Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

CHADEMA hopeless

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Zhu, May 24, 2011.

  1. Z

    Zhu Senior Member

    #1
    May 24, 2011
    Joined: Sep 26, 2010
    Messages: 184
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    i do not believe if Tanzania have such mental thinking. The Global of bussines is looking Tanzania as people of same thinking. Chadema now is a problem to the country. They are not a political party but a gang. Poor Tanzania i wish Gadafi could be in the country. Gang party chadema. Is a doomed party for the peace of the country.
     
  2. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #2
    May 24, 2011
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 110
    Trophy Points: 160
    Andika Kiswahili wewe!
     
  3. Bollo Yang

    Bollo Yang JF-Expert Member

    #3
    May 24, 2011
    Joined: Aug 10, 2009
    Messages: 439
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    You are very very very right
     
  4. jogi

    jogi JF-Expert Member

    #4
    May 24, 2011
    Joined: Sep 25, 2010
    Messages: 11,155
    Likes Received: 3,706
    Trophy Points: 280

    matumizi ya akili ni muhimu sana mkuu, ibara 8 (1) (c) ya katiba ya Jamhuri ya muungano wa Tanzania inasema wazi:-
    "Jamhuri ya Muungano wa Tanzania ni nchi inayofuata misingi ya demokrasia na haki ya kijamii, na kwa hiyo- serikali itawajibika kwa wananchi." huko mara serikali inaonekana inawajibika kwa wawekezaji, hii ni aibu kubwa!!!!!!!!!!!
     
  5. F

    FJM JF-Expert Member

    #5
    May 24, 2011
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 8,091
    Likes Received: 76
    Trophy Points: 145
    @Zhu, are you ok dear? You can either use Kiswahili or English in this forum, but certainly not CHINESE! So, if you dont mind can you please get a translator and post this message again using one of the languages I just mentioned. I am sorry if I offended you but we do like read each member's contribution. Thank you much.
     
  6. Z

    Zhu Senior Member

    #6
    May 24, 2011
    Joined: Sep 26, 2010
    Messages: 184
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    all who are to chadema have no diferency betweem educated and lay people. All have no coordination btn brain and body signs. Very sorry to tanzanian. What ever you comment for chadema your all are like. Mind is asleep.
     
  7. Masaki

    Masaki JF-Expert Member

    #7
    May 24, 2011
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 3,464
    Likes Received: 129
    Trophy Points: 160
    Yaelekea unaandika lugha inayofanana na Kiingereza. Je ni lugha gani hiyo?
     
  8. Masaki

    Masaki JF-Expert Member

    #8
    May 24, 2011
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 3,464
    Likes Received: 129
    Trophy Points: 160
    You sound like an Asian who is attending a Begginer's English evening class?
     
  9. VUVUZELA

    VUVUZELA JF-Expert Member

    #9
    May 24, 2011
    Joined: Jun 19, 2010
    Messages: 3,105
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    When the government is not accountable to its citizen, doesn't deliver, lacks direction and vision, then the opposition side will fill the vacuum.....and that's exactly what's happening in Tanzania for the time being.
    Zhu, naomba tuletee umeme kwanza halafu ndio tuongee siasa. Leta umeme hata kama unatoka kwenye makalio ya fisi otherwise I'd rather be hopeless......:dance:
     
  10. E

    Eng Mayeye Member

    #10
    May 24, 2011
    Joined: May 23, 2011
    Messages: 37
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Si kweli ukisemacho, serikali inawajibika kwa muwekezaji pia kwa mwananch wake. Kivutio kikuu cha uwekezaji na usalama wa mwekezaji na mali zake. Kwahiyo inawajibika kote. Hata wewe ukiwa unasafirisha pesa yako nyingi unahaki ya kupata ulinzi. Tusipotoshe.
     
