Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Desecration of the Dead: A criminal offense in our law

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mzee Mwanakijiji, May 24, 2011.

  1. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #1
    May 24, 2011
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,383
    Likes Received: 2,443
    Trophy Points: 280
    May I propose that if the reports that we have been receiving in the past few hours on the forceful removal and displacement of dead bodies from a mortuary in Tarie by the police are indeed true, then the line between decence and chaos has been crossed and the wall of division between law enforcement and anarchy has been breached. My friends, the prudence that exist and is presumed to exist in civility has once again been shattered. Bob Marley in his "Redemption Song" cried echoing what some of ua are crying today "How long shall they kill our prophets while we stand this side and look?"

    There is no excuse whatsoever barring a dully acquired court order for the police - who stand accused-to be involved in affairs of a mourning Tanzanian family.

    So, whatever happened in Tarime overnight calls for condemnation in strongest terms possible and demand immediate accountability of the officers involved. This includes the immediate resignations of the following:

    The Minister for Internal Affairs
    The Inspector General of Police
    The Zonal Commander for Tarime
    The Chief of operation who supervised these illegal and immoral actions.

    No more should Tanzanian blood be shed arbitrarily at the end of the State.

    [​IMG]
     
  2. Lizzy

    Lizzy JF-Expert Member

    #2
    May 24, 2011
    Joined: May 25, 2009
    Messages: 22,194
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    I wish.....
     
  3. Kobello

    Kobello JF-Expert Member

    #3
    May 24, 2011
    Joined: Feb 20, 2011
    Messages: 5,148
    Likes Received: 182
    Trophy Points: 160
    Totally agree with you!....It's so sickening,and why aren't we getting the images? or even an article with quotes from the families,neighbours,the cops......can somebody please take a photo or video with your phone and send it to a friend or any human rights office nearby for uploading?We don't really need the media,we can post pictures and videos easily,it's very very easy!
    We get pics and vids from syria,yemen,libya...uploaded from phones,can't we do it?.....can we get the news from our point of view?Anybody?
     
  4. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #4
    May 24, 2011
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,383
    Likes Received: 2,443
    Trophy Points: 280
    Kobello kuna ntu katoa jibu kidogo kakini nina uhakika picha zitakuja tu.
     
  5. VIKWAZO

    VIKWAZO JF-Expert Member

    #5
    May 24, 2011
    Joined: Apr 9, 2011
    Messages: 1,891
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 145
    Nina amini tukio la jana ni tukio kubwa sana yaweza kuwa Afrika nzima
    sijwai kusikia serikali kwa kutumia dola kutoa maiti na kuziterekeza barabara mahali popote,
    lakini pia ili ni tukio linaloitaji ujasiri mamlaka kubwa na kinga zidi ya kutowajibishwa aftermaths

    kutoka na maelezo hayo hapo juu sidhani kama kuna mtu yeyote chini ya saidi mwema yaani mkuu
    wa polisi anayeweza kutoa haya maagizo, huu ni uvunjaji wa sheria husio kifani kwa maana hiyo
    nina hakika raisi wa nchi kwa namna moja mvutano pale tarime ilikuwa tishio kubwa kwa kiti chake magogoni na mbunge uhusika wa ccm hapo tarime
    kwa maana hiyo si wazi walijua wanajua wanafanya kufulu maana hii ni zaidi ya uvunjaji sheria na utashi ule tanzania iliyokuwa ikijivunia yaani utu
    mimi natupa shutuma magogoni, Raisi Kikwete hana huruma, hata hakika kimya tunajua wazi kapisa yeye ni raisi wa nchi na ana mamlaka yote kuzuia mauaji kitendo chake kutoamfuakua MWEMA toka jeshi la polisi lilipoanza mauaji ovyo ovyo hapa nchini ni uhusika tosha kabisa.

    kama huu ushauri kauchukua kwa mseven huko uganda alikokwenda kumpongeza, basi wajiandae na ICC.
     
  6. G

    Game Theory JF-Expert Member

    #6
    May 24, 2011
    Joined: Sep 5, 2006
    Messages: 8,575
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0
    [​IMG]
     
  7. Dingswayo

    Dingswayo JF-Expert Member

    #7
    May 24, 2011
    Joined: May 26, 2009
    Messages: 3,971
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 145
  8. NIKOSTRATOS

    NIKOSTRATOS Member

    #8
    May 24, 2011
    Joined: Feb 20, 2011
    Messages: 39
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Maandamano yaanza immediately kushikiza uliowataja wajiuzulu mara moja....Pia ni wakati wa kulitupia tatizo hilo macho kwa karibu zaidi.Tupate documentaries,tumudhihirishie ulimwengu unyama na unyanyasaji,kiini ni gold na ufisadi,yani rasilimali za watanzania.This is a serious issue,we need to go beyond just condemnation and resignations.We need revolution,otherwise ni kuweka viraka ukidhani ni kaptura mpya.
     
