Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Dear Chief Justice of Tanzania Hon. Mohamed Chande Othman, are you there?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mag3, Jul 16, 2012.

  1. Mag3

    Mag3 JF Gold Member

    #1
    Jul 16, 2012
    Joined: May 31, 2008
    Messages: 7,549
    Likes Received: 2,478
    Trophy Points: 280
    [​IMG]
    The Hon. Chief Justice Mohamed C. Othman.

    At this time in the country's history it is hard to believe that there is an independent and working judicial system, it is hard to believe there is a system of courts that interprets and applies the law in the name of the state and it is hard to believe that there is a judiciary that interprets the law and applies it to the facts thus ensuring equal justice to all under law.

    Hon.
    Chief Justice Mohamed Chande Othman, under the doctrine of separation of powers, may I take this opportunity to remind you that it is the judiciary that interprets and implements the constitution through judicial reviews. Further to this my lord, the judiciary has power to annul the laws and rules of the state when it finds them incompatible with a higher norm.

    However, Hon. Chief Justice Mohamed Chande Othman, under you the judiciary appears to have abandoned one if its primary function as the guardian of the Fundamental Rights of the citizens of the United Republic of Tanzania and also of the Constitution thus giving room for the government to suppress the constitution through political malpractice and intolerance.

    Why, Mheshimiwa have you allowed the judiciary to be used by those in power as an organ of suppression? Why is judiciary used to silence the voices of dissent and in so doing denying the citizens of this country their basic right to be heard, to voice their opposition to injustice? As the Chief Justice, the silence you exhibit frightens the hell out of the majority of us.

     
  2. introvert

    introvert JF-Expert Member

    #2
    Jul 16, 2012
    Joined: Sep 21, 2010
    Messages: 762
    Likes Received: 261
    Trophy Points: 80
    The judiciary and police are among the most corrupt institutions in this country, this is according to PCCB (a toothless and corrupt body itself). Only a naive person will expect such institutions to act fairly and accordingly.

    There is no rule of law in this country, an anarchy of some sort prevails, where the amount of money in your pockets and your political connections dictate the number of laws you can freely and easily break, not even bend. The Chief Justice knows this, not unless he lives in another country.

    And now, our beloved country and the government are in shambles. The government seem to either be in denial about this fact, fast asleep or has no solution, and so they resort to the police and judiciary to wipe out/silence their opponents.

    Those in power, from the president, former presidents, ministers, army generals, judges, shoddy CEOs, drug lords, businessmen and their extended families and friends – the whole multiplier effect, will do anything at any cost to protect their ill-gotten gains.

    This is just the preview of what's in store come 2015.
     
  3. Nicholas

    Nicholas JF-Expert Member

    #3
    Jul 16, 2012
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 22,544
    Likes Received: 789
    Trophy Points: 280
    Augustino Ramadhani na familia yake,Nyalali, Bomani ndio pekee waliokuwa na vichwa.Sasa huyu ndio angeenda kwa ocampo?Wakati bado hajaona makos ahayo bongo?Kesho utasikia aibu za akina sheikh ponda kuwa alihujumiwa, huyo mama naye ni uzao wa binamu nyama ya hamu huwa wana fikra mbili mbili zinazopingana kwa kila jambo.finally wata act kwa fikra za uamsho
     
  4. T

    Topical JF-Expert Member

    #4
    Jul 17, 2012
    Joined: Dec 3, 2010
    Messages: 5,177
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Nilitegemea tu mtakuwa mnalenga hapo nyamafu zenu
     
  5. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #5
    Jul 17, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    In Zanzibar Ready to CREATE A NEW ZANZIBARI CONSTITUTION
     
  6. P

    Pascal Mayalla JF-Expert Member

    #6
    Jul 17, 2012
    Joined: Sep 22, 2008
    Messages: 20,536
    Likes Received: 6,137
    Trophy Points: 280
    Mkuu Mag3, ukiusoma uzi wa Hutaki Unaacha jinsi Othman alivyoupata huo u CJ, who was behind and why, itakubaliana na mimi kuwa kuna wengine wanapata bahati ya kuvikwaa vyeo kwa kubebwa lakini hawabebeki!. Mwenzake Mama Makinda mbona ameupata uspika kwa kubebwa na wale wale waliombeba Othman, lakini yeye angalau anajitutumua japo bado anapwaya!.

    Mdogo mtu RO naye ni vivyo hivyo!. Mbona kina Mwema, Hosea, Mwamunyange na hata Sitta walipata vyeo kwa njia hiyo hiyo ya kubebwa na mtu yule yule lakini wamejitahidi japo kubebeka!.

