Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Boko Haram wanachofanya ni halali?

Discussion in 'International Forum' started by zomba, Mar 9, 2012.

  1. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #1
    Mar 9, 2012
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Boko Haram ni jina ambalo limehusishwa na Uislaam na Waislaam na ugaidi kama ilivyo kwa kila kikundi ambacho kinadai haki za nchi zao.

    Nelson Mandela na ANC ilipachikwa uharamia wakuwa ni magaidi na Mandela akahukumiwa kifungo cha maisha kwa kusingiziwa ugaidi. Kwa kuwa tu, alikuwa akigombea kukomeshwa kwa ubaguzi wa rangi na madaraka kuhodhiwa na wa Afrika ya Kusini wenye asili ya kizungu na wenye nacho wachache.

    Boko Haram ni kikundi kinachopinga wageni wachache na Waafrika wachache wanaokuwa ni vikaragosi vya wageni kuhodhi uchumi wote wakati wengi wa wananchi wao wakiwa hawafaidiki kikamilifu na utajiri wa mafuta uliopo.

    Jee, ni halali kuwa Boko Haram ni magaidi kwa kutaka majimbo yao na utajiri wao wa mafuta wauhodhi wenyewe na si wageni na vikaragosi wachache?

    Tujadili.
     
  2. Nairoberry

    Nairoberry JF-Expert Member

    #2
    Mar 9, 2012
    Joined: Mar 7, 2012
    Messages: 570
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    bwana hili si swali kila mtu anafahamu boko haram ni magaidi na wahuni
     
  3. Red Giant

    Red Giant JF-Expert Member

    #3
    Mar 9, 2012
    Joined: Mar 9, 2012
    Messages: 6,622
    Likes Received: 2,185
    Trophy Points: 280
    tatizo la hawa boko wanaua hata maskini wenzao ambao hawawanyonyi, halafu madai yao ni tofauti na ya kina mandela. Bora ungewazungumzia MEND.
     
  4. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #4
    Mar 9, 2012
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Jee unajuwa maana ya Boko Haram? Na unaweza kutueleza madai yao ni yepi?
     
  5. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #5
    Mar 9, 2012
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Uhuni wao ni nini na ugaidi wao ni upi?

    Nairoberry? jee mlivyouana Kenya mpaka Jakaya Mrisho Kikwete akaja kuwapatanisha ni nani alikuwa gaidi?
     
  6. Nairoberry

    Nairoberry JF-Expert Member

    #6
    Mar 9, 2012
    Joined: Mar 7, 2012
    Messages: 570
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    sikiza kwa makini wewe robsome yale yalitendeka nchini kenya ni tofauti,je vile CCM iliua wafuasi wa CHADEMA upinzani arusha ni nini??
     
  7. ndetichia

    ndetichia JF-Expert Member

    #7
    Mar 9, 2012
    Joined: Mar 18, 2011
    Messages: 27,534
    Likes Received: 120
    Trophy Points: 160
    wewe unataka kuwajua ni kama magaidi au unatetea wanachokifanya?
     
  8. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #8
    Mar 9, 2012
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Post namba 1 ina maswali yote, na mwisho kabisa kuna hint, rudia ujifunze kusoma kwa kina.
     
  9. ITEGAMATWI

    ITEGAMATWI JF-Expert Member

    #9
    Mar 9, 2012
    Joined: Jan 26, 2012
    Messages: 3,848
    Likes Received: 535
    Trophy Points: 280
    Ukiwa agaisn't U.S.A lazima upewe jina la gaidi,sasa wengi wetu ni mapompompo tunashabikia tu bila kujua maana yake!!Muda si mrefu Tz itaitwa chaka la magaidi kwa jinsi mnavyoendelea kugundua vyanzo vya mafuta pwani ya bahari ya hindi!!Tuombe uzima tu mtajionea wenyewe!!
     
