Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

CCM watupe maana ya 'democracy'.

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mwanamayu, Nov 4, 2010.

  1. Mwanamayu

    Mwanamayu JF-Expert Member

    #1
    Nov 4, 2010
    Joined: May 7, 2010
    Messages: 5,724
    Likes Received: 424
    Trophy Points: 180
    Kamusi ya kiingereza inasema hivi: 'the belief in freedom and equality between people, or a system of government based on this belief, in which power is either held by elected representatives or directly by the people themselves'

    Abraham Lincoln Democracy is the government of the people, by the people, for the people.

    Maana hii ni tofauti na matendo ya CCM, sasa tunaomba ya kwao, au tuwasaidie kutoa maana ya democracy ayo kutokana na matendo yao.
     
  2. DOUGLAS SALLU

    DOUGLAS SALLU JF-Expert Member

    #2
    Nov 4, 2010
    Joined: Nov 13, 2009
    Messages: 7,216
    Likes Received: 1,218
    Trophy Points: 280
    Kwa mujibu wa kamusi ya chama cha mafisadi(CCM), demokrasi ni mafisadi kushinda kwa 88%.
     
Loading...