Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Cameron threat to withhold UK aid to anti-gay nations ........ WATANZANI MPOO

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by lifeofmshaba, Oct 30, 2011.

  1. lifeofmshaba

    lifeofmshaba JF-Expert Member

    #1
    Oct 30, 2011
    Joined: Feb 19, 2011
    Messages: 860
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35

    British empire
    Mr Cameron told BBC One's Andrew Marr Show that "British aid should have more strings attached".
    But he conceded that countries could not change immediately, and cautioned that it would be a "journey".
    "This is an issue where we are pushing for movement, we are prepared to put some money behind what we believe. But I'm afraid that you can't expect countries to change overnight.
    "Britain is one of the premier aid givers in the world. We want to see countries that receive our aid adhering to proper human rights.

    Appointing a human rights commissioner to address this and other human rights issues was one of the 100-plus recommendations of the internal report, by the Commonwealth Eminent Persons Group, which includes former UK foreign secretary Sir Malcolm Rifkind.
    However, objections from a number of countries blocked adoption of the recommendation, according to Australia's prime minister Julia Gillard, speaking at the end of the three-day summit in Western Australia.
    Besides the homosexuality rights issue, Sri Lanka's human rights conduct also came under scrutiny at the summit. The country will host the next head of government's meeting in two years' time.
    Sri Lanka's army has been accused of war crimes during the civil war with the Tamil Tigers.
    Canadian Prime Minister Stephen Harper has said he will boycott the 2013 summit unless there are major reforms in the country.

    UPDATE 03/11/11
     
  2. lifeofmshaba

    lifeofmshaba JF-Expert Member

    #2
    Oct 30, 2011
    Joined: Feb 19, 2011
    Messages: 860
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Why homosexual so important than any other human right problem facing africa
    example in our country no free election, no access to information. no access to legal advice except if you have money
    homosexual coming first if they want us to follow their culture for sake of getting financial aid
    we better say sorry
     
  3. masopakyindi

    masopakyindi JF-Expert Member

    #3
    Oct 30, 2011
    Joined: Jul 5, 2011
    Messages: 12,643
    Likes Received: 997
    Trophy Points: 280
    Serikali ya Uingereza iwape viza hao mahomosexual wahamie huko ili biashara yao ichanganye.
    Wasipotupa misaada kwa ajili ya homosexuals I will be the happiest man
     
  4. MrFroasty

    MrFroasty JF-Expert Member

    #4
    Oct 30, 2011
    Joined: Jun 23, 2009
    Messages: 680
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Africa siku zote tumekuwa tukiburuzwa tuu, ni sawa na kusema uhuru bila ya maendeleo na kujiweza kiuchumi ni ndoto ya Ali Nacha.Kwa maana nyengine, madhali bajeti zetu zinategemea misaada tusishangazwe sana na kubugudhiwa na masuala ya kipuuzi kama haya.

    Bado naumizwa na kichwa ni lini nchi Africa zitaweza angalau kujipangia bei ya bidhaa zao na angalau tukaweza kujitegemea.Maana leo Uganda wanazalishwa kahawa, lakini bei gani iuzwe kwenye soko la dunia tunachaguliwa bei ya kuuza.

    Naungana na waliotangulia, kheri watu wafe njaa lakini wawe huru kujiamulia.Kama haki za homosexual zitakuwa muhimu, basi isiwe kwa msukumo wa magharibi iwe kwa umuhimu wa ndani.Ambapo itachukua miaka mingi sana, hadi kwa nchi changa kama za Africa kuanza kujadili haki za homosexual wakati watu hata mikate hawamiliki!
     
  5. majata

    majata JF-Expert Member

    #5
    Oct 30, 2011
    Joined: Oct 7, 2010
    Messages: 347
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 45
    Thats true and we better say no because lucifer is on the way to trap us as it was
    To sodoma
    and gomorah.
     
  6. lifeofmshaba

    lifeofmshaba JF-Expert Member

    #6
    Oct 30, 2011
    Joined: Feb 19, 2011
    Messages: 860
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Ni sawa na kutuambia tuwe mashoga watupatie Tsh bilioni 450
    hakuna upuuzi kama huo wao watoe elimu ya haki za binadamu sisi tutapima yapi ni pumba, walisema watoto wasichapwa sasa ina warudi, walimu wana ruhusa kutumia force as needed kwa wanafunzi wakorofi,
    leo wamekuja na ya ushoga
    kama wao ushoga sio issue mbona viongozi wao kila siku wanajiudhuru kwa kutuhumiwa ushoga, si ni haki zao
    Tunazo haki nyingi za binadamu hazijafutwa hii ina umuhimu gani? kwani mpaka tuwatambue mashoga kisheria wanaweza kuendelea ki silence kama wanavyofanya sasa
     
  7. majata

    majata JF-Expert Member

    #7
    Oct 30, 2011
    Joined: Oct 7, 2010
    Messages: 347
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 45
    Ahsante kaka ni bora tufe wote kwasababu ya njaa kuliko ufedhuli huu ambao tunajua yehova Mungu kakataa kabisa hivi kwamba aliadhibu jiji kubwa kabisa la sodoma na gomora! Kikwete please say no!
     