  10. Nairoberry

    Nairoberry JF-Expert Member

    #10
    Mar 9, 2012
    Joined: Mar 7, 2012
    Messages: 570
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    watu kweli wamekoloniwa akili....sijui niseme nini boko haram wanaua maskini na wakristo wasio kuwa na hatia mimi ningekuwa na uwezo ningaliwangamiza kabisa.hili si jambo la kujadiliana hapa nishaona mtu kama ribosome ni gaidi na jambazi
     
  11. Red Giant

    Red Giant JF-Expert Member

    #11
    Mar 9, 2012
    Joined: Mar 9, 2012
    Messages: 6,622
    Likes Received: 2,185
    Trophy Points: 280
    nasikia boko ni foreigners pamoja na elimu yao wanasema elimu ya magharibi haifai na batili na wanakataa facts zote hata E=mc[SUP]2[/SUP] wanasema elimu ya quran ni final halafu waweke sharia north nigeria na wanaua hata wanadini wao. mleta mada unajaribu kuwacover kama wapigania uhuru ooh sorry haram ni forbiden!
     
  12. Facilitator

    Facilitator JF-Expert Member

    #12
    Mar 11, 2012
    Joined: Oct 30, 2010
    Messages: 2,066
    Likes Received: 117
    Trophy Points: 160
    My opinion is, is this group legally registered in nigeria? Who are the members? Can we establish their credible backgrounds? Does it mean that their claims have never been raised by any other civil/activist/religious institutions? How can we justify the use of violence in their operations?
     
  13. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #13
    Mar 11, 2012
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Kuna kati ya madai ya Boko Haram ambayo yana msingi na vile vile yapo madai yao ambayo hayana msingi. Kitu kinachowafanya Boko Haram kuonekana ni magaidi ni njia wazitumiazo ili kufanikisha madai yao. Ni ukweli usiopingika kwamba serikali ya Nigeria hajatilia maanani maendeleo ya majimbo ya kaskazini. Rushwa imekithiri na ni watu wachache ambao wanafaidikia na utajiri wa nchi.

    Lakini kusema kwamba Boko Haram wanataka majimbo yao na utajiri wao wa mafuta wauhodhi wenyewe sio sahihi. Hayo majimbo ya kaskazini kama vile Sokoto, Yobe, Borno, Kano, Zamfara n.k hayana mafuta kama vile majimbo ya Delta, Bayelsa n.k (kusini mashariki). Kwa mantiki hiyo ninakubaliana na waasi wa Movement for the Emancipation of Niger Delta (MEND) zaidi kuliko Boko Haram.

    Kwa jinsi nionavyo, kama Boko Haram wanataka wakubalike basi inabidi wabadilishe mbinu zao za kuwasilisha madai yao. Vinginevyo sidhani kama watapata sapoti toka kwa wananchi wa kawaida Nigeria na kikundi hicho kitaendelea kuonekana kama kikundi cha kigaidi.
     
  14. Iselamagazi

    Iselamagazi JF-Expert Member

    #14
    Dec 20, 2013
    Joined: Sep 26, 2011
    Messages: 2,186
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    Mkuu ITEGAMATWI, hivi maana ya ugaidi ni nini?
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  15. Nyenyere

    Nyenyere JF-Expert Member

    #15
    Dec 20, 2013
    Joined: Sep 9, 2010
    Messages: 6,525
    Likes Received: 653
    Trophy Points: 280



    [​IMG]
     
  16. ITEGAMATWI

    ITEGAMATWI JF-Expert Member

    #16
    Dec 20, 2013
    Joined: Jan 26, 2012
    Messages: 3,848
    Likes Received: 535
    Trophy Points: 280

    GAIDI ni mtu yeyote ambaye kwa namna fulani unakwamisha maslahi ya wamagharibi na wamarekani. Maana hata MANDELA alikuwa akiitwa Gaidi na makaburu kipindi cha Apartheid.

    Nadhani nimekujibu vizuri mkuu!!!
     
