Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Elton John and David Furnish become parents

Discussion in 'Celebrities Forum' started by Rutashubanyuma, Dec 28, 2010.

  1. Rutashubanyuma

    Rutashubanyuma JF-Expert Member

    #1
    Dec 28, 2010
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 61,380
    Likes Received: 490
    Trophy Points: 180
    Celebrity news


    Elton John and David Furnish become parents

    Elton John and his partner David Furnish have become parents of a son born to a surrogate mother, it was disclosed today.




    560
    315
    TelegraphPlayer-8228022







    Nick Allen in Los Angeles 8:43AM GMT 28 Dec 2010

    The boy, who has been named Zachary Jackson Levon Furnish-John, was born on Christmas Day in the United States.

    “We are overwhelmed with happiness and joy at this very special moment,” they said in a statement issued to magazine Us Weekly. “Zachary is healthy and doing really well, and we are very proud and happy parents.” The rock star’s spokeswoman confirmed the report but said no details of the surrogacy arrangement would be disclosed and they intended to respect the privacy of the surrogate. The boy weighed 7 pounds 15 ounces and was 22 inches long.

    John, 63, and Canadian filmmaker Furnish, 48, have been together since the early 1990s. They entered into a civil union in 2005 and tried to adopt an AIDS-infected orphan in Ukraine last year, but were thwarted by government regulations.

    Their son’s middle name “Levon” is thought to be a reference to John’s 1971 song of the same name, whose lyrics were written by his long time collaborator Bernie Taupin and inspired by drummer and singer Levon Helm.

    Speaking in January the singer said: “David and I have always talked about adoption, David always wanted to adopt a child and I always said 'no’ because I am 62 and I think because of the travelling I do and the life I have, maybe it wouldn’t be fair for the child.” But he said he had changed his mind after their “hearts were stolen” by the child they met in Ukraine, who they were not allowed to adopt. He said he now felt he could “give a future” to a child.
     
  2. Rutashubanyuma

    Rutashubanyuma JF-Expert Member

    #2
    Dec 28, 2010
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 61,380
    Likes Received: 490
    Trophy Points: 180
    This is a crazy World............................What do you think?
     
  3. s

    shosti JF-Expert Member

    #3
    Dec 28, 2010
    Joined: Dec 21, 2010
    Messages: 4,960
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 135
    masikini mtoto atakuwa na fikra gani juu ya ndoa jamani,siajabu nae akawa kama mama yake(ELTON JOHN)
     
  4. L

    Leornado JF-Expert Member

    #4
    Dec 28, 2010
    Joined: Nov 12, 2010
    Messages: 1,534
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Kwa europe shoga kuwa na watoto sio ishu kabisa maana ni mfumo wa maisha uliokubaliwa rasmi, kwa europe ni kitu cha kawaida hamna hata anaeshangaa. Wanaheshimu sana maamuzi binafsi ya mtu na happiness yake.
    [​IMG]
    Guido Westrwelle siku ya harusi yake na "mkewe" kushoto.

    cheki wajerumani wamempa Guido dhamana ya kuwa waziri wa mambo ya nje ilhali ni shoga itakuwa hiyo ya Elton John kuadopt mtoto??
     
  5. boma2000

    boma2000 JF-Expert Member

    #5
    Dec 28, 2010
    Joined: Oct 18, 2009
    Messages: 2,966
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 135
    Uchafuuuuu na huwa mtot wamemdhalilisha kweli akikua huyo mamam aliyeamua kumtoa mtoto mchanga kwa hao mbwa atalaaniwa maisha yake yooooote
     
  6. Zogwale

    Zogwale JF-Expert Member

    #6
    Dec 30, 2010
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 11,453
    Likes Received: 587
    Trophy Points: 280
    Hawa mbwa wi watamrarua kama wao wanavyoraruana. Eeee Mungu wa Israel hebu tuonee huruma, hebu dunia ikuongokee sasa. Sodoma na Gomora nyngine yaja jamani. So sad na wimbi la gays na lesbians.
     
  7. Braniac

    Braniac Senior Member

    #7
    Dec 31, 2010
    Joined: Aug 17, 2010
    Messages: 151
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Waislamu wakiwatandika mawe mahayawani kama, kila mtu anakuja juu, ooh ni kinyume na haki za binadamu, mara ooh this is barbaric, ukatili na makelele kibao. Yaani hata hamueleweki mnataka nini?? Acheni unafiki si mnataka uhuru wa kila mtu kuishi anavyotaka, mwisho wake ndiyo mambo kama hayo. Huyo mungu wa Israeli alishatoa hukumu kwa watu kama hao ila kwa sababu ya mtindio wa ubongo mlionao ndiyo maana hamuelewi.
     
  8. WIRELESS

    WIRELESS Senior Member

    #8
    Jan 8, 2011
    Joined: Dec 18, 2010
    Messages: 107
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    wasiwasi wangu wasije wakamfundisha mtoto mchezo mchafu
     
  9. boma2000

    boma2000 JF-Expert Member

    #9
    Jan 12, 2011
    Joined: Oct 18, 2009
    Messages: 2,966
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 135
    Nitafurahi sana kama wakipata kipigo hicho, maana wanatia kinyaaaaaaaaaaaa
     
Loading...