  11. Nyami2010

    Nyami2010 JF-Expert Member

    #11
    May 24, 2011
    Joined: Dec 2, 2009
    Messages: 227
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35

    Kama kweli wewe ni Mtanzania, katika haya ya Tarime CHADEMA wamekosea wapi?

    At times, lets avoid fanatism and stick to reality!
     
  12. I

    IPECACUANHA JF-Expert Member

    #12
    May 24, 2011
    Joined: Feb 19, 2011
    Messages: 1,609
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135
    AM sorry to be the one to tell you that you have no command of the language you chose to express your point. Reading your "Kiswanglish" I'm conviced that you are Daft. Am disgusted with you and your kind.
     
  13. Z

    Zhu Senior Member

    #13
    May 24, 2011
    Joined: Sep 26, 2010
    Messages: 184
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    you are also been taken by Chadema's wind
    . Use your brain to visual beyond horizon. chadema is a Company owned fem noise maker. Go 2 sleep. Leave the tanzania poor but rich in peace.
     
  14. Omuregi Wasu

    Omuregi Wasu JF-Expert Member

    #14
    May 24, 2011
    Joined: May 21, 2009
    Messages: 753
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Zhu xin sheng, hao xiang ni zai zhong guo. Wo juede ni de xiangfa bu yiyang de renlei.
    wo bu qingchu... bu guan ni shi tansangniya ren haishi zhongguo ren nide shuo hua bu hao ting.


     
  15. j

    junior2008 JF-Expert Member

    #15
    May 24, 2011
    Joined: Apr 27, 2009
    Messages: 528
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Wewe ndio tatizo hata unachoandika hakieleweki si uandike kwa kiswahili tu. Tatizo sio CHADEMA bali CCM na serikali yake, wanaua raia wasio na hatia kwenye makazi yao wanawaita wahalifu, wanaharakisha kuzika na kuvamia mochwari ili mradi tu wapoteze ushahidi. Laiti wale walikufa Tarime wangelikuwa ni ndugu zako usingekuwa unaongea upuuzi wako na kwa kutumia Kiswa-English!!
     
  16. K

    Kifuna JF-Expert Member

    #16
    May 24, 2011
    Joined: Aug 7, 2008
    Messages: 424
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Nadhani walikutoa haraka sana pale Mirembe Dodoma ulikuwa bado hujapona sawasawa Chukua mazuri ya CDM na kisha chukua mabaya yao weka kwenye mizani utajua ni HOPLESS au la. Ukimaliza fanya hivyohivyo kwa chama cha magamba harafu tafakari hayo maneno niliyoyawekea wino mwekundu. Vinginevyo tutakurudisha kule kwa akina Dr Nkya Mirembe.
     
  17. Z

    Zhu Senior Member

    #17
    May 24, 2011
    Joined: Sep 26, 2010
    Messages: 184
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    it matters not. I use spoken english. Try it. I Feel as if chadema can use good english. Use it now. Why do you comment by blaa blaa slangs. If you chadema confirm now to see you good writen english. Chadema nicks.
     
  18. Mbutunanga

    Mbutunanga Senior Member

    #18
    May 24, 2011
    Joined: Feb 15, 2011
    Messages: 182
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    What kind of peace are you talking about my friend? The children, women and adults who are dying because of lack of health services while our dictators are flying to be treated abroad even if they have a flue? The every day accidents which are killing people due to poor infrastructure and poor stewardship ? Or the killings we are witnessing everyday like the ones in Arusha and Tarime? Or the assassination we are witnessing from mbeya and the recent makete
     
  19. Gurta

    Gurta JF-Expert Member

    #19
    May 24, 2011
    Joined: Sep 17, 2010
    Messages: 2,211
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    andika kiswahili basi we kilaza tumeshajua umehitimu inglishi kozi
     
  20. maulaga

    maulaga JF-Expert Member

    #20
    May 24, 2011
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 472
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Oh! Zhu, you have a very high command in this foreign language! congratulation! keep it up!
     
Loading...