Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

BoT hit by another mysterious cash loss

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by BAK, Mar 20, 2009.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Mar 20, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,103
    Likes Received: 9,810
    Trophy Points: 280
    BoT hit by another mysterious cash loss

    THIS DAY
    Dar es Salaam



    CONTROVERSY surrounds the mysterious disappearance of a large consignment of local currency notes with a value running into millions of Tanzanian shillings, as it was being airlifted into the country from Germany on a Qatar Airways flight.

    Sources within the Bank of Tanzania (BoT) have confirmed the apparent large-scale theft which was discovered on arrival at the Julius Nyerere International Airport in Dar es Salaam early last week.

    It has yet to be established exactly at what point the consignment of bank notes got stolen whether it was in Germany, where the notes were manufactured; in Doha, where the flight made a stopover; or at the final JNIA destination in Dar es Salaam.

    According to THISDAY findings, the consignment contained crisp new bank notes of 10,000/- denomination. However, the exact number of such notes involved and hence the total value of the package could not be immediately verified.

    ''The consignment arrived at the airport in Dar es Salaam on the evening of Monday, March 9. But because the following day was a Maulid holiday, it could not be dealt with until Wednesday, March 11. That's when it was discovered that the notes were gone,'' said an informed BoT source.

    It is understood that besides the new 10,000/- notes, the consignment also contained a substantial amount of old local currency notes that had long been removed from circulation.

    Said the source: ''The old notes were under audit query...during an earlier auditing exercise, the auditors wanted to know why these notes had not been returned for so many years since being sent to the printers overseas because of various technical problems.''

    But it remains unclear of what use the old notes long out of circulation were expected to be at this moment in time, or whether the government or central bank has received or is expecting any compensation from the company manufacturing the notes.

    The discovery of a consignment of defective Tanzanian currency notes with a total value of 3.5bn/- back in 2001, led to serious repercussions including the launch of an official investigation by the then Prevention of Corruption Bureau (PCB).

    However, no arrests or prosecutions were ever made.

    The notes were printed by the German company Glesecke & Devrient Gmbh, on behalf of the Bank of Tanzania (BoT). They were of 1,000-shilling denomination, amounting to a total value of $3,237,492.


    Following this scandal, the government vetoed central bank plans to award another print order to the same German firm, while the defective notes were said to have been quietly withdrawn from circulation.
     
  2. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #2
    Mar 20, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    So who will take responsibility?

    BoT au produder wa pesa?
     
  3. T

    Tango Member

    #3
    Mar 20, 2009
    Joined: Mar 13, 2008
    Messages: 57
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    yaani wizi wa kalamu umeonekana ni motto sasa wanaziiba physically...duuuh
     
  4. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #4
    Mar 20, 2009
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Uchaguzi wa madiwani 2009 umeshapata mshindi!
     
  5. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #5
    Mar 20, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,402
    Likes Received: 2,478
    Trophy Points: 280
    Waacheni wagaweni tu utajiri wetu huko Benki Kuu! who cares!
     
  6. K

    Kwame Nkrumah JF-Expert Member

    #6
    Mar 20, 2009
    Joined: Dec 2, 2008
    Messages: 884
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Ule wakati wa kuwa na chuki binafsi na hawa watu umefika sasa.
     
  7. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #7
    Mar 20, 2009
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,637
    Trophy Points: 280
    Yaani mibilioni inakuja halafu hamna mtu wa kuichukua kwa haraka kwa sababu kesho Maulid?
     
  8. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #8
    Mar 20, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Kiranga,

    Hii ilichorwa ili iconcide na Maulidi watu wazichangamkie! Hii nchi haina tena wazalendo!
     
  9. Kuhani

    Kuhani JF-Expert Member

    #9
    Mar 20, 2009
    Joined: Apr 2, 2008
    Messages: 2,944
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Makabrasha ni kawaida kupotea safarini. No suprise there. Tungependa tu kujua, huko Germany kabrasha alikabidhiwa nani, DHL Global, shirika la ndege, Mbongo wa BOT?

    Kama ni Mbongo wa BOT alikabidhiwa zigo basi atuambie kama alilipakia, kama alilikabidhi kwa shirika la ndege.