  8. majata

    majata JF-Expert Member

    #8
    Oct 30, 2011
    Joined: Oct 7, 2010
    Messages: 347
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 45
    Kweli kabisa, hv d cameroon ni basha au shoga atuambie!!
     
  9. Zing

    Zing JF-Expert Member

    #9
    Oct 30, 2011
    Joined: Jun 24, 2009
    Messages: 1,780
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Hiyo gay ni decoy tu . Ukweli UK uchumi wake uko hoi na watatumiaa sabbau yeyote kuzuia coomitement walizoatoa. Iwe ni kwa akigezo cha demokrasia, au ushoga, etc

    Hiyo ni sehemu ya debt crisis na vile vile ni sehemu ya sera iko amuni Coservaative government kutosaidia i maaifa maskini

    Maabo ya gay right wanasingizia sababu hta uko UK somehow wako hard na mmbo ya ushoga kulinganishana labour.
     
  10. lifeofmshaba

    lifeofmshaba JF-Expert Member

    #10
    Oct 30, 2011
    Joined: Feb 19, 2011
    Messages: 860
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    hahahahha you make me lough the way you asked very politely lakini hii ina pita wewe ngoja
    tuna wapuuzi wengi sana siku hizi
     
  11. W

    Wamtaa huu Senior Member

    #11
    Oct 30, 2011
    Joined: Jan 21, 2011
    Messages: 158
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Freemasons at work.Their aim is to rule the world.They got leaders and rulers of different nations to simplify their work.They want to replace current orders and norms to their rules.At that point their work will be fulfilled.
     
  12. NGOGO CHINAVACH

    NGOGO CHINAVACH Verified User

    #12
    Oct 30, 2011
    Joined: Apr 8, 2011
    Messages: 605
    Likes Received: 35
    Trophy Points: 45
    Better die than supporting gays,I WILL DIE SAYING NO
     
  13. NEW TANZANIA

    NEW TANZANIA Senior Member

    #13
    Oct 30, 2011
    Joined: Aug 15, 2011
    Messages: 101
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    naunga mkono hoja
    japo Raisi kikwete aliwai kusema bila misaada tutakufa THIS IS TOO MUCH NOW
     
  14. Katavi

    Katavi Platinum Member

    #14
    Oct 30, 2011
    Joined: Aug 31, 2009
    Messages: 37,621
    Likes Received: 2,804
    Trophy Points: 280
    Hapa tunaburuzana tu, ni bora wasipotoa hiyo misaada.
     
  15. kipindupindu

    kipindupindu JF-Expert Member

    #15
    Oct 30, 2011
    Joined: Dec 16, 2010
    Messages: 1,051
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    i SAY NO TO HOMOSEXUAL.......!!!!!
     
  16. NEW TANZANIA

    NEW TANZANIA Senior Member

    #16
    Oct 30, 2011
    Joined: Aug 15, 2011
    Messages: 101
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Wamevuka mipaka kusema ukweli,
    uwezi kutumia vitisho kuweka sheria, hawaoni kama na wao wanabaka haki zetu, tuna haki kama binadamu kukubali au kakataa ushoga kama wao wanaona ni big deal wawachukue kwenda kwenye nchi zao
     
  17. A

    Ame JF-Expert Member

    #17
    Oct 30, 2011
    Joined: Mar 14, 2011
    Messages: 2,740
    Likes Received: 306
    Trophy Points: 180
    Naona mpinga kristo yu karibu sana kujitangaza hadharani na sheria zake hizo za kuzimu.....
     
  18. MartinDavid

    MartinDavid JF-Expert Member

    #18
    Oct 30, 2011
    Joined: May 22, 2009
    Messages: 853
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 35
    Why make homosexual very important topic for African countries??
    why putting some sanctions to countries which don't support this???
    Why want to justfy the sin which is not permited even in the bible???
    They know now we want to change our constitution and they start to come up with that stuff..

    We have some many problems to solve than homosexual thing.. like food, clean water, electricity, jobs and much more.

    What i think is that Americans and Europeans what us to be spoiled like them..

    she should let our nation alone and wait untill we conquer our own problem then we will discuss with them who to eliminate homosexuality in the societ of theirs...

    Tanzania will never allow that. Shame of them and their homosexuals,, lesbian and Gays...
     
  19. Mchaga 25

    Mchaga 25 JF-Expert Member

    #19
    Oct 30, 2011
    Joined: Oct 29, 2011
    Messages: 463
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Nipo tayari kufia jangwani kama sio cbe katika safari ya kwenda kupinga hii kitu magogoni ni afadhali ya OIC kuliko huu wehu.
     
  20. Mchaga 25

    Mchaga 25 JF-Expert Member

    #20
    Oct 30, 2011
    Joined: Oct 29, 2011
    Messages: 463
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Na tgnp ole wenu mje na huu upuuzi mtaona
     
Loading...