Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Dolphins block Somali Pirate Ships!

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by WomanOfSubstance, Apr 18, 2009.

  1. WomanOfSubstance

    WomanOfSubstance JF-Expert Member

    #1
    Apr 18, 2009
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 5,467
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 0
    BEIJING, April 14 (Xinhuanet) -- Thousands of dolphins blocked the suspected Somali pirate ships when they were trying to attack Chinese merchant ships passing the Gulf of Aden, the China Radio International reported on Monday.

    The Chinese merchant ships escorted by a China's fleet sailed on the Gulf of Aden when they met some suspected pirate ships. Thousands of dolphins suddenly leaped out of water between pirates and merchants when the pirate ships headed for the China's.

    The suspected pirates ships stopped and then turned away. The pirates could only lament their littleness befor the vast number of dolphins. The spectacular scene continued for a while.

    China initiated its three-ship escort task force on Dec. 26 last year after the United Nations Security Council called on countries to patrol gulf and waters off Somalia, one of the world's busiest marine routes, where surging piracy endangered intercontinental shipping.

    China's first fleet has escorted 206 vessels, including 29 foreign merchant vessels, and successfully rescued three foreign merchant ships from pirate attacks.

    About 20 percent of Chinese merchant ships passing through the waters off Somalia were attacked by pirates from January to November in 2008, before the task force was deployed.

    A total of seven ships, either owned by China or carrying Chinese cargo and crew, were hijacked.

    Tianyu No. 8, a Chinese fishing vessel with 16 Chinese and eight foreign sailors aboard, was captured by Somali pirates on Nov. 14 and released in early February.

    The second fleet of Chinese escort ships arrived at the Gulf of Aden on Monday to replace the first fleet.
     
  2. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #2
    Apr 18, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Dah! hii kali... ina maana China wameendelea kiasi ya kwamba wana mpaka Dolphins' Soldiers... lol!
     
  3. WomanOfSubstance

    WomanOfSubstance JF-Expert Member

    #3
    Apr 18, 2009
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 5,467
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 0
    Dolphins are incredible creatures.They can do amazing things.Wanatumika hata kwa tiba mbalimbali, they can "communicate" with human beings na wako friendly kwa binadamu
     
  4. rmashauri

    rmashauri JF-Expert Member

    #4
    Apr 18, 2009
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 3,008
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Huo ndo uchawi wa Wachina
     
  5. bm21

    bm21 JF-Expert Member

    #5
    Apr 18, 2009
    Joined: May 12, 2008
    Messages: 774
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    Si uchawi mkuu hata marekani wanawatumia
     
  6. Susuviri

    Susuviri JF-Expert Member

    #6
    Apr 18, 2009
    Joined: Oct 6, 2007
    Messages: 3,586
    Likes Received: 64
    Trophy Points: 145
    Mi niliwahi kuelezwa na rafiki yangu mmoja ambaye ni animal behaviourist ya kuwa dolphins wa kule Zanzibar wanawakimbia sana watu wenye ngozi nyeusi au kahawia kwa vile inaonekana wenyeji wanawapiga na kuwafukuza, lakini wako very friendly na watu wenye ngozi nyeupe. Nilisikitika sana maana wanyama hawa kwa kwei wanasaidia sana na wenzetu wamejifunza kuishi nao na kuwatumia katika kutibu stress, mental health etc.
     
  7. WomanOfSubstance

    WomanOfSubstance JF-Expert Member

    #7
    Apr 18, 2009
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 5,467
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 0
    Ni kweli mkuu, Dolphins au Pomboo kwa kiswahili wako tofauti sana na viumbe vingine vilivyo jamii moja.Wanafanana sana na binadamu - Wanabeba mimba na kuzaa, wanatunza watoto wao kwa takribani miaka 12 kama binadamu tunavyotunza watoto wetu.Wanazo hisia za uzuri na ubaya - huenda wameshaona watalii wenye ngozi nyeupe wanavyowapenda na watu wenye ngozi nyeusi wanavyowatendea vibaya ( hadi hata kuwala!).Wameshajua adui ni yupi na rafiki ni yupi.
     
  8. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #8
    Apr 18, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Nasikia Marekani wanawatumia kama askari wa kuteguwa mabomu baharini.
     
Loading...