Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Dr. Slaa: Nitashinda

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Rutashubanyuma, Oct 30, 2010.

  1. Rutashubanyuma

    Rutashubanyuma JF-Expert Member

    #1
    Oct 30, 2010
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 61,428
    Likes Received: 492
    Trophy Points: 180
    Gazeti la Tanzania Daima la leo limemkariri mgombea Uraisi kupitia Chadema ya kuwa akiwahakikishia mashabiki wake ya kuwa atashinda kwa kishindo na yakuwa wapigakura safari hii wamemkubali awe Raisi wao wa tano wa jamhuri ya Muungano wa Tanzania.

    Namna ya pekee ya kuikamilisha azma hii ni sote kesho tusijivunge tujitokeze kwa wingi tukapige hizo kura za kudai mabadiliko ya mfumo wa uongozi wa nchi hii..tukachague katiba mpya ambayo itaturuhusu tushiriki kikamilifu katika ujenzi wa nchi yetu badala ya sera hizi za CCM za kutegemea wafadhili hususani marekani waje watufanyie kazi za kuijenga nchi yetu wakati uwezo tunao na nia tunazo za kujiendeleza wenyewe........Hivi kama wageni wakiwa ndiyo tumewaweka mstari wa mbele katika ujenzi wa taifa letu kama JK alivyodai jana kwenye mdahalo wake je hata hilo soko la ajira tutaambulia kitu au ni wageni tu ndiyo watakao kuwa wakitesa?.......
     
  2. Sikonge

    Sikonge JF-Expert Member

    #2
    Oct 30, 2010
    Joined: Jan 19, 2008
    Messages: 11,397
    Likes Received: 190
    Trophy Points: 160
    HEAVEN OR HELL.................[​IMG]

    While walking down the street one day a Corrupt Senator was tragically hit by a car and died.

    His soul arrives in heaven and is met by St. Peter at the entrance.

    "Welcome to heaven," says St. Peter. "Before you settle in, it seems there is a problem. We seldom see a high official around these parts, you see, so we're not sure what to do with you."

    "No problem, just let me in," says the Senator..

    "Well, I'd like to, but I have orders from the higher ups. What we'll do is have you spend one day in hell and one in heaven. Then you can choose where to spend eternity."

    "Really?, I've made up my mind. I want to be in heaven," says the Senator.

    "I'm sorry, but we have our rules."

    And with that, St. Peter escorts him to the elevator and he goes down, down, down to hell.

    The doors open and he finds himself in the middle of a green golf course. In the distance is a clubhouse and standing in front of it are all his friends and other politicians who had worked with him.

    Everyone is very happy and in evening dress. They run to greet him, shake his hand, and reminisce about the good times they had while getting rich at the expense of the people. They played a friendly game of golf and then dine on lobster, caviar and the finest champagne.

    Also present is the devil, who really is a very friendly guy who is having a good time dancing and telling jokes.

    They are all having such a good time that before the Senator realizes it, it is time to go.

    Everyone gives him a hearty farewell and waves while the elevator rises...

    The elevator goes up, up, up and the door reopens in heaven where St. Peter is waiting for him, "Now it's time to visit heaven.."

    So, 24 hours passed with the Senator joining a group of contented souls moving from cloud to cloud, playing the harp and singing. They have a good time and, before he realizes it, the 24 hours have gone by and St. Peter returns.

    "Well, then, you've spent a day in hell and another in heaven. Now choose your eternity."

    The Senator reflects for a minute, then he answers: "Well, I would never have said it before, I mean heaven has been delightful, but I think I would be better off in hell."

    So St. Peter escorts him to the elevator and he goes down, down, down to hell..

    Now the doors of the elevator open and he's in the middle of a barren land covered with waste and garbage. He sees all his friends, dressed in rags, picking up the trash and putting it in black bags as more trash falls from above.

    The devil comes over to him and puts his arm around his shoulders.

    "I don't understand," stammers the Senator. "Yesterday I was here and there was a golf course and clubhouse, and we ate lobster and caviar, drank champagne, and danced and had a great time. Now there's just a wasteland full of garbage and my friends look miserable. What happened?"

    The devil smiles at him and says,
    "Yesterday we were campaigning. Today, you voted.." [​IMG]

    Vote wisely on October 31, 2010
     
  3. Lucchese DeCavalcante

    Lucchese DeCavalcante JF-Expert Member

    #3
    Oct 30, 2010
    Joined: Jan 10, 2009
    Messages: 5,471
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    In simple words JK and his CCM sounds like heavean during this time but if we elect them after 31st October they will turn out to be a living hell!
     
