Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Dangerous imported foods

Discussion in 'Jamii Photos' started by MziziMkavu, Mar 13, 2010.

  1. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #1
    Mar 13, 2010
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,516
    Likes Received: 2,796
    Trophy Points: 280
    The whole world is scared of China made 'black hearted goods'.Can you differentiate which one is made in the USA , Philippines , Taiwan or China ? For your Information ... the first 3 digits of the barcode is the country code wherein the product was made.Sample:all barcodes that start with 690.691.692 until 695 are all MADE IN CHINA. 471 is Made in Taiwan [​IMG]This is our human right to know, but the government and related department never educate the public, therefore we have to RESCUE ourselves.Nowadays, Chinese businessmen know that consumers do not prefer products 'made in china', so they don't show from which country it is made. However, you may now refer to the barcode, remember if the first 3 digits is 690 to 695, then it is Made in China ..
    00 ~ 13 USA & CANADA
    30 ~ 37 FRANCE
    40 ~ 44 GERMANY
    49 ~ JAPAN
    50 ~ UK
    57 ~ Denmark
    64 ~ Finland
    76 ~ Switzerland and Lienchtenstein
    628 ~ Saudi-Arabian
    629 ~ United Arab Emirates
    740 ~ 745 - Central America
    All 480 Codes are Made in the Philippines.
    .

    WATCH WHAT YOU BUY. ESPECIALLY HIGHLINER FISH PRODUCTS; all come from China , even though the box says ' product of Canada ', it is from China and' processed' in Canada , that is, the coating is added and packaged in Canada only! The fish are raised in pens using chemicals that are banned here in Canada as cancer causing but legal in China . This was exposed on CBC TV's Marketplace .
    This one will make you think before buying anything from China .

    These undercover enclosed pictures speak a thousand words. Avoid buying all processed food packaged in ChinaUnlike in the U.S. And CANADA , China does not have laws regulating food processing







    Do NOT buy food originating in China (or Vietnam or Thailand)! Take the time to read the labels and look for country of origin! STOP BUYING ANYTHING FROM CHINA . PERIOD!
     

    Attached Files:

  2. locust60

    locust60 Senior Member

    #2
    Mar 13, 2010
    Joined: Oct 1, 2008
    Messages: 102
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Thanks kwa ushauri.
    Nahisi wachina na watu wote wanaoishi china wanatumia product za china hivyo tutegemee nini? au hizo ni hujuma kwa bidhaa zinazo uzwa nje pekee?
     
  3. K

    Kituko JF-Expert Member

    #3
    Mar 13, 2010
    Joined: Jan 12, 2009
    Messages: 5,939
    Likes Received: 1,078
    Trophy Points: 280
    Mzizi Mkavu na wewe umeingia kwenye [propaganda, za wamagharibi, hizo ni njama za kuiua china kibiashara duniani, wao wachina wenyewe wanakulaga nini?
     
  4. Omuregi Wasu

    Omuregi Wasu JF-Expert Member

    #4
    Mar 14, 2010
    Joined: May 21, 2009
    Messages: 753
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Huu ni upumbavu na propaganda za kipumbavu na watu wa bongo wanazikumbatia kwa kukosa hekima. take this statistics from me... nilianza kazi wilayani Ngara mwaka 2000 na kulikuwa na pikipiki zisizozidi 30. Sasa hivi baada ya pikipiki za kichina kuja SANLG na TVS zikawa zinauzwa laki 8 karibu kila familia kwa sasa ina pikipiki hizo za bei nafuu. Suzuki na Yamaha zinauzwa milioni 5 mpaka 8 wakati za kichina ni laki8 - 1.5 milioni. Jamani tujitahidi kupambanua maana wachina wanaua viwanda vya wengine hivyo kunavita vya biashara..... Chakula nacho ni biashara!!!!! Tuamuke!!
     
  5. Pape

    Pape JF-Expert Member

    #5
    Mar 14, 2010
    Joined: Dec 11, 2008
    Messages: 5,536
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    hehehehehehehehe!
     
  6. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #6
    Mar 15, 2010
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 99
    Trophy Points: 145
    Amkeni, lakini kula vyakula vya Kitanzania. They are safer, fresher, and helthier.
     
  7. M-bongotz

    M-bongotz JF-Expert Member

    #7
    Mar 15, 2010
    Joined: Jan 7, 2010
    Messages: 1,726
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 135
    Mazingira machafu kweli lakini hali hii hata hapa kwetu ipo, nilitembelea soko la buguruni maeneo ya wanapochinjia kuku, kwa kweli jinsi palivyo pachafu huwezi kutamani kununua kuku hapo.
     
  8. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #8
    Mar 15, 2010
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Na kwanini mnunue vyakula vya kigeni? Kuku bongo wameisha? kila siku watu wanakosa market nyie kazi kujishaua na kuku wa supermarket..endeleeni kupigwa za usoni.ebo.
     
Loading...