Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Dominion offshore drilling to start 2013 off Temeke district they are confident of finding oil

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by nngu007, Aug 20, 2012.

  1. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #1
    Aug 20, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    NEWS

    By JOINT REPORT The EastAfrican

    Posted Saturday, August 18 2012 at 20:41


    IN SUMMARY


    • The firm revealed it plans to start on the deep water exploration well (Alpha) in Block 7 off Temeke district once an environmental and social impact assessment it has commissioned is completed.
    • The drilling site is 8,475 square kilometres located on the continental slope of the Indian Ocean immediately east of Dar es Salaam.
    • Ophir is so optimistic about the commercial viability of the discoveries that it is also planning a two-train onshore liquefied natural gas facility in Tanzania.


    Buoyed by recent discovery of oil in Uganda and Kenya, Dominion Tanzania Ltd, a subsidiary of international oil exploration firm Ophir Energy plc, will start drilling oil along Dar es Salaam coastal line early next year.

    The firm revealed it plans to start on the deep water exploration well (Alpha) in Block 7 off Temeke district once an environmental and social impact assessment it has commissioned is completed.

    The drilling site is 8,475 square kilometres located on the continental slope of the Indian Ocean immediately east of Dar es Salaam.

    The exploration follows Dominion's acquisition last December of interests in the Block 7 from Mubadala Oil & Gas company for $20 million.

    According to Dr Nicholas Cooper, chief executive officer of Ophir Energy plc, a 2010 competent report prepared by Energy Resource Consultants Ltd stated that Alpha had a mean prospective unrisked resource of 1.104 billion barrels of oil or 7.069 trillion cubic feet of gas.

    Ophir is so optimistic about the commercial viability of the discoveries that it is also planning a two-train onshore liquefied natural gas facility in Tanzania.


     
  2. m

    makundi4619 JF-Expert Member

    #2
    Aug 21, 2012
    Joined: Jul 12, 2012
    Messages: 487
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    It is very good news but under the current somehow lax governance will the finding be a blessing or a curse to Tanzanians?? Sometimes I tend to think it is better to leave the nonrenewable resources alone until we have competent government in place lest we are robbed as we have witnessed in the case of gold and other minerals.
     
  3. u

    usungilo JF-Expert Member

    #3
    Aug 21, 2012
    Joined: Aug 9, 2012
    Messages: 372
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 33
    Eee, Mwenyezi Mungu,baba wa rehema, naomba wasipate hayo mafuta wanayotafu ili kuepusha nchi yetu isiuzwe na majangili. Hata kama yapo, naomba waone ni maji tu ya baharini! Asante kwa kuwa utaenda kutenda! Amen!!
     
  4. Augustine Moshi

    Augustine Moshi JF-Expert Member

    #4
    Aug 21, 2012
    Joined: Apr 22, 2006
    Messages: 2,081
    Likes Received: 150
    Trophy Points: 160
    Kama mafuta yapo ni lazima yatumike. Nyie mnadhani vijiakaunti vya watu huko Uswizi vitatunishwaje?

    Kinachotakiwa ni watu kushirikishwa kwa kupitia njia ya Bunge. Si haki wawekeane mikataba ya siri kama walivyokuwa wakifanya akina Karimagi (or Karamagi, or whatever). Na wasing'ake tena wanapoulizwa na wabunge imekuwaje, kama walivyong'aka akina Werema.

    Ni aibu kwa serikali kusema mikataba mikubwa ya kiuchumi kama ya uchimbaji wa dhahabu, gesi na mafuta ni siri ambayo hata wabunge hawaruhusiwi kuiona.

    Tumenyonywa vya kutosha, tumeibiwa vya kutosha, tumedharauliwa vya kutosha. Waliotudharau, kutonyonya na kutuibia ni viongozi wa CCM. Mapesa wameficha Uswizi, lakina Mungu si Athumani yameonekana. Sasa tunataka mapinduzi, mapinduzi yatakayowaweka benchi ili tuanze upya.
     
  5. Kibanga Ampiga Mkoloni

    Kibanga Ampiga Mkoloni JF-Expert Member

    #5
    Aug 21, 2012
    Joined: Aug 9, 2007
    Messages: 12,399
    Likes Received: 226
    Trophy Points: 160
    Hivi 1.104 billion barrels of oil or 7.069 trillion
    kwa 100 Usd kwa barrel ni 100,104 Billion Usd
    ambayo ni 160,000,000 Billion Tshs. Ambayo ni 160,000 Trillion Tshs,
    JE SISI tunapata ngapi kwenye hizi zote?

     
  6. N

    Ngonini JF-Expert Member

    #6
    Aug 21, 2012
    Joined: Sep 1, 2010
    Messages: 2,024
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    God has provided everything for Tanzania, but Tanzanians have received nothing!
     
  7. Sangarara

    Sangarara JF-Expert Member

    #7
    Aug 21, 2012
    Joined: Sep 29, 2011
    Messages: 12,634
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    Machafuko yananukia
     
  8. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #8
    Aug 21, 2012
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,570
    Likes Received: 149
    Trophy Points: 160
    Temeke hapa hapa au temeke katikati ya bahari?
     
  9. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #9
    Aug 21, 2012
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    12 percent...:hat:
     
  10. M

    MILLIONS MOVEMENT Senior Member

    #10
    Aug 21, 2012
    Joined: Aug 2, 2012
    Messages: 149
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    one step toward millions of challenging steps ahead.
     
  11. Lambardi

    Lambardi JF-Expert Member

    #11
    Aug 21, 2012
    Joined: Feb 7, 2008
    Messages: 7,563
    Likes Received: 2,065
    Trophy Points: 280
    EL amesema hata sera hatuna...tujiandae kweli kweli kwa fujo na usanii na matapeli wa kimataifa wa gas.....hawa ni wakali zaidi ya Barrick wa Madini..eeh Tanzania yangu nakuonea huruma sana
     
Loading...