  4. N

    Njimba Nsalilwe JF-Expert Member

    #4
    Oct 30, 2010
    Joined: Mar 23, 2008
    Messages: 251
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Just as the way we have been living under them!!

    VOTE FOR DR SLAAAAAA FOR A CHANGE!
     
  5. Shaycas

    Shaycas JF-Expert Member

    #5
    Oct 30, 2010
    Joined: Feb 13, 2009
    Messages: 866
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 35
    watu wanataka mabadiliko na kila mtu anataka ayaone lakini wengi wanaogopa kufanya mabadiliko.
    Usiogope kufa kama unapenda pepo.
    Mabadiliko hayawezi kuja kwa kutochagua au kuchagua wale wale na sera zile zile.
    Chagua mabadiliko, chagua dr willbrod slaa na wabunge wote wa chadema.
     
  6. Not_Yet_Uhuru

    Not_Yet_Uhuru JF-Expert Member

    #6
    Oct 30, 2010
    Joined: Oct 11, 2010
    Messages: 1,305
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Yeye Dr Slaa ndiye Rais ajaye...

    Hawa jamaa hawana jinsi zaidi ya Uchakachuaji...! Bila uchakachuaji, JK hana hata asilimia 22. Maana ndani ya Wana-CCM wanaojisema wako Milioni 5, millioni 2 tayari wapo kwa Dr Slaa (toka yale majimbo yote ambayo wagombea wake walitoswa kifisadi na hujuma kura za maoni). Sasa toka kura zote labda milioni 16 watakaojitokeza (ukiondoa zilizoharibika au wasiofika), utaona kuwa CCM wana mtaji wa kura Mil 3 zilizobaki na ni kama asilimia 22 au 23 tu hivi...na Ndio Kura za JK hakika. Nyinginezo watazopata kama zipo ni Uchakachuaji tu.

    Mungu atalisimamia Taifa hili kwa Mkono wake, na shock watakayoipata itamfanya 'mtu afe' na ndipo kauli ya Sheikh Yahya itazaa matunda maana najua jamaa hali mbaya, na wanamwamini sana Sheikh Yahya, sasa itawageukia wenyewe.

    Wote tuwahi hiyo kesho asubuhi...kura za mapema kabisa, kwa Dr Slaa....
     
  7. K

    Kibento Member

    #7
    Oct 31, 2010
    Joined: Oct 23, 2010
    Messages: 40
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    ebwana mi nisha mchinja m2,nisha mchagua rais wa watanzania wapenda changes na maendeleo. . . !
    Wahin bas na ninyi wa2 wangu wa JF na ndugu zenu. . . !
     
  8. C

    Chesty JF-Expert Member

    #8
    Oct 31, 2010
    Joined: Aug 30, 2009
    Messages: 1,683
    Likes Received: 110
    Trophy Points: 160
    Nimeanza kuwa disappointed na taarifa kuwa baadhi ya vituo mawakala wa CHADEMA hawapo vituoni. Kwa nini wanakosa umakini kiasi hicho? If its true though kwa sababu hawavai jezi za vyama.
     
  9. K

    Kithuku JF-Expert Member

    #9
    Oct 31, 2010
    Joined: Nov 19, 2006
    Messages: 1,346
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    It's sad, lakini ndivyo CHADEMA itakavyoibiwa. Kama kuna anayeweza kuwahimiza sasa hivi it is not too late yet, lakini ikifika jioni muda wa mahesabu kama bado hawapo itabakia masikitiko tu.
     
  10. K

    KunjyGroup JF-Expert Member

    #10
    Oct 31, 2010
    Joined: Dec 7, 2009
    Messages: 352
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 33
    Dr. Slaa is our last hope. We can afford living in hell under sisiem. This's a vote between
    - corruption & ACCOUNTABILITY
    - same old ideas & CHANGE
    - fast/super train & FREE EDUCATION.
    Chose a true patriot. Vote 4 Dr. Slaa
     
  11. K

    KunjyGroup JF-Expert Member

    #11
    Oct 31, 2010
    Joined: Dec 7, 2009
    Messages: 352
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 33
    Dr. Slaa is our last hope. We can't afford living in hell under sisiem. This's a vote between
    - corruption & ACCOUNTABILITY
    - same old ideas & CHANGE
    - fast/super train & FREE EDUCATION.
    Chose a true patriot. Vote 4 Dr. Slaa
     
Loading...