Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

CHIPAKA: Vyama vya siasa vipewe fedha

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Pundamilia07, Jun 18, 2009.

  1. Pundamilia07

    Pundamilia07 JF-Expert Member

    Jun 18, 2009
    Joined: Oct 29, 2007
    Messages: 1,432
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Opposition needs money to reorganise - Chipaka

    By Nasser Kigwangallah

    18th June 2009

    The Tanzania Democratic Alliance (TADEA) national chairman, John Lifa Chipaka, has underscored the need for the International Community to give grants to the opposition parties in Tanzania to enable it be strong enough to take on the ruling party.

    Chipaka made the remarks on Tuesday in an interview to The Guardian following the USD35m United Nations Development Programme (UNDP) grant to strengthen national capacity for free and fair elections.

    The money would be used by both the National Electoral Commission (NEC) and Zanzibar Electoral Commission (ZEC) to engage stakeholders, especially women and young people to register and vote.

    Chipaka said due to pecuniary problems facing opposition parties there was hindrance in democratic growth in Tanzania and the ruling party CCM would continue to win all elections if something urgent to do away with the situation was not done.

    “In order for the 2010 general elections to be held in an atmosphere of transparency, peace and harmony throughout the country, the opposition should be given money to carry out its role in building a true democratic process,” he said.

    According to him, the existing trend clearly showed that multi-party democracy in Tanzania was not taking stronger roots as anticipated.

    He said after the elections had been held, people must rest assured that their mandate reflected their will.

    Chipaka remarked: “The National Electoral Commission (NEC) and Zanzibar Electoral Commission (ZEC) should be restructured and empowered to deserve to successfully and efficiently conduct the next year’s general election, and the by-elections that would follow and not otherwise.”

    He said the opposition would not concentrate their attention on preparations for the 2010 general elections without money.

    Chipaka added that the opposition in Tanzania was tied on both arms and legs and was asked to fight head on a strong elephant (CCM).

    He said under financial strains they cannot also direct their efforts toward bringing about a socio-economic development by playing a leading role in the mobilisation of the people to undertake democratic projects in the country.

    He said the people of Tanzania would want an environment of peace, security and prosperity, not political rallies, political demonstrations, confrontations and riots in order to achieve their goals.

    “We cannot work hard to deliver on our political party manifestos for the good of the people of Tanzania without money. Please help us to do just that,” he said.

    Speaking at the ceremony, the UNDP’s 2010 Election Support Project, UN Resident Coordinator Oscar Fernandez-Taranco said the project would start immediately to assist the two country’s commissions to prepare for the next year’s general elections.

    “The project will help the two Commissions to plan for and manage some technical needs of the election process, including voter registration, voter education, coordinating election observers and communications,” he said.

    He said the main goal is to further strengthen national capacities for the implementation of free and credible elections with a focus on increasing the capacity of NEC and ZEC in those areas.


    Hii imekaaje wakuu?
  2. S

    Silas A.K JF-Expert Member

    Jun 18, 2009
    Joined: Apr 23, 2008
    Messages: 807
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 35
    vyama vingine navyo vimo? duuuh kuna TADEA pia? kina madiwani wangapi? wenyeviti wa serikali za mitaa wangapi? na je kina mbunge hata mmoja?

    Lakini nafikiri ni vyema vyama vilivyosajiliwa vikawezeshwa ili kuweka level playing field katika chaguzi n.k
  3. Josh Michael

    Josh Michael JF-Expert Member

    Jun 18, 2009
    Joined: Jun 12, 2009
    Messages: 2,525
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    tumechoka na utitiri wa vyama vya uchaguzi kama leo hivi
  4. Pundamilia07

    Pundamilia07 JF-Expert Member

    Jun 19, 2009
    Joined: Oct 29, 2007
    Messages: 1,432
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Mimi nafikiri kuwa ili vyama viweze kusaidiwa ni lazima vyenyewe vifanye kazi kwanza ya kufikia kuwa ni vyama vya wananchi walio wengi badala ya kuwa makundi madogo ya watu wachache. Hapa nina maana kwa vyama ni lazima vikubalike kwa wananchi ikiwa ni pamoja na kuwa na viongozi wa kuchaguliwa katika sehemu za uwakilishi wa wananchi, kama vile bungeni, Kwenye serikali za mitaa nk. Vinginevyo sioni kama kuna ulazima watu kwa watu wanaondelea kuwa na vyama vyao binafsi na hawana ridhaa ya wananchi wachotewe pesa kwa ajili ya kujenga vyama vyao. Kama itakuwa hivyo basi vyama vya siasa itakuwa ni business na kila mtu atakuwa na chama chake cha siasa.