  17. m

    mwita ke mwita JF-Expert Member

    #17
    Dec 20, 2013
    Joined: Aug 13, 2010
    Messages: 4,181
    Likes Received: 527
    Trophy Points: 280
    [h=5]UNBELIEVABLE AND WRITTEN BY A MUSLIM - VERY INTERESTING

    It sure makes interesting reading... particularly coming from a Pakistani official: Dr Farrukh Saleem

    The writer is the Pakistani Executive Director of the Center for Research and Security Studies, a think tank established in 2007, and an Islamabad-based freelance columnist.

    *Why are Jews so powerful?*

    There are only 14 million Jews in the world; seven million in the Americas , five million in Asia, two million in Europe and 100,000 in Africa . For every single Jew in the world there are 100 Muslims.

    Yet, Jews are more than a hundred times more powerful than all the Muslims put together. Ever wondered why?

    Jesus of Nazareth was Jewish. Albert Einstein, the most influential scientist of all time and TIME magazine's 'Person of the Century', was a Jew.

    Sigmund Freud, the father of psychoanalysis was a Jew. So were Karl Marx, Paul Samuelson and Milton Friedman.

    Here are a few other Jews whose intellectual output has enriched the whole humanity:

    Benjamin Rubin gave humanity the vaccinating needle.
    Jonas Salk developed the first polio vaccine.
    Albert Sabin developed the improved live polio vaccine.
    Gertrude Elion gave us a leukemia-fighting drug.
    Baruch Blumberg developed the vaccination for Hepatitis B.
    Paul Ehrlich discovered a treatment for syphilis.
    Elie Metchnikoff won a Nobel Prize in infectious diseases.
    Bernard Katz won a Nobel Prize in neuromuscular transmission.
    Andrew Schally won a Nobel in endocrinology.
    Aaron Beck founded Cognitive Therapy.
    Gregory Pincus developed the first oral contraceptive pill.
    George Wald won a Nobel for our understanding of the human eye.
    Stanley Cohen won a Nobel in embryology.
    Willem Kolff came up with the kidney dialysis machine.

    Over the past 105 years, Jews from a total of 14 million have won 15-dozen Nobel Prizes while only three Nobel Prizes have been won by Muslims from a total of Muslims 1.4 billion (other than Peace Prizes).

    *Why are Jews so powerful?*

    Stanley Mezor invented the first micro-processing chip.
    Leo Szilard developed the first nuclear chain reactor;
    Peter Schultz, optical fiber cable;
    Charles Adler, traffic lights;
    Benno Strauss, Stainless steel;
    Isador Kisee, sound movies;
    Emile Berliner, telephone microphone;
    Charles Ginsburg, videotape recorder.

    Famous financiers in the business world who belong to the Jewish faith include
    Ralph Lauren (Polo),
    Levis Strauss (Levi's Jeans),
    Howard Schultz (Starbuck's),
    Sergey Brin (Google),
    Michael Dell (Dell Computers),
    Larry Ellison (Oracle),
    Donna Karan (DKNY),
    Irv Robbins (Baskins & Robbins) and
    Bill Rosenberg (Dunkin Donuts).

    Richard Levin, President of Yale University, is a Jew. So are Henry Kissinger (former American Secretary of State), Alan Greenspan (Fed Chairman under Reagan, Bush, Clinton and Bush), Joseph Lieberman (US Senator), Madeleine Albright (former American Secretary of State), Casper Weinberger (American secretary of defense), Maxim Litvinov ( USSR Foreign Minister), David Marshal ( Singapore 's first chief minister), Issac Isaacs (governor-general of Australia ), Benjamin Disraeli (British statesman and author), Yevgeny Primakov (Russian PM), Barry Goldwater (US Senator), Jorge Sampaio (president of Portugal ), John Deutsch (CIA director), Herb Gray (Canadian deputy PM), Pierre Mendes (French PM), Michael Howard (British home secretary), Bruno Kreisky (chancellor of Austria ) and Robert Rubin
    (American secretary of treasury).