    Mlio karibu naye mwambieni kuwa japo "ukiaminiwa jiaminishe" na "ikibebwa, bebeka"!, sio unabebwa na kujiachia, sio tuu unaweza kuanguka, bali unamlazimisha aliyekubeba kuendelea kujipinda sana ili usianguke mwishowe unaweza hata kumuangusha aliyekubeba kama Pakistani ya Musharaf, aliangushwa na issue ya Jaji Mkuu!.
     
  7. P

    Pascal Mayalla JF-Expert Member

    #7
    Jul 17, 2012
    Joined: Sep 22, 2008
    Messages: 20,536
    Likes Received: 6,137
    Trophy Points: 280
    Tena Mag3 japo mwenyewe anaweza kuwa busy asiousome uzi huu, mdogo mtu atampelekea mezani kwake kwani vijana wake hushinda humu 24/7!.
     
  8. Wachovu

    Wachovu JF-Expert Member

    #8
    Jul 17, 2012
    Joined: Jun 25, 2012
    Messages: 896
    Likes Received: 177
    Trophy Points: 60
    Wataalamu wa sheria kama mmo humu jamvini nijuze yanayoendelea kwenye fani yenu je sheria zinasemaje


    1. Mahakama kutoa order ambayo nafikiri haiwezi kusimamiwa kwa mafano unaweza kutoa order kuwa mtu arudi au afanye kazi ? Je utaisimamiaje . mimi nadhani unaweza kutoa order mtu asifanye kazi na kuisimamia maana utaweka askari au utafunga milango . Lakini ya kufanya kazi itasimamiwaje.
    2. Je mahakama inayotoa order kwa mtu inaweza kuzubaa bila kuchukua hatua na mahakama nyingine ikapeleka huyo mtu mahakamani kwa kuwa kukataa kutii amri ya mahakama nyingine
    3. NAZUNGUMZIA YALIYOJIRI KWENYE SAKATA LA MADAKTARI WETU
     
  9. T

    Twigwe Member

    #9
    Jul 17, 2012
    Joined: Apr 11, 2012
    Messages: 76
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Waangalie mahakama isigeuzwe mahakama za siasa, na wakakuta wanafanya siasa watakuja hukumiwa vibaya kwa matendo yao. wambie tena waelewe muda si mrefu ni soon tu!
     
  10. mtotowamjini

    mtotowamjini JF-Expert Member

    #10
    Jul 17, 2012
    Joined: Apr 23, 2012
    Messages: 4,540
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Tundu Lissu alisema majaji wengi wanapewa hivyo vyeo sio kwa sababu ya upeo wao na juhudi zao kikazi ila kwa sababu ya uswahiba...ccm wakaja juu...sasa uongo uko wapi.. Angalia nyumba na magari za hao majaji na ni ya kwao binafsi alafu angalia mshahara huyo jaji anaolipwa anawezaje kuishi maisha ya juu hivyo...
     
  11. Mag3

    Mag3 JF Gold Member

    #11
    Jul 18, 2012
    Joined: May 31, 2008
    Messages: 7,549
    Likes Received: 2,478
    Trophy Points: 280
    Pasco, there is ample evidence available in Tanzania right now that our judiciary does not stand for change and more often than not goes to great length in support of the status quo. Our judiciary, under Chief Justice Hon. Mohamed Chande Othman, lacks creativity and it comes as no surprise that it cannot cope with the fast pace of justice expected of it...it is compliant and executive-minded to the detriment and at the expense of individual rights.

    Tindu Lisu couldnt have been more right in his assertion that many of our top judges including the Chief Justice lack the necessary requisite required right now to fast-track a judicial process that will keep pace with our current situation. No, Hon. Mohamed Chande Othman, you lack the drive, the courage and the confidence and I believe you are the stumbling block and so the only gift that you can give us as a nation is to retire honourably.
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  12. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #12
    Jul 18, 2012
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,383
    Likes Received: 2,442
    Trophy Points: 280
    Let me put it this way... we need a clear confrontation between the ruling party and the judiciary. When that hapoens then we will know that finally the judiciary is taking or rather claiming its rightful place. So far, the two are lying under yhe same blanket! Don't ask me what they are doing under there!
     
  13. Mag3

    Mag3 JF Gold Member

    #13
    Jul 18, 2012
    Joined: May 31, 2008
    Messages: 7,549
    Likes Received: 2,478
    Trophy Points: 280
    Mwanakijiji, whatever it is that they are doing under the blanket smells to high heaven and, without mincing words, has to be far from healthy...chuck, chuck, chuck!

    One thing however troubles me...I know the police can enforce a gag order but the order has to be given by the court, am I wrong here? Just out of curiosity may I be told if Kova, for example, can just out of nowhere give such an order just because some thug has been taken to court? Can the Speaker stop any debate simply because a matter is in court? Okay let us assume that it is so, why did Kova call a press conference in the first place if the matter was already in court?

