Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Dunia yalaani kifo cha mwandishi Daud Mwangosi

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Molemo, Sep 3, 2012.

  1. M

    Molemo JF-Expert Member

    #1
    Sep 3, 2012
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 13,253
    Likes Received: 327
    Trophy Points: 180
    Mwangwi wa mauaji ya kinyama na kikatili yaliyofanywa na jeshi la polisi mkoani Iringa sasa umeenea dunia nzima.

    Shirika la habari la Marekani CNN limeripoti tukio hilo kwa kina na uhalisia wa pekee.Shirika hilo pia limeelezea matukio yote ya mauji ya kinyama yaliyowahi kufanywa huko nyuma ambayo yote yalikuwa ni kuidhibiti demokrasia na kutaka kukifunga mdomo chama kikuu cha upinzani CDM.

    Shirika hilo pia limeeleza kushangazwa na ukimya wa tume ya haki za binadamu nchini Tanzania kufumbia unyama huu.

    Habari kamili soma link ifuatayo:

    http://ireport.cnn.com/docs/DOC-836438?ref=feeds%2Flatest
     
  2. idawa

    idawa JF-Expert Member

    #2
    Sep 3, 2012
    Joined: Jan 20, 2012
    Messages: 14,644
    Likes Received: 2,618
    Trophy Points: 280
    safi sana, kazi kwa waandishi wa habari wa Tanzania kazi yao ni kuwalamba viatu wanasiasa badala kufukua uozo.!!
     
  3. M

    Molemo JF-Expert Member

    #3
    Sep 3, 2012
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 13,253
    Likes Received: 327
    Trophy Points: 180
    Hii taaarifa ya CNN imenibariki sana.
     
  4. jmushi1

    jmushi1 JF-Expert Member

    #4
    Sep 3, 2012
    Joined: Nov 2, 2007
    Messages: 16,042
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 135
    Hizo ni jitihada za mpambanaji mahiri Mzee Mwanakijiji,aluta continua!
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  5. Smile

    Smile JF-Expert Member

    #5
    Sep 3, 2012
    Joined: Jul 18, 2011
    Messages: 15,404
    Likes Received: 71
    Trophy Points: 145
    Mbona sijaona kama ni ya cnn? Au zipo mbili?
     
  6. M

    Molemo JF-Expert Member

    #6
    Sep 3, 2012
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 13,253
    Likes Received: 327
    Trophy Points: 180
    Mungu ampe maisha marefu MMMKijiji
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  7. data

    data JF-Expert Member

    #7
    Sep 3, 2012
    Joined: Apr 9, 2011
    Messages: 10,653
    Likes Received: 710
    Trophy Points: 280
    Tunashukuru sana CNN.


    TUENDELEZE MAOMBI NA SALA.
     
  8. sweetlady

    sweetlady JF-Expert Member

    #8
    Sep 3, 2012
    Joined: Dec 24, 2010
    Messages: 16,979
    Likes Received: 55
    Trophy Points: 145
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  9. MTAZAMO

    MTAZAMO JF-Expert Member

    #9
    Sep 3, 2012
    Joined: Feb 8, 2011
    Messages: 10,814
    Likes Received: 1,403
    Trophy Points: 280
    Tunataka dunia ituelewe!! Haiwezekani kutumia Polisi kisiasa namna hii! Hii ni kazi ya mafahidhina wa CCM wengine wanafata mkumbo tu.hivi vyama vikongwe huwa lazima vimwage damu!!! Hao wazee wa busara wa CCM wakowapi? akina Dr Salim A Salim nini manufaa yao?
     
  10. M

    Molemo JF-Expert Member

    #10
    Sep 3, 2012
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 13,253
    Likes Received: 327
    Trophy Points: 180
    Kuna watu wameanza kufunga leo kuombea hili tukio.
     
  11. bushman

    bushman JF-Expert Member

    #11
    Sep 3, 2012
    Joined: Nov 1, 2010
    Messages: 2,231
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    Michael kamuhanda rpc anayeshuhudia mwandishi mwangosi anapigwa bomu la tumbo,naomba mahakama ya uharifu wa kivita ifunguliwe mapema tanzania!!!!!!!!!!!!!!
     
  12. jmushi1

    jmushi1 JF-Expert Member

    #12
    Sep 3, 2012
    Joined: Nov 2, 2007
    Messages: 16,042
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 135
    We umeona ni ya nini?sema ulichoona ili tujuwe tatizo liko wapi.Yani kama ni computer yako ama ni wewe tu.
     
  13. Smile

    Smile JF-Expert Member

    #13
    Sep 3, 2012
    Joined: Jul 18, 2011
    Messages: 15,404
    Likes Received: 71
    Trophy Points: 145
    nimeenda kwenye page ya cnn sijaona ndo maana nauliza
     
  14. M

    Molemo JF-Expert Member

    #14
    Sep 3, 2012
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 13,253
    Likes Received: 327
    Trophy Points: 180
    Hawa wanasubiri kuteuliwa kwenye tume mbalimbali na Rais ili wapate mlo wao wa siku.
     