    In the media, famous Jews include Wolf Blitzer (CNN), Barbara Walters (ABC News), Eugene Meyer (Washington Post), Henry Grunwald
    (Editor-in-chief Time), Katherine Graham (publisher of The Washington Post), Joseph Lelyveld (Executive editor, The New York Times), and Max Frankel (New York Times).

    *The most beneficent philanthropist in the history of the world is George Soros, a Jew, who has so far donated a colossal $4 billion most of which has gone as aid to scientists and universities around the world.
    *Second to George Soros is Walter Annenberg, another Jew, who has built a hundred libraries by donating an estimated $2 billion.

    At the Olympics, Mark Spitz set a record of sorts by winning seven gold medals; Lenny Krayzelburg is a three-time Olympic gold medalist.
    Spitz, Krayzelburg and Boris Becker (Tennis) are all Jewish.

    Did you know that Harrison Ford, George Burns, Tony Curtis, Charles Bronson, Sandra Bullock, Billy Crystal, Woody Allen, Paul Newman, Peter Sellers, Dustin Hoffman, Michael Douglas, Ben Kingsley, Kirk Douglas, Goldie Hawn, Cary Grant, William Shatner, Jerry Lewis and Peter Falk are all Jewish?

    As a matter of fact, Hollywood itself was founded by a Jew. Among directors and producers, Steven Spielberg, Mel Brooks, Oliver Stone,
    Aaron Spelling ( Beverly Hills 90210), Neil Simon (The Odd Couple), Andrew Vaina (Rambo 1/2/3), Michael Man (Starsky and Hutch), Milos Forman (One flew over the Cuckoo's Nest), Douglas Fairbanks (The Thief of Baghdad) and Ivan Reitman (Ghostbusters) are all Jewish.
    ** So, why are Jews so powerful? **
    Answer: ** **EDUCATION*

    *Why are Muslims* *so powerless?*

    There are an estimated 1,476,233,470 Muslims on the face of the planet: one billion in Asia, 400 million in Africa, 44 million in Europe and six million in the Americas . Every fifth human being is a Muslim; for every single Hindu there are two Muslims, for every Buddhist there are two
    Muslims and for every Jew there are one hundred Muslims.

    Ever wondered why Muslims are so powerless?
    Here is why: There are 57 member-countries of the Organization of Islamic Cooperation (OIC), and all of them put together have around 500 universities; one university for every three million Muslims. The United States has 5,758 universities and India has 8,407.

    In 2004, Shanghai Jiao Tong University compiled an 'Academic Ranking of World Universities', and intriguingly, not one university from Muslim-majority states was in the top 500.

    As per data collected by the UNDP, literacy in the Christian world stands at nearly 90 per cent and 15 Christian-majority states have a literacy rate of 100 per cent.

    A Muslim-majority state, as a sharp contrast, has an average literacy rate of around 40 per cent and there is no Muslim-majority state with a literacy rate of 100 per cent.

    Some 98 per cent of the 'literates' in the Christian world had completed primary school, while less than 50 per cent of the 'literates' in the Muslim world did the same.

    Around 40 per cent of the 'literates' in the Christian world attended university while no more than two per cent of the 'literates' in the Muslim world did the same.

    Muslim-majority countries have 230 scientists per one million Muslims. The US has 4,000 scientists per million and Japan has 5,000 per million.
    In the entire Arab world, the total number of full-time researchers is 35,000 and there are only 50 technicians per one million Arabs. (In the Christian world there are up to 1,000 technicians per one million).

    Furthermore, the Muslim world spends 0.2 per cent of its GDP on research and development, while the Christian world spends around five per cent of its GDP.

    Conclusion: The Muslim world *lacks the capacity* to *produce knowledge*!

    Daily newspapers per 1,000 people and number of book titles per million are two indicators of whether knowledge is being diffused in a society.

