Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Chuo Kikuu cha Kikatoliki cha EA wamtunuku Prof. Anna Tibaijuka

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Paschal Matubi, Feb 12, 2010.

  1. P

    Paschal Matubi Member

    #1
    Feb 12, 2010
    Joined: Sep 15, 2008
    Messages: 82
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Chuo Kikuu cha Kanisa Katoliki kilichoko Kenya (CUEA) kimemtunuku Prof. Anna Kajumulo Tibaijuka, Director wa UN Habitat degree ya heshima kwenye fani ya Haki ya Jamii na Maendeleo ya Binadamu (social justice and human development).

    Soma habari yote hapa chini ambayo imekuja kama daily subscription kutoka Catholic Information Servce Africa (CISA):


    KENYA: Catholic University of East Africa (CUEA)Marks 25 years in style.

    NAIROBI, February 12, 2010 (CISA)-The Cardinal prefect in charge of Catholic Education, Zenon Cardinal Grocholeswki has challenged institutions of learning to go beyond mere education and instead offer holistic formation of the students that go through their institutions. The Cardinal was speaking during the celebration of 25 years of CUEA during which the University honoured him along with five other eminent personalities for their contributions to the course of evangelization human development.

    Zenon who received an honorary degree in sacred Theology with a specialization in Christian Education, sustained that “True scientific education requires sound grounding in ethics. Mere education without proper moral grounding results in horrendous consequences among them, the evil we have seen perpetrated in the world in the form of terrorist activities among others.”
    Zenon insisted that while the pursuit of science is commendable, science alone cannot answer the fundamental questions of life. As such the pursuit of scientific learning should be undertaken while stimulating the reflections on deeper human concerns that perennially plague the human mind. Making numerous references to the Apostolic constitution on Catholic higher education that describes the identity and mission of Catholic colleges and universities, (“Ex Corde Ecllessiae”) the Cardinal made it clear that the role of the university should include the study of humanism that contributes to the development of man. “As a Catholic institution, CUEA, while imparting education should strive to search for the truth, the dignity of man and good of the church,” said the Cardinal.

    The University also honoured Prof. Anna Kajumulo Tibaijuka, the Executive Director of UN Habitat with an honorary degree, in social justice and human development. Rt. Rev Medardo Joseph Mazombwe, Archbishop Emeritus of Lusaka with sacred theology with a specialization in Church and Development. Others so honoured were; Bishop Paul Kalanda, bishop emeritus of Fort Portal with Sacred Theology with a specialization in Culture, mission and evangelization and Lady Justice Anastasia Msosa from Malawi with social sciences with specialization in social justice and Christian Ethics. Fr. Cecil MacGarry was honoured post homously with an honorary degree in sacred theology with specialization in Christian Education, his degree was received by the Current Provincial General, Fr. Orobator SJ.
    The celebrations of 25 years of service to the Church and society were also attended by Kenyan Assistant minister for Higher Education, Hon Asman Kamama, who hailed the Catholic Church for the good work as a development partner in the country.
     
  2. Bigirita

    Bigirita JF-Expert Member

    #2
    Feb 12, 2010
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 13,582
    Likes Received: 332
    Trophy Points: 180
    Hongera mama!
     
  3. The Son of Man

    The Son of Man JF-Expert Member

    #3
    Feb 12, 2010
    Joined: Feb 9, 2010
    Messages: 10,947
    Likes Received: 353
    Trophy Points: 180
    Kimsingi huyu mama anajitahidi.
     
  4. P

    Pascal Mayalla JF-Expert Member

    #4
    Feb 12, 2010
    Joined: Sep 22, 2008
    Messages: 20,542
    Likes Received: 6,149
    Trophy Points: 280
    Asante Paschal, afadhali huyu mama atunukiwe kuthamini juhudi zake, hii ni faraja kwake na Watanzania kwa ujumla, kwani ameshanyanyaswa sana ndani ya UN System hapo Nairobi.
     
  5. epigenetics

    epigenetics JF-Expert Member

    #5
    Feb 12, 2010
    Joined: May 25, 2008
    Messages: 248
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 35
    Hongera Dr. Tibaijuka
     
  6. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #6
    Feb 12, 2010
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,255
    Likes Received: 241
    Trophy Points: 160
    Hongera Anna Kajumulo kwa kutunukiwa shahada nyingine. Pasco sidhani kama kuna mtu amemyanyasa huyu mama kwenye hiyo U.N. system hapo Nairobi; kule kumyang'anywa kuwa overall in charge wa U.N system pale Nairobi ni kwa sababu Anna alikuwa mtu wa Koffi Annan na huyu Katibu mkuu wa U.N. alipoingia ilibidi aweke mtu wake. Waswahili husema kila Mtume na Nabii wake kwahiyo Moon alimuweka nabii wake na huo sio unyanyasaji!
     
  7. P

    Pascal Mayalla JF-Expert Member

    #7
    Feb 13, 2010
    Joined: Sep 22, 2008
    Messages: 20,542
    Likes Received: 6,149
    Trophy Points: 280
    .
    Kitendo tuu cha kuwa overall, unanyang'anywa, halafu unaletewa mtu junior wako kwa kila kitu, na wewe bado unaachwa hapo hapo ni aina ya unyanyasaji, implication yake kwa ordinary mind ni hawezi kazi hivyo ni demotion sasa kaletwa more competant person!. Haya ni manyanyaso!.
     
