Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Dr. Willibrod Slaa = The Fernando Lugo of Paraguay!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mrimu, Oct 11, 2010.

  1. M

    Mrimu Member

    #1
    Oct 11, 2010
    Joined: Jul 23, 2009
    Messages: 5
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 3
    Fernando Armindo Lugo Mendez (59 years old) is the current President of Paraguay and the former Roman Catholic bishop of the Diocese of San Pedro. He ascended to power on August 15, 2008 defeating the Colorado Party which had been in power for 61 years (with 3 dictators)! One of the dictatorships was the bloody dictatorship of Gen Alfredo Stroessner (1954 -1989)! The Colorado Party can be compared to TANU/CCM. Lugo - who is popularly known as 'the President of the poor' - beat the Colorado Party (read CCM) President, Blanca Ovelar de Duarte ending the Colorado Party's 61 years in power! Tunaweza kufanya hili Tanzania ifikapo Oktoba 31, 2010? TUNAWEZA! Just play your part.

    Wengine wenu hapa 'mengeni' mnasema eti Ndugu Slaa ni 'padre' kwa hiyo hawezi kuongoza! Dr. Willibrod Slaa is a former Secretary General of the giant Tanzania Episcopal Conference. He had what it takes to serve 30 Catholic Dioceses through the 30 Diocesan Bishops. He had the opportunity of travesing all the 'Mikoa' of Tanzania helping the bishops initiate development projects. Serving as Secretary General, he was able to solicit funds from abroad to fund the said projects. CHADEMA saw that talent in Dr. Slaa. That's why they chose him to be their Secretary General! Sasa mnataka asichaguliwe kwa kuwa yeye ni 'padre'? Please, go tell that to the birds of the air!

    Let me end by giving some more examples of some 'priests' who have been extremely good and capable political leaders:-

    (a) Jean Bertrand Aristide (Former president of Haiti and a former Divine Word Catholic Priest).
    (b) George Muhoho (Former Cabinet Minister during Jomo Kenyatta's regime in Kenya. He is a former Catholic Priest of the Catholic Archdiocese of Nairobi).
    (c) There are also several Reverends in Tanzania who have been doing very well in the Political Arena - e.g. (i) Rev. Simon Chiwanga (used to be an M.P. there in Dodoma?)
    (ii) Rev. Christopher Mtikila
    (iii) Fr. Dr. Pius Shao (served as Councilor in the Rombo Municipal
    Council in the late 1970's

    Kuhitimisha basi ndugu zangu Watanzania, naomba tusipoteze hii nafasi ya kipekee ifikapo 31/10/2010!
    Tumchague Dr. Willibrod Peter Slaa kuwa Rais wa Jamhuri ya Muungano wa Tanzania.
    Natanguliza SHUKRANI zangu!

    Wenu,

    Mrimu wa Herakuli (Jitu la Miraba Minne)
     
  2. DICTATOR

    DICTATOR JF-Expert Member

    #2
    Oct 11, 2010
    Joined: Sep 17, 2010
    Messages: 392
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Hahahhah, safi sana! yes we can kama tutaamua. Offcourse we are tired with this party ccm, haina ubunifu wa kuendeleza nchi isipokuwa kunywa pombe na kuomba/kutembeza bakuli kuomba za kunywea na kuandika report za uongo. Chadema Gooooo, hakuna kurudi nyuma.
     
  3. G

    Gofu Zulu Member

    #3
    Oct 11, 2010
    Joined: Sep 15, 2009
    Messages: 23
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Wanasema Nabii hana heshima kwao. Ikiwa tutapoteza hiki kichwa basi tumeliwa maendeleo Tanzania yatakawia sana.Ni vyema tukampatia nafasi sasa maana ni Kiongozi mzuri sana.Wanosema kwakuwa ni Padre asichaguliwe wapotoka.Watakuwa wa kwanza kujuta kwani Majuto ni Mjukuu.
     
Loading...