Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

computer inagoma ku log on...

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by Wifra, Dec 19, 2010.

  1. W

    Wifra Member

    #1
    Dec 19, 2010
    Joined: Jul 28, 2010
    Messages: 6
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    computer yang nikiwasha inadisplay black then ina logoff automatically. nini tatizo na solution ni ipi?
     
  2. Baba Mtu

    Baba Mtu JF-Expert Member

    #2
    Dec 21, 2010
    Joined: Aug 28, 2008
    Messages: 880
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 35
    Fanya windows repair kwa kutumia windows installation cd
     
  3. MJINI CHAI

    MJINI CHAI JF-Expert Member

    #3
    Dec 22, 2010
    Joined: Dec 12, 2010
    Messages: 1,088
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Aina gani ya computer?, inadisplay black then ina logoff automatically....!!!!!!!!!!! (to display black means you cant see anything on screen, to logoff means computer restart while screen display logoff) is it you mean?
     
  4. Given Edward

    Given Edward Verified User

    #4
    Jan 13, 2011
    Joined: Jan 11, 2011
    Messages: 852
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    listen hiyo ni kwa sababu file la winlogon.exe/dll limeharibiwa either na virus or deleted. Unachotakiwa kufanya ni kurepair upya, of course with windows XP installation CD or Vista Installation CD kama ndiyo unayoitumia
     
  5. J

    Jobless B Member

    #5
    Jan 13, 2011
    Joined: Jan 12, 2011
    Messages: 29
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mi pia nkiwasha inaniandikia your battery is low start window normally but nkichoose hapo inazima na kurestart tena wakati nmechomeka adapter kwa muda mrefu na nkichek level ya battery nakuta imejaa lakin haija be installed je ni tatizo gani?
     
  6. Amoeba

    Amoeba JF-Expert Member

    #6
    Jan 13, 2011
    Joined: Aug 20, 2009
    Messages: 3,328
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 0
    Toa maelezo yaliyoshiba muzei!
     
  7. Zing

    Zing JF-Expert Member

    #7
    Jan 13, 2011
    Joined: Jun 24, 2009
    Messages: 1,780
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    This is ambiguous if not contradictory statement . O nly the likes of sheikh yahya can solve it.
    Try to be clear and give as much detail as possible. when expalaing your problem r emember u re in Newyork and we are in Manzese Dar es salaam.

    Otheriwse the best but unprofessfional advice is FORMAT and do new installation
     
  8. YeshuaHaMelech

    YeshuaHaMelech JF-Expert Member

    #8
    Jan 13, 2011
    Joined: Oct 12, 2010
    Messages: 2,624
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    aina ya computer, os na maelezo ya kabla haijaleta vurugu ni muhimu. Ni kama mgonjwa na daktari
     
Loading...