10. Ngalikihinja

    Ngalikihinja JF-Expert Member

    #10
    Feb 25, 2010
    Joined: Sep 1, 2009
    Messages: 14,555
    Likes Received: 1,776
    Trophy Points: 280
    Yale yale ya Kibwetele, wasabato masalia.................etc
     
  11. Pearl

    Pearl JF-Expert Member

    #11
    Feb 25, 2010
    Joined: Nov 25, 2009
    Messages: 3,043
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    no one knws the end of the world !its only God
     
  12. FirstLady1

    FirstLady1 JF-Expert Member

    #12
    Feb 25, 2010
    Joined: Jul 29, 2009
    Messages: 16,200
    Likes Received: 104
    Trophy Points: 160
    kesheni mkiomba kwani hamjua siku wala saa !
     
  13. Victoire

    Victoire JF-Expert Member

    #13
    Feb 25, 2010
    Joined: Jul 4, 2008
    Messages: 8,585
    Likes Received: 2,522
    Trophy Points: 280
    Mwaka 2000 walisema ndo mwisho wa dunia,baada ya kusherekea mwaka mpya mpaka leo dunia haijafikia mwisho.Mtu ukifa ndo mwisho wa dunia kwako..
     
  14. Bujibuji

    Bujibuji JF-Expert Member

    #14
    Feb 25, 2010
    Joined: Feb 4, 2009
    Messages: 27,107
    Likes Received: 5,304
    Trophy Points: 280
    An old woman of 90 from Valdres in Norway had a vision from God in 1968. The evangelist Emanuel Minos had meetings (services) where she lived. He had the opportunity to meet her, and she told him what she had seen. He wrote it down, but thought it to be so unintelligible that he put it in a drawer. Now, almost 30 years later, he understands he has to share the vision with others.

    The woman from Valdres was a very alert, reliable, awake and credible Christian, with a good reputation among all who knew her. This is what she saw:

    "I saw the time just before the coming of Jesus and the outbreak of the Third World War. I saw the events with my natural eyes. I saw the world like a kind of a globe and saw Europe, land by land. I saw Scandinavia. I saw Norway. I saw certain things that would take place just before the return of Jesus, and just before the last calamity happens, a calamity the likes of which we have never before experienced.
    She mentioned four waves:

    1. "First before Jesus comes and before the Third World War breaks out there will be a ‘d├ętente' like we have never had before. There will be peace between the super powers in the east and the west, and there will be a long peace. (Remember, that this was in 1968 when the cold war was at its highest. E. Minos) In this period of peace there will be disarmament in many countries, also in Norway and we are not prepared when it (the war) comes. The Third World War will begin in a way no one would have anticipated - and from an unexpected place.

    2. "A lukewarmness without parallel will take hold of the Christians, a falling away from true, living Christianity. Christians will not be open for penetrating preaching. They will not, like in earlier times, want to hear of sin and grace, law and gospel, repentance and restoration. There will come a substitute instead: prosperity (happiness) Christianity.

    "The important thing will be to have success, to be something; to have material things, things that God never promised us in this way. Churches and prayer houses will be emptier and emptier. Instead of the preaching we have been used to for generations -like, to take your cross up and follow Jesus, - entertainment, art and culture will invade the churches where there should have been gatherings for repentance and revival. This will increase markedly just before the return of Jesus.

    3. "There will be a moral disintegration that old Norway has never experienced the likes of. People will live together like married without being married. (I do not believe the concept ‘co-habitor'? existed in 1968 - E. Minos.) Much uncleanness before marriage, and much infidelity in marriage will become the natural (the common), and it will be justified from every angle. It will even enter Christian circles and we pet it - even sin against nature. Just before Jesus return there will be TV- programs like we have never experienced. (TV had just arrived in Norway in 1968. E. Minos)

    "TV will be filled with such horrible violence that it teaches people to murder and destroy each other, and it will be unsafe in our streets. People will copy what they see. There will not be only one ‘station' on TV, it will be filled with ‘stations.' (She did not know the word ‘channel' which we use today. Therefore she called them stations. E. Minos.) TV will be just like the radio where we have many ‘stations,' and it will be filled with violence. People will use it for entertainment. We will see terrible scenes of murder and destruction one of the other, and this will spread in society. Sex scenes will also be shown on the screen, the most intimate things that takes place in a marriage." (I protested and said, we have a paragraph that forbids this kind of thing. E. Minos.) There the old woman said: "It will happen, and you will see it. All we have had before will be broken down, and the most indecent things will pass before our eyes."