    Na kama mzigo lilikadhibidhiwa shirika la ndege (maana mashirika ya ndege yanayo service hii badala ya kutumia specialized courier companies) lituambie kama lilikabidhi mzigo back, in Dar-es-Salaam. We don't care about the lay overs in Dubai sijui Doha, au kama mzigo ulidondoka toka angani.

    Kama ni some DHL Global basi nahakika tulichukuwa bima, manake zigo la thamani hili ati. Bima itatulipa chetu, unless DHL walilikabidhi zigo back at Dar-es-Salaam. Na kama walikabidhi kuna mtu ali saini kupokea zigo. I mean ukitumiwa ki parcel cha coffee mug mtu wa UPS anakutaga u saini kabla hajaondoka. Unless umwambie nakuruhusu uache mzigo kwenye geti la Airport.

    Kama hakuna majibu kwa hawa watu basi Benno Ndullu atatujibu. Kama hana majibu basi yeye Benno Ndullu mwenyewe inabidi afungwe.
     
  10. M

    Mkodoleaji JF-Expert Member

    #10
    Mar 20, 2009
    Joined: Apr 27, 2008
    Messages: 454
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Tumuulize Prof. wetu Ndullu kutoka World Bank atuletee majibu. Tanzania kweli sikio la kufa halisikii dawa. WIZI MTUPU. Tumetoka kwenye EPA na kelele kibao. Mpaka Rais akasema bungeni kuwa nimempata Gavana mpya ambaye nimemuomba kutoka Benki ya Dunia tunaishia kuibiwa noti. Kwi kwi kwi kwi afadhali hata walioiba EPA walikuwa na akili lakini hawa sasa inachekesha kweli.
     
  11. Rufiji

    Rufiji JF-Expert Member

    #11
    Mar 20, 2009
    Joined: Jun 18, 2006
    Messages: 1,592
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Sisi watanzania tunaenda wapi ? Kila kona ni wizi wizi tuu, there is something profoundly wrong with either our culture or education system. Tanzania economy is on the verge of collapsing, the Governor must step aside cause "the bucks stops with him"
     
  12. S

    S. S. Phares JF-Expert Member

    #12
    Mar 20, 2009
    Joined: Nov 27, 2006
    Messages: 2,140
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0

    Duh..I couldn't agree more..!!

    Hii ishu mbona imekaa ki-zecomedy..kweli hela huwa zinasafirishwa na mizigo mingine ya kawaida..??!!
     
  13. Kang

    Kang JF-Expert Member

    #13
    Mar 20, 2009
    Joined: Jun 24, 2008
    Messages: 4,699
    Likes Received: 204
    Trophy Points: 160
    Hehehe kwa hiyo wamezitupa noti kwenye Cargo kama mimi ninavyotupa nguo zangu? Halafu hawajaupokea kwa sababu ni Maulid? Halafu tunaambiwa ni Mysterious Loss??? Haki ya mungu hii nchi ni ya kuikimbia ukipata chance!!!
     
  14. M

    Mdondoaji JF-Expert Member

    #14
    Mar 20, 2009
    Joined: Mar 17, 2009
    Messages: 5,102
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    Wanaoiba kwa makaratasi wana mabilioni waache wazawa watumie rasilimali zao mtu mmoja kama liumba anatuhumiwa kutafuna billioni 200 sembuse tubilioni tutatu watu wamechoka !!!!
     
  15. Semilong

    Semilong JF-Expert Member

    #15
    Mar 20, 2009
    Joined: Mar 5, 2009
    Messages: 1,697
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    hafadhali balali kajifia zake, liyumba yuko jela

    je nani atatolewa kafara safari hii?
     
  16. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #16
    Mar 20, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,402
    Likes Received: 2,478
    Trophy Points: 280
    something is wrong with this story..... I don't know what.. let me read the story again.
     
  17. T

    Taasisi Member

    #17
    Mar 21, 2009
    Joined: Dec 28, 2006
    Messages: 56
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 15
    Ndio Wazalendo hao wenye kujiita wenye nchi! Nina hakika hapa JF sio dua la kuku ! Hiki kilio kitabadilika, nina imani hiyo. Huwezi mgandamiza Binadamu endlessly. They will always reject and fight back. Hiyo sio sheria yangu. Ni sheria ya kibinadamu na history has proved it time and again.
     
