Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

CHADEMA Storms Out Of Arusha RCs Meeting

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by nngu007, Nov 12, 2011.

  1. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #1
    Nov 12, 2011
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Sat, Nov 12th, 2011
    Sat, Nov 12th, 2011| Tanzania


    About ten people, believed to be councillors of Chama cha Demokrasia na Maendeleo (CHADEMA) stormed out of the hall in which the Arusha Regional Commissioner was conducting a meeting.

    RC Stanslaus Mulongo Magessa had called a meeting of local District Executives, Ward Councillors and Security organs to address, among other things, the future of
    Arusha City in regard to recent episodes of chaos and confrontations between members of the public and the police force.


    "
    Arusha has become synonymous with conflicts, chaos and mass unrest and it is our responsibility to ensure that tranquillity is restored in our city," said Mr Magessa.


    The situation, however, changed when the Regional Commissioner started accusing ‘some aliens' who rode on political agendas, invading Arusha and turning the urban centre into an anarchy state.


    "Don't be fooled, Arusha has high economic potential and some people elsewhere would want to take that from you. It is time you ignored them and continued with work for the area's development," said the RC.


    Mr Magessa wondered why all demonstrations should be held in Arusha while their chief engineers came from as far away as Kilimanjaro, Singida and Dar-es-Salaam.

    A group of people, who were seated in the two front rows in the fully-packed Police Officers Mess stormed out of the hall while a number of other delegates, who remained behind booed them off.

    A state of confusion reigned in the hall for a while, but was restored to normality after the leaving group was suddenly attacked by a large crowd of people. Journalists who followed them to know what the matter was, were also attacked.


    "The RC called us to attend a meeting meant to lay grounds for the town development and security, but he is now turning it into a political platform through which he insults other political parties," fumed Ms Sabina Francis, a special seat CHADEMA councillor.


    "The RC has been here less than a month and is already turning into a dictator. I assure him we are ready for anything," said Mr Hillary Mkonyi, the ‘Kambi-ya-Fisi' area Chairman.


    "RC Magessa has insulted our party and its leaders when he said all we do is creating chaos and inciting the masses into foolish acts," said Mr Issaya Doita, Ward Representative for Ngarenaro, who added that all guns, the police and prison space in Arusha would not stop the upraising if the RC continued to irk them.


    "All demos are staged in Arusha because it is here that all problems lie," said Mr Chrispin Tarimo, ward representative for Sekei, who explained that the disputed mayoral elections and police brutality through OCD Zuberi Mwombeji were some of case examples.

    By MARC NKWAME, Tanzania Daily News

     
  2. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #2
    Nov 12, 2011
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Problems of local politics; people in Tanzania still don't know what is called FREEDOM

    THE Reginal Commissioner should have talk about what brought him there rather than again local politics...
     
  3. M

    Malunde-Malundi JF-Expert Member

    #3
    Nov 12, 2011
    Joined: Jan 10, 2008
    Messages: 1,287
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    This RC is a killer not a commissioner, he will not help anything
     
  4. t

    timbilimu JF-Expert Member

    #4
    Nov 12, 2011
    Joined: Sep 2, 2010
    Messages: 4,661
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    uongozi wa ushikaji mtu ambaye hana hata sifa za kuwa katibu kata ni mkuu wa mkoa.
     
  5. p

    politiki JF-Expert Member

    #5
    Nov 12, 2011
    Joined: Sep 2, 2010
    Messages: 2,313
    Likes Received: 32
    Trophy Points: 145
    Hio ndio tatizo a uongozi wa kupewa wakati huna sifa zozote za kuwa mkuu wa mkoa . zamani ili upate uongozi itakubidi ufanye kazi
    kwa muda mrefu uwe na record ya kutukuka halafu ndio upewe cheo siku hizi mtu akiwa na cheti chake cha kununua badala ya kuchapa kazi kwa bidii anafikiria anauliza wapi formula ya kupata uwazili au ukuu wa mkoa. hana uzoefu wala sifa za kuwa hata mjumbe wa nyumba kumi.

    kazi mojawapo ya mkuu wa mkoa ni kuwaunganisha watu wote bila kujali vyama vyao, Leo hii mkuu wa mkoa anageuza nafasi yake kuwa jukwaa la kuwatukama wengine yaani ni aibu tupu. Hii ni aibu siyo kwa mkuu wa mkoa bali ya yule aliyemchagua akamuona mtu kuwa anafaa, hii inamfanya mtu yeyote ku question judgement ya JK kama kweli iko sawa.
     
  6. Muke Ya Muzungu

    Muke Ya Muzungu JF-Expert Member

    #6
    Nov 12, 2011
    Joined: Jun 17, 2009
    Messages: 3,449
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Salaama kwa mafisadi!

     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  7. Chakunyuma

    Chakunyuma JF-Expert Member

    #7
    Nov 12, 2011
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 811
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    The problem is discrimination, to discriminate people from opposition in general meetings isnt fair at all. So perhaps ruling party leaders will learn from what is happening.
     
  8. Mwita Maranya

    Mwita Maranya JF-Expert Member

    #8
    Nov 12, 2011
    Joined: Jul 1, 2008
    Messages: 10,564
    Likes Received: 66
    Trophy Points: 145
    RC magesa anatekeleza azimio la bagamoyo, kaletwa arusha kwa kazi hiyo. Si ajabu kavamia siasa za arusha kwa kasi sana lakini watu wa arusha nawaaminia watamnyoosha tu.
     
  9. Losambo

    Losambo JF-Expert Member

    #9
    Nov 12, 2011
    Joined: Nov 8, 2011
    Messages: 2,625
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Serikali ya CCM ni janja sana, haina la maana lolote italofanya hata kungekuwa na amani kupindukia, kinachoisumbua CCM ni jinsi gani itavyofitinisha wananchi na vyama vyao hususani CDM.
     
  10. Kinyungu

    Kinyungu JF-Expert Member

    #10
    Nov 12, 2011
    Joined: Apr 6, 2008
    Messages: 2,816
    Likes Received: 938
    Trophy Points: 280
    Kama hayo hapo kwenye red ni maneno ya RC wa Arusha nasema hata yeye hana haki ya kuongea chochote kuhusu Arusha yeye ni Mkurya hana haki ya kukaa Arusha. Aondoke atuachie Arusha yetu akalime bangi huko kwao.pumbaf. period
     
  11. Wambugani

    Wambugani JF-Expert Member

    #11
    Nov 12, 2011
    Joined: Dec 8, 2007
    Messages: 1,715
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    Huyu RC kakosea step ya kuanzia. Hakika ataiona Arusha ngumu!
     
  12. B

    BRIA Member

    #12
    Nov 12, 2011
    Joined: Aug 31, 2010
    Messages: 71
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    well said bro,,anajaribu kutugawa kimakundi nyambafu sana
     
Loading...