Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

CCM Wanafadhili Migogoro Chadema Kufunika Ufisadi Wao

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Ng'wanangwa, Dec 13, 2010.

  1. Ng'wanangwa

    Ng'wanangwa JF-Expert Member

    #1
    Dec 13, 2010
    Joined: Aug 28, 2010
    Messages: 9,435
    Likes Received: 174
    Trophy Points: 160
    Lakini CCM si wasafi hata kidogo. Kila mtu anajua.

    Mara Zito, mara Shibuda, mara Mbowe, mara Slaa, mara Josephine, mara sijui nini.

    Upotoshaji ni upotoshaji tu, hata upakwe rangi vipi.

    We know and we are well aware of all that rubbish.

    CCM wana-deal na kibanzi kwa jicho la wenzao; hawaoni boriti kwa macho yao.

    Wanasahau kitu kimoja muhimu: Chadema is the Home of Intellectuals.



    To CCM, that is a total failure and embarrassment.

    Take my words.
     
  2. s

    seniorita JF-Expert Member

    #2
    Dec 13, 2010
    Joined: Nov 1, 2010
    Messages: 674
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    CCM is panicking due to CDM existence because they see CDM as a party with challenging ideas, from well learned and civilized and patriotic people; so nothing that they say will never put CDM down
     
  3. Ng'wanangwa

    Ng'wanangwa JF-Expert Member

    #3
    Dec 13, 2010
    Joined: Aug 28, 2010
    Messages: 9,435
    Likes Received: 174
    Trophy Points: 160

    There you are seniorita.

    The worse thing is, they are 'using' the media.

    Instead of the media reporting on national matters like new constitution, and ways to combat grand corruption, we are now reading gossips about Chadema.

    the good thing is we know all these mind games
     
  4. G

    Gad ONEYA JF-Expert Member

    #4
    Dec 13, 2010
    Joined: Oct 26, 2010
    Messages: 2,641
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Mind games indeed! The tragedy could have been not knowing that much of these schlocks are mind games aimed at distracting the wananchi from discussing the common course on the new constitution! The good thing is that the patriotics are well aware and sail thru!
     
  5. Kinyambiss

    Kinyambiss JF-Expert Member

    #5
    Dec 13, 2010
    Joined: Dec 2, 2007
    Messages: 1,373
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Hao CHADEMA ndio wanadhihirisha kuwa ufisadi upo ndani ya akili zetu na sio CCM ndio inawafanya watu wawe mafisadi bali ni wabongo walivyo tuu na weak institutions. Huyo Mbowe na wenzake ndio wangeiba mpaka Yesu ingebidi awai kurudi kuingilia kati. Hakuna mtu ana chomwa sindano ya ufisadi anapoingia ccm, wala kuzaliwa fisadi na mamake... Tanzania must strengthen its institutions.. Parliament, Judicial System, Laws and the Executive.. the Media... watu watupwe jela. Hakuna mauaji Tanzania kwa wingi kwasababu watu wanajua jela sio mchezo lazima ukafe na magonjwa ya ajabu.. Basi na mafisadi nao wapigwe miaka 25.... wizi utapungua sana.
     
Loading...