  18. Lusajo

    Lusajo JF-Expert Member

    #18
    Mar 21, 2009
    Joined: Feb 25, 2008
    Messages: 451
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Nyie hamyaki kununua "zigo la mavi"-sorry (Dowans) na mnajidai mnajua kuziba siku hizii sasa tunachukua noti zenyewe. Kweli Bongo kibokooo. Yaani mzigo wa thamani namna hiyoo bado mnapanda ndege za bei raisi! Mhmm hili ni dili tuu. (Mara nyingi mambo kama haya huwa naona kwenye Movie tuu) hahahahaha! wabongo wamefanya live.
     
  19. D

    Dotori JF-Expert Member

    #19
    Mar 21, 2009
    Joined: Nov 3, 2007
    Messages: 547
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Mie nimechoka kabisa! Tulikofikia sasa ni kubaya mno! Cha kushangaza hakuna anayewajibika kwa hili
     
  20. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #20
    Mar 21, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,103
    Likes Received: 9,810
    Trophy Points: 280
    2009-03-21 09:13:00

    Interpol ready to trace stolen BoT cash
    By Mkinga Mkinga
    THE CITIZEN


    Interpol has said it is ready to assist in tracing the consignment of Bank of Tanzania currency, which was stolen in transit from Germany to Dar es Salaam.

    The BoT Governor, Prof Benno Ndulu, told The Citizen yesterday that Sh34 million in calibrated bills was stolen while being brought over from Germany.

    "We sent the money to German for calibration but our contractor notified us that the consignment went missing en route from Germany to Dar es Salaam," said Prof Ndulu.

    He said the central bank had reported the theft to the police.
    A local official working with Interpol, told The Citizen that the organisation was ready to work with the Bank of Tanzania, if asked to do so.

    "We cannot act before being asked by the involved party and we have not been asked by anyone to investigate this� but if we are asked we are ready to offer our support," said the source, who preferred anonymity.

    Prof Ndulu refuted media reports that the stolen money was a consignment of new bank notes the BoT had contracted a German firm to print.

    BoT contracted a German company to print its new Sh2,000 denomination notes, being part of a plan to replace the current notes in circulation.

    The central bank announced weeks ago a decision to replace the current notes with signatures of former Finance minister Basil Mramba and former Governor Daudi Ballali.

    "We have read in the local media that a consignment of new bank notes was stolen but we had no arrangement to receive any new bank notes in the near future," he said, adding that the process to print new bank notes was going on smoothly.

    Speaking to The Citizen last February, the BoT chief said they had contracted a German company to print new bank notes in Sh500, Sh1,000 and Sh2,000 denominations.

    He said that "current state of affairs in the country" had necessitated the decision to change the notes.The decision to change the bank notes was taken in the aftermath of the External payment Areas (EPA) scandal that saw Sh33 billion stolen from a BoT account.

    But the minister for Finance and Economic Affairs, Mr Mustafa Mkulo, said the currency changes planned by the BoT had nothing to do with EPA scam.

    But sources within the bank insisted that BoT had decided to change notes as part of a plan to mop up the money paid out to some businessmen through the EPA scandal.

    The sources said that as the crackdown on the EPA scandal suspects intensified, some of them reportedly withdrew large amounts of their loot from their bank accounts, in a move, which had stunned the Government.

    "About Sh18 billion was withdrawn from several local banks by the EPA suspects as the Government was planning to seize their assets and confiscate properties. This is a huge sum of money in circulation," a source said.

    The plan to change the currency, the sources said, was also partly due to the central bank's desire to remove from the notes the signatures of two former officials implicated in various scandals.

    The current notes bear the signatures of former BoT Governor Ballali, who was sacked by President Jakaya Kikwete after it was revealed by an international audit firm, Ernst & Young, that the BoT had lost Sh133 billion under his watch.

    The notes also bear the signature of former Finance Minister Basil Mramba, who is facing abuse of office charges at the Kisutu Resident Magistrate's Court in Dar es Salaam.

    The Government last changed bank notes in 2003, when it introduced Sh500, Sh1,000, Sh2,000, Sh5000, and Sh10,000 notes.
     
Loading...