    4. "People from poor countries will stream to Europe. (In 1968 there was no such thing as immigration. E. Minos.) They will also come to Scandinavia - and Norway. There will be so many of them that people will begin to dislike them and become hard with them. They will be treated like the Jews before the Second World War. Then the full measure of our sins will have been reached (I protested at the issue of immigration. I did not understand it at the time. E. Minos.)

    The tears streamed from the old woman's eyes down her cheeks. "I will not see it, but you will. Then suddenly, Jesus will come and the Third World War breaks out. It will be a short war." (She saw it in the vision.)

    "All that I have seen of war before is only child's play compared to this one, and it will be ended with a nuclear atom bomb. The air will be so polluted that one cannot draw one's breath. It will cover several continents, America, Japan, Australia and the wealthy nations. The water will be ruined (contaminated?). We can no longer till the soil. The result will be that only a remnant will remain. The remnant in the wealthy countries will try to flee to the poor countries, but they will be as hard on us as we were on them.

    "I am so glad that I will not see it, but when the time draws near, you must take courage and tell this. I have received it from God, and nothing of it goes against what the Bible tells.

    "The one who has his sin forgiven and has Jesus as Savior and Lord, is safe."
     
  15. M-bongotz

    M-bongotz JF-Expert Member

    #15
    Feb 25, 2010
    Joined: Jan 7, 2010
    Messages: 1,726
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 135
    Uzushi tu huo.,siri hiyo anaijua muumba tu.
     
  16. bona

    bona JF-Expert Member

    #16
    Feb 25, 2010
    Joined: Nov 6, 2009
    Messages: 3,670
    Likes Received: 63
    Trophy Points: 145
    si kweli kwani the last war bado haijapiganwa kati ya israel na muungano wa waarabu na waislam wakiongozwa na iran huku wakisaidiwa na urusi na china, na marekani bado haijadondoka kama super power, urusi na china bado hazijaipiku marekani kama superpowers na refinery plant za saudia bado hazijalipuliwa na terrorist, guys they are all over the bible ( books of ezekiel and daniel).
     
  17. PJ

    PJ JF-Expert Member

    #17
    Feb 25, 2010
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 297
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 33
    Yesu alisema kuhusu huo mwisho utakuwa lini hakuna ajuae, wala malaika walio mbinguni, wala Mwana, ila Baba peke yake. kwa hiyo basi kesheni kwa maana hamjui siku wala saa ajapo mwana wa adamu. Kwa maana siku hiyo itawajia gafla kama mwizi ajavyo.
     
  18. Regia Mtema

    Regia Mtema R I P

    #18
    Feb 25, 2010
    Joined: Nov 21, 2009
    Messages: 2,975
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 0
    Mmh hakuna kitu kama hicho?Umesahau tuliambaiwa kuwa hata mwaka 2000 ndio mwisho wa dunia?
     
  19. Oxlade-Chamberlain

    Oxlade-Chamberlain JF-Expert Member

    #19
    Feb 25, 2010
    Joined: May 26, 2009
    Messages: 7,868
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    mimi sina wasi wasi kabisa kama mwisho wa dunia ndio mwisho wa dunia hakuna jinsi hata hiwe kesho au kesho kutwa.naendelea na maisha yangu kama kawaida kwa kufanya mema na kuepukana na maovu.

    wao waliosema hio siku ndio mwisho wa dunia wana mpango gani mwingine zaidi ya kusubiri hio siku hifike? wana option yoyote kuepukana na hio siku?
     
  20. Injinia

    Injinia JF-Expert Member

    #20
    Feb 25, 2010
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 850
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Invisible, it's interesting that you started this thread at this time.

    I am quite interested in this 2012 thing, the movie came out but I decided not to go watch it as I search for non-Hollywood info on the topic.

    Kwa wale mnaosema Kibwetere etc, it has nothing to do with religion, really, it's all about the Mayan philosophy and the Mayan calender. The underlying principle here is that the Earth goes through various cycles, every so often, according to the Maya. It also happens that the ancient Mayan calender does not go beyond the said date in 2012.

    What it means basically is that the Earth is coming to the end of one of it's major cycles.
     
Loading...