  15. jmushi1

    jmushi1 JF-Expert Member

    #15
    Sep 3, 2012
    Joined: Nov 2, 2007
    Messages: 16,042
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 135
    Hiyo linki uliyowekewa ni page ya wapi dada?unaweza kuisoma hiyo web address?unajuwa kuhusu ccnireport?
     
  16. rosemarie

    rosemarie JF-Expert Member

    #16
    Sep 3, 2012
    Joined: Mar 22, 2011
    Messages: 6,647
    Likes Received: 129
    Trophy Points: 160
    [h=2]Tanzanian journalist killed; Police under fire![/h]
    Another incident where Tanzanian police are accused for using excessive force against unarmed citizens. This time however - a week after similar incident in another region - a prominent Journalist Mr. David Mwangosi was killed in close range following a confrontation with the police.

    In less than a week the Tanzanian Police Force is under immense pressure to reform after another incident where a journalist was killed in what analysts consider to be a blatant use of force against unarmed individuals. Last week during a political rally staged by Tanzania's main opposition party CHADEMA (Democracy and Development Party) a newspapers street vendor was killed by what is suspected to be a tear bomb. The young man was killed instantly as he tried to run away from the police who were trying to disperse a crown of CHADEMA supporter who were matching towards the grounds where they were to hold a political rally. The rally was held in Morogoro about 250 miles from Dar-es-Salaam the commercial capital of the East African nation.

    The political rally in Morogoro was held at the end of a weeklong civil and political rights campaign conducted by CHADEMA's top brass including the Chairman Mr. Freeman Mbowe and former Presidential Candidate Dr. Wilbrod Slaa the party's Secretary General. After the incident the police cancelled all political rallies in the country.

    After Morogoro the political rallies were moving to the Southern regions including Iringa. Today's gathering at Nyololo was part of the preparation for the coming week rallies in Mufindi district. Members and supporters of CHADEMA were gathered at the local office of their party in Nyololo village, Mufindi in Iringa region. The police citing the ongoing national census exercise directed all political parties not to hold any political rally until the Registrar of political parties in the country direct otherwise. While obeying the directive the local party gathered at their local office which triggered the police to act to disperse the small crowd that was gathered outside.

    It is not yet known what let to the killing of David Mwangosi a prominent journalist with Channel 10 TV station and who the Chairman of Iringa Press Club was also. It was reported by a number of sources present at the office that Mr. Mwangosi approached a group of riot police officers who were detaining another journalist Mr. Godfrey Mushi who works for Nipashe an independent newspaper. Instead of reasoning with Mr. Mwangosi the police took it as a challenge of their authority and they tried to put him under arrest leading to a scuffle between the police and Mr. Mwangosi.

    One picture taken by another journalist present shows a Mr. Mwangosi in the middle of about five riot police officers, falling behind while one of the officers had his weapon – probably a tear gas gun- trained on Mwangosi stomach. He was killed instantly after the photo was taken. Another police officer was injured too at the scene and was taken to a nearby hospital.

    In the past year or so there have been almost seven incidents where the police have used excessive force against unarmed men. All this has happened whenever CHADEMA has tried to conduct a peaceful march or a political rally. No police officer has been held accountable in any way. Tanzania's Attorney General Office has been silent and the national Human Rights Commission has not issued any statement of concern with the growing use of force by the police against unarmed individuals. Efforts to reach Iringa regional Police Commander Mr. Michael Kamuhanda proved to be futile. It was Mr. Kamuhanda who was Ruvuma Regional Police Commander when in February this year four people were killed by police.

    CHADEMA's leadership was not available immediately for their reaction of today's incident.
     
  17. M

    Molemo JF-Expert Member

    #17
    Sep 3, 2012
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 13,253
    Likes Received: 327
    Trophy Points: 180
    Soma link niliyoweka mkuu...
     
  18. Deus F Mallya

    Deus F Mallya Verified User

    #18
    Sep 3, 2012
    Joined: Jul 28, 2011
    Messages: 710
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Kuna taarifa kuwa Al Jazeera nao wameahidi kutoa ripoti maalum juu ya mauaji ya Raia nchini Tanzania.
     
  19. M

    Molemo JF-Expert Member

    #19
    Sep 3, 2012
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 13,253
    Likes Received: 327
    Trophy Points: 180
    Aksanta Mungu mwema.
     
  20. Viper

    Viper JF-Expert Member

    #20
    Sep 3, 2012
    Joined: Dec 21, 2007
    Messages: 3,665
    Likes Received: 34
    Trophy Points: 135
    Hii ni I report bado haijawa proved na CNN.. ndio pale chini kuna kama vote unaonaje kuhusu hii taarifa..
    Ila huu unyama lazima dunia ijue!! I hate ccm
     
Loading...