Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Dogo auza figo ili kununua Ipad 2

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by Zasasule, Jun 5, 2011.

  1. Zasasule

    Zasasule JF-Expert Member

    #1
    Jun 5, 2011
    Joined: Aug 12, 2009
    Messages: 1,008
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    This appears to be the case with a 17-year-old Chinese boy who reportedly decided that he would not give his right arm for an ipad 2, but he would give his right kidney.

    he said this
    I know, I know. It doesn't seem entirely sensible. On the other hand, you can live quite happily with just one kidney. It's a lot harder with, say, just one foot.


    more information here is the link
    Boy regrets selling his kidney to buy iPad -- Shanghai Daily | ???? -- English Window to China New


    dah..dogo kauza figo kisa na mkasa i pad 2

    anapenda technology zaidi ya maisha yake!!!duh
     
  2. Zasasule

    Zasasule JF-Expert Member

    #2
    Jun 5, 2011
    Joined: Aug 12, 2009
    Messages: 1,008
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    hii ndiyo i pad 2
    eg8WA.jpg
     
  3. Omuregi Wasu

    Omuregi Wasu JF-Expert Member

    #3
    Jun 5, 2011
    Joined: May 21, 2009
    Messages: 753
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Wanataka umaarufu hao. Hapa China umaskini upo lakini si wa kiasi hicho. Serikali yao ina scholarship nyingi sana na inamipango mizuri ya kusaidia jamii maskini sasa yeye amekosa misaada kote huko mpaka auze figo kwa kununua ipad ya Yuan 800? Dogo anataka kujitangaza tu
     
  4. NOT FOUND

    NOT FOUND Senior Member

    #4
    Jun 5, 2011
    Joined: Mar 14, 2011
    Messages: 158
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Pumbavu zao, huu ni uzushi na hauna tofauti na april fool's day.

    Hili ni tangazo la biashara kwa wanaotengeneza ipad.

    They want us to believe that ipad 2 can be worthier than human kidney in that case.
     
  5. jockey emmanuel

    jockey emmanuel JF-Expert Member

    #5
    Jun 5, 2011
    Joined: Mar 23, 2011
    Messages: 330
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    mh!watu kwa kutafuta umaarufu....tena anautafta kwa njia ya ajabu....naona ni dark fringe tu....:shut-mouth:
     
Loading...