Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

E-SOCIAL NETWORK WAR NI GOOGLE + Vs FACEBOOK

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by Mtazamaji, Sep 22, 2011.

  1. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #1
    Sep 22, 2011
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    Google+ japo bado iko kweye beta sasa iko open kwa watu wote wenye gmail account kusajili a kuexperince. Lakini kilichonituma kucopy and paste a uzi haka ni huu uchahmbzui wa wataalam juu ya ushindani wa kiteknohama kati ya Google na facebook. Miaa ya nyuma Microsoft kwa kutumia bing aliamua kuingia kwenye biashara ya search engine iliyokuwa inahodhiwa na google na Sasa google kaamua kuingia kwenye e- social media inayohodhiwa na FB

    Facebook Tries to be More Like Google+, Users Complain

    Soma habari kamili google+ Vs facebook

    Je
    • Wadau wanaojishughulisha na biashara trough mitandao hapa kwetu bongo wana nini cha kujifunza, kugain au kupoteza?
    • Je mitandao mikubwa na global kama Google na FB ina pause challenege na opotunities gani kwa mitandao ya yetu midogo midogo ya kitanzania?
    • Watanzania wenye mitandao inayoendana endana kimaudhui na mtandao mikubwa kam FB na mingineyo wafenyeje kujulikana ,kukubalika na kutumiwa na watanzania.
    Nawasilisha kwa mjadala
     
  2. Janja PORI

    Janja PORI JF-Expert Member

    #2
    Sep 22, 2011
    Joined: Jul 31, 2011
    Messages: 804
    Likes Received: 24
    Trophy Points: 35
    wanatumaliza tu hawa
     
  3. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #3
    Sep 22, 2011
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    Teh teh teh wanatumaliza kivipi kamanda?
     
  4. Cestus

    Cestus JF-Expert Member

    #4
    Sep 22, 2011
    Joined: Jan 23, 2011
    Messages: 1,001
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    i signed up when it was in closed beta and fell inlove wth it instantly..when u get used to it n understand the whole 'circle' concept..u'll forget what facebook is..a nice polished UI,rich features..(hangouts is nothing i've seen in SN'S)..One prob..u just have to find some pipo u knw in there...or send em invites!
     
  5. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #5
    Sep 22, 2011
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    I ve not tried it bcs am not a fan of e-social media. But from article and some user comments i think its fair to say FB have reached their peak. The article point out that FB have copied some twitter like like features and now they copied google+ like features wich a good number of their users seem to to be unhappy with.
     
  6. Cestus

    Cestus JF-Expert Member

    #6
    Sep 22, 2011
    Joined: Jan 23, 2011
    Messages: 1,001
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    yep..like 'circle' thing...even the new UI resembles to G+..soon we'll hear the intergrated skype in f.b have hangouts too!! U are a tech person mtazamaj and g+ is full of tech people,n news..u'll love it tryt it!
     
  7. DEVINE

    DEVINE JF-Expert Member

    #7
    Sep 22, 2011
    Joined: Mar 11, 2011
    Messages: 539
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Creativity z big problem,creting such a thing need much talented ones copying n pasting z not subject of creativity.
     
  8. Gurta

    Gurta JF-Expert Member

    #8
    Sep 22, 2011
    Joined: Sep 17, 2010
    Messages: 2,211
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    mashable wanasema kuwa tayari google wameisha ifungua hivyo sasa ni free kwa kila mmoja

    source: hapa
     
Loading...