  8. O

    Omumura JF-Expert Member

    #8
    Feb 13, 2010
    Joined: Aug 20, 2009
    Messages: 476
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 33
    Mayunga Nkunya upo?
     
  9. Regia Mtema

    Regia Mtema R I P

    #9
    Feb 13, 2010
    Joined: Nov 21, 2009
    Messages: 2,975
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 0
    Hongera zake.
     
  10. Augustine Moshi

    Augustine Moshi JF-Expert Member

    #10
    Feb 15, 2010
    Joined: Apr 22, 2006
    Messages: 2,076
    Likes Received: 137
    Trophy Points: 160
    It does matter to use language correctly. We do not have here a case of “Wakatoliki wamtunuku…..”, but “Chuo cha Kikatoliki chamtunuku…..”. The difference is important.

    When Notre Dame honoured Obama, did anyone claim that “Wakatoliki wamtunuku Obama?” In fact that honour to Obama was condemned by many Catholic leaders around the world.

    The good Professor has been honoured, correctly so, not by the Catholic Church but by a Catholioc University.
     
  11. Mlenge

    Mlenge Verified User

    #11
    Feb 15, 2010
    Joined: Oct 31, 2006
    Messages: 341
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
  12. mayenga

    mayenga JF-Expert Member

    #12
    Feb 15, 2010
    Joined: Sep 6, 2009
    Messages: 3,409
    Likes Received: 204
    Trophy Points: 160
    karibu anastaafu na kuna taarifa anagombea ubunge huko kwao Muleba.Nadhani anayo mengi ya kulifanyia jimbo lake.
     
  13. R

    Rugambwa New Member

    #13
    Feb 15, 2010
    Joined: Jan 4, 2008
    Messages: 3
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hongera Prof. Ila sidhani kuwa ni Wakatoliki ndio wamemtunuku, ila Chuo Kikuu.
     
  14. kimatire

    kimatire JF-Expert Member

    #14
    Feb 15, 2010
    Joined: Nov 27, 2008
    Messages: 365
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Jamani huyu mama tunamhitaji nyunbani kupita maelezo,Mkapa alitaka kumfunika lakini hakuweza,Njoo mama waelemishe kina mama wa TZ wajue haki yao kwenye kura!!
     
  15. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #15
    Feb 15, 2010
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,255
    Likes Received: 241
    Trophy Points: 160

    It was not Kenya that orchestrated her demotion rather it was Kibaki and his partners because she seemed to be too close to Raila for their confort!!! Let her come back and give Masilingi and Tibaigana a run for their money!!
     
  16. Zed

    Zed JF-Expert Member

    #16
    Feb 15, 2010
    Joined: Mar 28, 2009
    Messages: 355
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Hongera Mama Tibaijuka,
    Huyu mama ni kiongozi mwenye upeo na mchapa kazi... alianzia 'UWT' wakati siasa vyama vingi ikianza, alitaka UWT ifanywe Baraza la Wanawake Tanzania lisihodhiwe na CCM pekee... M/kiti wakati ule Ali Hassan Mwinyi, akisaidiwa na baadhi ya wanawake wa CCM kama Anna Abdalah, Getrude Mongela, Anna Makinda walipambana nae sana... wakalilifutia baraza la wanawake usajili ndipo alipohamishia nyota yake kwenye nyanja za kimataifa... sasa waone wenziwe kama Getrude Mongela...katika bunge la AU ameacha record ya ufujaji fedha na wanawake wengine ndani ya CCM wamebakia tu na makapi kama Sofia Simba na wakolezaji wa mfumo dume wa CCM...
    Anna Tibaijuka is our pride Hongera!
     
  17. W

    WildCard JF-Expert Member

    #17
    Feb 15, 2010
    Joined: Apr 22, 2008
    Messages: 7,451
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    Atakuwa ni mkatoliki huyu. Jamaa huwa hawakawii kuwainua watu wao ili mradi unaibusu ile pete ya Askofu wao.
     
  18. Josh Michael

    Josh Michael JF-Expert Member

    #18
    Feb 15, 2010
    Joined: Jun 12, 2009
    Messages: 2,525
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Hongera sana kwa kazi nzuri mama
     
  19. Remmy

    Remmy JF-Expert Member

    #19
    Feb 15, 2010
    Joined: Jun 9, 2009
    Messages: 4,581
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    Hongera sana mama Tibaijuka.
     
  20. L

    Lssendi New Member

    #20
    Feb 15, 2010
    Joined: Aug 27, 2008
    Messages: 1
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hongera kwa Profesa Tibaijuka. Vyuo vikuu Tanzania viangalie jinsi ya kuwatuku watu wa kawaida ambao wametoa mchango mkubwa akatika jamii zao. Ikiwezekana vingalie wanawake ambao walichangia kwa kiasi kikubwa nchi yetu kufika hapa ilipo.
     
Loading...