    This brings me back to my original plea to the Chief Justice Hon. Mohamed Chande Othman, what is his role in all this? Mbona kama yupo yupo tu? Since when have the police become the mouthpiece of Mahakama. Since when has Makinda become the mouthpiece of Mahakama? I would have thought that the court would have to give the gag order first before implementation, am I wrong here? Can anybody enlighten me please!
     
  14. Kobello

    Kobello JF-Expert Member

    #14
    Jul 18, 2012
    Joined: Feb 20, 2011
    Messages: 5,148
    Likes Received: 181
    Trophy Points: 160
    Kwa mfano kwenye issue gani ambapo High court imeharibu? Maana kilichoandikwa hapo ni sawa na girlfriend wako akikuambia "Mbona unanifanyia hivyo?" ..... sasa mtu atajibu vipi swali hilo? Be open, give us a couple of cases.
     
  15. maju

    maju Senior Member

    #15
    Jul 18, 2012
    Joined: Oct 20, 2011
    Messages: 118
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hiki kitendo cha kukimbilia kupeleka kesi ya mshtakiwa wa utekaji nyara wa Dr. ulimboka mahakamani kabla uchunguzi haujakamilika unalenga maslahi ya watu/ kikundi fulani. mbona kuna kesi nyingi za rada, epa, deep green, dowans, ripoti za CAG, ambazo zina ushahidi wa kujitosheleza na hazipelekwi mahakamani?
    Kama lengo ni kuzuia watanzania kupitia wabunge wao kujadili swala la ulimboka, basi niwazi kuna watu wanataka kuficha ukweli.
    Licha ya hivyo inabidi wanasheria watufafanulie kuhusu hiki kipengele kinachokataza kujadili kesi zilizo mahakamani. Mbona tunaona kesi za kina Charles Taylor (kwa Ocampo), zinajadiliwa kwenye mabunge na vyombo mbalimbali vya habari, kesi ya muuaji wa Norway mbona imejadiliwa hadharani CNN,BBC..... Marekani tumeshuhudia kesi za kina O.J simpson, Michael Jackson na zingine zikijadiliwa waziwazi huku zikiwa zinaendelea mahakamani.
    Watanzania tusifanwe mambumbumbu wa sheria. Hebu wanaojua sheria waweke wazi swala hili.
    Kwa mtazamo wa kitoto inaonekana wazi kuna maslahi ya watu fulani ambao wanauwakilishi mzito kwenye mihimili yote mitatu katika nchi hii.
    Haiingii akilini serikali kukimbilia mahakamani si kwa lengo la kutafuta haki bali kwa lengo la kuwanyima haki wananchi wake kujadili maswala msingi kwa mustakhabali wa usalama wa nchi yao. Hii ni aibu ya karne. Nilishangaa sana pale spika alipo kataa wabunge kujadili mgomo wa madaktari eti swala liko mahakamani. ajabu kituko hicho kemrudiwa tena jana.
     
  16. b

    beyanga Senior Member

    #16
    Jul 18, 2012
    Joined: Jul 17, 2012
    Messages: 184
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    serikali dhaifu bana
     
  17. P

    Precise Pangolin JF-Expert Member

    #17
    Jul 18, 2012
    Joined: Jan 4, 2012
    Messages: 11,318
    Likes Received: 417
    Trophy Points: 180
    Ndio maana serikali ilijifanya kumkamata Yule usalama wa taifa ambaye Hana picha humu na kumpeleka mahakamani ili suala la ulimboka lisiongelewe
     
  18. segwanga

    segwanga JF-Expert Member

    #18
    Jul 18, 2012
    Joined: Mar 16, 2011
    Messages: 2,773
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135
    Spika alipokuwa anachaguliwa tayari alikuwa amefuzu mafunzo ya kuwa mbeleko wa ccm
     
  19. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #19
    Jul 18, 2012
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,383
    Likes Received: 2,442
    Trophy Points: 280
    Kobello ni nani haswa anakatazwa kuzungumzia jambo lililoko mahakamani? Je jambo lolote likiwa mahakamani halistahili kujadiliwa na yeyote na popote?
     
  20. p

    politiki JF-Expert Member

    #20
    Jul 18, 2012
    Joined: Sep 2, 2010
    Messages: 2,313
    Likes Received: 32
    Trophy Points: 145
    sikuwahi kujua kuwa sisi wabangaizaji huku mitaani na kwenye media tuna sauti kuliko wabunge katika kujadili maswala mbali mbali ya kitaifa mimi nilifiriki bunge ndio sauti ya umma kumbe ndio jela ndogo ya freedom of speech.
     
Loading...