    In Pakistan , there are 23 daily newspapers per 1,000 Pakistanis while the same ratio in Singapore is 360. In the UK , the number of book titles per million stands at 2,000 while the same in Egypt is 20.

    Conclusion: The Muslim world *is failing to* *diffuse knowledge.*

    Exports of high technology products as a percentage of total exports are an important indicator of knowledge application. Pakistan 's export of high technology products as a percentage of total exports stands at one per cent. The same for Saudi Arabia is 0.3 per cent; Kuwait , Morocco , and
    Algeria is all at 0.3 per cent, while Singapore is at 58 per cent.

    Conclusion: The Muslim world *is failing to* *apply knowledge.*

    Why are Muslims powerless?

    .....Because we aren't producing knowledge,
    .....Because we aren't diffusing knowledge.
    .....Because we aren't applying knowledge.

    And, the future belongs to knowledge-based societies.

    Interestingly, the combined annual GDP of 57 OIC-countries is under $2 trillion.
    America , just by herself, produces goods and services worth $12 trillion; China $8 trillion, Japan $3.8 trillion and Germany $2.4 trillion (purchasing power parity basis).

    Oil rich Saudi Arabia, UAE, Kuwait and Qatar collectively produce goods and services (mostly oil) worth $500 billion; Spain alone produces goods and services worth over $1 trillion, Catholic Poland $489 billion and Buddhist Thailand $545 billion.

    * ..... (Muslim GDP as a percentage of worlds GDP is fast declining).*

    So, why are Muslims so powerless?*
    Answer: **Lack of education**.*

    All we do is shouting to Allah the whole day!!! And blame everyone else for our multiple failures!!!!!

    ===============================
    *Muslims are not happy*

    *They're not happy in Gaza *

    *They're not happy in Egypt *

    *They're not happy in Libya *

    *They're not happy in Morocco *

    *They're not happy in Iran *

    *They're not happy in Iraq *

    *They're not happy in Yemen *

    *They're not happy in Afghanistan *

    *They're not happy in Pakistan *

    *They're not happy in Syria *

    *They're not happy in Lebanon *

    *So, where are they happy?*

    *They're happy in Australia *

    *They're happy in England *

    *They're happy in France *

    *They're happy in Italy *

    *They're happy in Germany *

    *They're happy in Sweden *

    *They're happy in the USA & Canada *

    *They're happy in Norway *

    *They're happy in almost every country that is not Islamic!*

    *And who do they blame?*
    *Not Islam...*
    *Not their leadership...*
    *Not themselves...*
    *THEY BLAME THE COUNTRIES THEY ARE HAPPY IN*

    *And they want to change the countries they're happy in,* *to be like the countries they came from,* *where they were unhappy.*

    *Try to find logic in that!*

    *Jeff Foxworthy on Muslims: *

    *1. If you refine heroin for a living, but you have a moral objection to liquor, *

    *you are a Muslim. ** *

    *2. If you own a $3,000 machine gun and $5,000 rocket launcher, but you can't afford shoes,*

    *You are a Muslim*

    *3. If you have more wives than teeth,*

    *You are a Muslim*

    *4. If you wipe your butt with your bare hand, but consider bacon unclean.*

    *You are a Muslim.*

    *5. If you think vests come in two styles: bullet-proof and suicide,*

    *You are a Muslim.*

    *6. If you can't think of anyone you haven't declared Jihad against.*

    *You are a Muslim. ** *

    *7. If you consider television dangerous, but routinely carry explosives in your clothing,*

    *You are a Muslim. ** *

    *8. If you were amazed to discover that cell phones have uses other than setting off roadside bombs,*

    *You are a Muslim.*

    *9. If you have nothing against women and think every man should own at least four,*

    *You are a Muslim.*

    *10. If you find this offensive or racist and don't forward it,*

    *You are a Muslim. ** *[/h]
     
Loading...