  9. maulaga

    maulaga JF-Expert Member

    #9
    May 24, 2011
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 472
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Resign?!!! I am afraid that is a new terminology to the powermongers in this country of ours!
     
  10. Speaker

    Speaker JF-Expert Member

    #10
    May 24, 2011
    Joined: Aug 12, 2010
    Messages: 6,359
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    me too,....!!!
    where will they get their meals?
     
  11. Mag3

    Mag3 JF Gold Member

    #11
    May 24, 2011
    Joined: May 31, 2008
    Messages: 7,551
    Likes Received: 2,479
    Trophy Points: 280
    These are but the actions of a corrupt regime gone bankrupt morally, socially and politically. It is the signs of an illegitimate government that clings to power through trickery and misinformation. It is a result of a system that has become a breeding ground for incompetent, irresponsible and corrupt leaders who survive by intimidation, oppression and fear.

    To them democracy becomes enemy number one in their quest for survival at all cost and fear becomes their weapon in their zeal to cover up for their failures. They will stop at nothing even it means killing a few innocent wananchi as long as it serves their purpose. It is a regime that does not follow the rule of law nor have any respect for human rights.

    Decency ? Since when did illegitimacy share the same platform with decency. Kikwete lost all decency since that day in 2005 he was elected into office through fraud and theft. All that he has done since is to ensure the truth stays buried even if it means sacrificing his colleagues and a few innocent lives like 28 wananchi since 2005 in Nyamongo alone.

    Trying to equate Kikwete and decency is like wishing for day and night at the same time, this will never happen.
     
  12. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #12
    May 24, 2011
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,383
    Likes Received: 2,443
    Trophy Points: 280
    Is it possible that more Tanzanians have died at the hand of the State up to this time than during Mkapa's twIo terms.?
     
  13. F

    Froida JF-Expert Member

    #13
    May 24, 2011
    Joined: May 25, 2009
    Messages: 6,993
    Likes Received: 599
    Trophy Points: 280
    i dont think they will dare to resign,among other things they think their above the law of the land its painiful when you think about all this,
     
  14. Speaker

    Speaker JF-Expert Member

    #14
    May 24, 2011
    Joined: Aug 12, 2010
    Messages: 6,359
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    hakyanani,...
    hawa watu wana dharau kweli,afu wao wakifanyiwa
    dharau kidogo tu wanakua mbogo
     
  15. Shinto

    Shinto JF-Expert Member

    #15
    May 24, 2011
    Joined: Dec 6, 2010
    Messages: 1,782
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Nadhani malaria imewapanda vichwani
     
  16. Mbutunanga

    Mbutunanga Senior Member

    #16
    May 24, 2011
    Joined: Feb 15, 2011
    Messages: 182
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Waalaaniwe waliofanya udhalimu huo, na miili yao itupwe barabarani siku ya kiama chao.
     
  17. G

    Gad ONEYA JF-Expert Member

    #17
    May 24, 2011
    Joined: Oct 26, 2010
    Messages: 2,641
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    I am completely and totally saddened to see that the police force have joined in the band wagon of politics of betrayal! How on earth can a body of the dead man/woman be thrown over the road/ bush in middle of the night be left for the hyenas to pierce on? Is this how we respect the dead bodies of our fellow human beings? Utterly blunt and thick thinking can result to this. Do this same force expects good reputation as credible defender of the law abiding citizens?
     
  18. The Prophet

    The Prophet JF-Expert Member

    #18
    May 24, 2011
    Joined: Mar 17, 2011
    Messages: 682
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mungu alijua wanatenda dhambi. Mungu ameishusha maiti. Dunia ione maovu ya watawala.

    Na hakika ninamuapia Kikwete. Hatapona katika hili.

    Kikwete utajuta kuutaka Urais wa nchi hii.

    Utajuta kama rafiki yako Ditopile
     
  19. Ehud

    Ehud JF-Expert Member

    #19
    May 24, 2011
    Joined: Feb 12, 2008
    Messages: 2,697
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Kikwete akifa kama nipo hai maiti yake nitaitemea mate na kama jeneza lake litapelekwa kwao kwa gari nitalipiga manati jeneza lake. Hii ni yamini yangu dhidi ya kikwete kwa kile alichowafanyia ndugu zangu wa mara
     
  20. Nyakageni

    Nyakageni JF-Expert Member

    #20
    May 24, 2011
    Joined: Feb 1, 2011
    Messages: 13,043
    Likes Received: 375
    Trophy Points: 180
    It doesnt click in my mind! It might be the consequences of directives from Dodomar seminar.
     
Loading...