Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Darwin says Africans and Indians are savage

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by MaxShimba, Nov 4, 2009.

  1. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #1
    Nov 4, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Darwin's view on race, he:

    'never considered "the less civilized races" to be authentically human'.


    Racism was culturally conditioned into educated Victorians by such "scientific" parlor tricks as Morton's measuring of brainpans with BB shot to prove that Africans and Indians had small brains, and hence, had deficient minds and intellects.

    Meeting the simple Indians of Tierra del Fuego, Darwin wrote: "I could not have believed how wide was the difference between savage and civilized man; it is greater than between a wild and domesticated animal . . .

    Darwin's belief that some races (such as blacks) were inferior to others...


    'At some future period, not very distant as measured by centuries, the civilized races of man will almost certainly exterminate, and replace, the savage races throughout the world.

    The man who some regard as the actual modern 'discoverer' of evolution by natural selection, Alfred Russell Wallace, also espoused essentially the same idea. In his words,

    'the weak dying was necessary to improve the race because in every generation the inferior would inevitably be killed off leaving the superior-that is, only the fittest would survive.'

    This was the essence of Darwinism, and race differences and fitness of these differences (racism) was at its core.

    Is it true that Africans and Indians are savage and have small brains per c darwin?
     
  2. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #2
    Nov 4, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    'At some future period, not very distant as measured by centuries, the civilized races of man will almost certainly exterminate, and replace, the savage races throughout the world.- C Darwin.

    How far are we in this?
     
  3. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    #3
    Nov 4, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 135
    Who is the bigger racist between Darwin and the Judeo-Christian god?

    The below words are from the bible! For goodness' sake, the bible!

     
  4. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #4
    Nov 4, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Hahah ahaha ahaha a, nilifikiri tunazungumza filosofia ya darwin, sasa unaleta udini. Kaazi kweli kweli.

    Ndugu yako darwin anaendelea kudai kuwa eti Waafrika na Wa-India WANA AKILI NDOGO, kuliko ya Myama Pori.

    It is amazing to see that the CEO of CITI BANK ni Mhindi, na Rais wa US of A ni Mwafrika, kweli, theorems za evolution zimepitwa na wakati.
     
  5. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    #5
    Nov 4, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 135

    Uzuri ni kwamba sayansi si dini, hatuna miungu katika sayansi, Darwin aliweza kukosea na kusahihishwa. Ni mtu mwenye mawazo ya reverence ya kidinidini tu anaweza ku criticize sayansi kwa sababu ya ukosefu katika mawazo ya founder.

    Mbona Newton alileta classical physics nzuri tu ambayo katika speeds za kawaida ilikuwa sawa lakini ilipowekwa katika relativistic speeds ikawa inadequate, then Einstein akaja na relativity theory?

    Sayansi ina build up gradually, makosa ya zamani yanasahihishwa.

    Dini inataka kudanganya watu kwamba ni neno la mungu, kwa hiyo inashindwa kujisahihisha na makosa ya zamani.
     
  6. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #6
    Nov 4, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145

    Kwahiyo unakubali kuwa sayansi yako inamakosa na kuwa

    darwin aliposema kuwa wewe ni savage ni makosa, na

    darwin aliposema kuwa Waafrika na Wahindi ni chini ya mnyama pori ni makosa,

    na kuwa Waafrika na WaIndi watakwisha duniani, ni makosa, etc etc etc,

    Sasa kwanini nifuate theorem zenye makosa na zinazo shindwa kujilinda?
     
  7. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #7
    Nov 4, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,084
    Likes Received: 16,012
    Trophy Points: 280
    Raisi wa Marekani si mwafrika. Ni chotara wa kiafrika na kizungu. Unabisha?

    Halafu so what raisi wa US akiwa chotara? Kwani yeye ndiyo anatengenza makombora ya nyuklia na madege ya kwenda mwezini?
     
  8. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #8
    Nov 4, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Are you telling me that, when darwin says that Africans and Indians are savage and that have small brain, DARWIN WAS TELLING LIES AND/OR HE DID NOT KNOW WHAT HE WAS SAYING?

    or He was just another weaked racist?
     
  9. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #9
    Nov 4, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,084
    Likes Received: 16,012
    Trophy Points: 280
    "weaked racist" ndio nini? Kama hujui Kiingereza ni bora uandike kwa Kiswahili tu maana utakuwa unalazimisha tu uandikapo kwa Kiingereza.
     
  10. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #10
    Nov 4, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145

    Nafikiri wewe unaishi kwenye dunia ya racist darwin.

    It will make sense if you will post a reply either to debunk darwin or support his lack of merits and full of racisms theorem.

    Inaonekana vile vile hujuwi ni mtu gani aligundua theorem ya kutengeneza ndege.
     
  11. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #11
    Nov 4, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,084
    Likes Received: 16,012
    Trophy Points: 280
    Kubali kuwa Obama ni chotara then mengine yatafuata...
     
  12. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #12
    Nov 4, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145

    He is black.
     
  13. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #13
    Nov 4, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,084
    Likes Received: 16,012
    Trophy Points: 280
    What is black?
     
  14. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #14
    Nov 4, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145

    Obama is a black man.

    Are you a savage?

    'never considered "the less civilized races" to be authentically human'. - darwin
     
  15. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #15
    Nov 4, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,084
    Likes Received: 16,012
    Trophy Points: 280
    For something as simple as that, It's astounding that a simpleton like you can't see it.
     
  16. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #16
    Nov 4, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    'never considered "the less civilized races" to be authentically human'.

    It seems you can't handle this thread kama kawaida yako, na unajaribu kupindisha mada, na/au kuleta mabishano yasio na maana.

    It is not easy when you are a savage.
     
  17. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #17
    Nov 4, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,084
    Likes Received: 16,012
    Trophy Points: 280
    Kama unaona napindisha mada basi acha kuropoka vitu visivyo na ukweli au vilivyo nusu kweli. Imma call you out on it.
     
  18. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #18
    Nov 4, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145

    Pole sana.
     
  19. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #19
    Nov 4, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,084
    Likes Received: 16,012
    Trophy Points: 280
    Jipoze mwenyewe...
     
  20. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #20
    Nov 4, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Are you a savage?
     
Loading...