Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Canada to expel Tunisian tycoon

Discussion in 'International Forum' started by VUVUZELA, Jan 29, 2011.

  1. VUVUZELA

    VUVUZELA JF-Expert Member

    #1
    Jan 29, 2011
    Joined: Jun 19, 2010
    Messages: 3,105
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    The Canadian government is working to arrest and expel Belhassen Trabelsi, the brother-in-law of former Tunisian President Zine al-Abidine Ben Ali.

    Canada has revoked Mr Trabelsi's residency permit and has moved to seize the billionaire's Canadian assets.

    Mr Trabelsi and his family reportedly arrived in Montreal on a private jet last week after Mr Ben Ali was ousted.

    Officials at the Tunisian embassy in Ottawa have asked Canada to arrest and extradite Mr Trabelsi.

    Speaking to Canadian media in Val D'Or, in the province of Quebec, Mr Cannon said the government would make "every effort" to track down Mr Trabelsi's assets.

    "He is not welcome," Mr Cannon said. "We are going to find - in the context, obviously, of current legislation - ways to assure, as quickly as possible, that we might comply with the demand from the Tunisia government."

    'On the run'

    It is believed Mr Trabelsi and his family fled the Chateau Vaudreuil Suites Hotel in Montreal on Thursday, and their whereabouts remain unknown.

    It is unclear how long Mr Trabelsi had residency status, which allows non-Canadian citizens to live in the country and can require a lengthy application process.

    Mr Ben Ali, who was president for 23 years, was forced from power this month by a series of protests against poverty and corruption. The former president fled with his wife to Saudi Arabia.

    Interpol also issued an alert for the arrest of Mr Ben Ali and six family members on request from Tunisia, which has accused them of property theft and illegal transfer of foreign currency, among other charges.

    The international police agency said member states had been asked to "search, locate and provisionally arrest Mr Ali and his relatives".

    During a recent trip to Morocco, Canadian Prime Minister Stephen Harper said members of Tunisia's former regime were not welcome in Canada.
    Source: BBC
     
  2. VUVUZELA

    VUVUZELA JF-Expert Member

    #2
    Jan 29, 2011
    Joined: Jun 19, 2010
    Messages: 3,105
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    mafisadi mkishaiba hela zenu chafu hamtakiwi kokote siku hizi labda mkimbilie Saudi Arabia na Iran:coffee:
     
  3. VoiceOfReason

    VoiceOfReason JF-Expert Member

    #3
    Jan 29, 2011
    Joined: Nov 4, 2010
    Messages: 5,235
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Thats how it should be...., I hope other countries follow the precedence...., The only place this people should be welcomed is in PRISON
     
  4. Monstgala

    Monstgala JF-Expert Member

    #4
    Jan 30, 2011
    Joined: Aug 25, 2009
    Messages: 1,069
    Likes Received: 58
    Trophy Points: 135
    Kwanini Saudia na nchi nyinginezo ziwe maficho ya wezi? If there would be tight regulations these big thieves will never get easy escape thus discipline on public property.
     
  5. Chapa Nalo Jr

    Chapa Nalo Jr JF-Expert Member

    #5
    Jan 30, 2011
    Joined: Dec 8, 2010
    Messages: 5,056
    Likes Received: 1,412
    Trophy Points: 280
    Ni nzuri sana, lakini hawa western powers wanachoniuzi na nawaona wanafiki ni pale wanapoacha hao wezi wanatanua na kuficha mahela ya wizi nchini mwao mpaka pale hao wezi wakitolewa madarakani ndio wanajifanya kuwakataa, huu ni unafiki, mwizi ni mwizi tu toka siku ameiba na si baadaye. Walifanya hivyo kwa Mabutu, ameacha nchi mpaka sasa mambo si shwari, lakini alipotolewa madarakani eti nao ndio wakashtuka na kumkataa hata kumsaidia matibabu hamna, akajifia kwa aibu.

    Hapa Tanzania wapo kimya kwa sababu serikali imewaacha wazungu wajivunie rasilimali zetu(barick Gold ya Canada na kwenye mafuta/gas baharini na mengineyo)

    Lakini wazungu hao hao pale ccm itakabwagwa utasikia wanavyowabadilikia wa akina Chenge na wengine walioficha utajiri wa wizi huko ughaibuni.

    Hata hivyo tunashukuru kwani ni funzo kwa mafisadi kuwa hakuna safe heven tena hasa pale wanakuwa nje ya madaraka, maana hao wazungu wanatoa ushirikiano pale tu wakiwa nje ya madaraka.
     
  6. Not_Yet_Uhuru

    Not_Yet_Uhuru JF-Expert Member

    #6
    Jan 30, 2011
    Joined: Oct 11, 2010
    Messages: 1,305
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Hii nchi nayo inafaa wananchi waipige chini, ni pango la wezi toka zama. si tunakumbuka hata Iddi Amin alikimbia huko, kajiwekea maisha ya starehe hadi kifo chake? na kuna fununu kuwa JK naye keshaweka order wampokee kunako muda.
     
  7. Njowepo

    Njowepo JF-Expert Member

    #7
    Jan 30, 2011
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 9,171
    Likes Received: 292
    Trophy Points: 180
    Wamtimue tuu ili iwe fundisho na kwa wengine
     
  8. Monstgala

    Monstgala JF-Expert Member

    #8
    Jan 30, 2011
    Joined: Aug 25, 2009
    Messages: 1,069
    Likes Received: 58
    Trophy Points: 135
    Jitu kama Idd Amin kukimbilia nchi yenye miji ya Medina na Mecca kunatoa taswira gani kwa wapenda amani! Huyo mfalme wa Saudi ipo siku wananchi wake hawatakubali huo ufedhuli.
     
Loading...