Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Bodi Mkopo kugharamia Masters na PhD Tanzania 2009

Discussion in 'Jukwaa la Elimu (Education Forum)' started by MzalendoHalisi, Mar 27, 2009.

  1. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #1
    Mar 27, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    JF,

    Kuna habari mpya ya kujenga uwezo wa Vyuo vya Elimu ya Juu 2009/10. Bodi itatoa mikopo kwa Waalimu/wanafunzi kusoma Masters na PhD ktk Vyuo vya Tanzania. Wanafunzi watakaopata mkopo ni wanaofundisha ktk vyuo hivi na ambao wana admission tayari na barua ya mwajiri!


    My take:

    This is a good move though late! Bodi ingeanza hii sera mapema ili kujenga uwezo wa hivi vyuo mapema zaidi.

    Mwanafunzi wa shahada ya Uzamivu (PhD) huchukua mda mrefu miaka 4 na zaidi. Mpango huu ungeanza say 2004 sasa bunch ya waalimu wa kwanza ndo wangekuwa wanahitimu!

    KUDOS BODI PAMOJA NA KUCHELEWA!
     
  2. Kandambilimbili

    Kandambilimbili R I P

    #2
    Mar 27, 2009
    Joined: Nov 11, 2008
    Messages: 782
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Hiyo ni MOVE kuelekea 2010, mwaka 2005 walitoa hiyo mikopo kwa postgraduates baada ya uchaguzi ikafutwa,,,,,,,, time will tell may be wamarudi kwa style ya moja kwa moja.
     
    Last edited: Mar 27, 2009
  3. Belo

    Belo JF-Expert Member

    #3
    Mar 27, 2009
    Joined: Jun 11, 2007
    Messages: 9,599
    Likes Received: 1,925
    Trophy Points: 280
    Mambo ya uchaguzi hayo, ngoja uchaguzi wa 2010 ukipita mambo yanarudi vilevile
     
  4. Lambardi

    Lambardi JF-Expert Member

    #4
    Mar 27, 2009
    Joined: Feb 7, 2008
    Messages: 7,563
    Likes Received: 2,064
    Trophy Points: 280
    hizi ni sera jamani sio propaganda.....hongera bodi kwa hilo rekebisheni mengine ya huko undergraduate
     
  5. Nono

    Nono JF-Expert Member

    #5
    Mar 27, 2009
    Joined: Feb 11, 2008
    Messages: 1,255
    Likes Received: 57
    Trophy Points: 145
    This can't be propaganda. We are facing a significant shortage of lecturers in higher leaning institutions. For a couple of years we focused on establishing institutions, the efforts which didn't go hand in hand with other essential resources, including human. So, this move is a good move despite been late.
     
  6. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #6
    Mar 27, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Nono,

    Mie nadhani investment ktk human resources should have been given priority in the planning earlier. Huwezi kuongeza na kuchuchua wanafunzi tu kwanza wakati waalimu ni kidogo especially in higher learning institutions!

    Again is the question of quantity versus quality of what is produced in these institutions. If you enrol many students without correspondingly recruiting qualified lecturers, we get into a danger of compromising the quality of output at the end!

    Nina rafiki yangu hapo UDSM ameniambia yeye darasa lake ana wanafunzi 250 sasa na 7 years ago walikuwa 40 tu! Kwa hiyo katka mitihani sasa ataoa zaidi multiple style questions ili aweze kumaliza kusahihisha in time!

    Hoja yangu ni hii: Investiment in human resources in higher learning should have been earlier as such training takes long time!

    Hilo la uchaguzi..unajua higher learning for a long time wamekuwa pro-opposition yaweza one of reasons!
     
  7. Mkereketwa

    Mkereketwa JF-Expert Member

    #7
    Mar 28, 2009
    Joined: May 19, 2007
    Messages: 202
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Si mnajua tena Tanzania kwa kurupuka na sera, shortly utasikia serikali haina pesa ya kugharamia masomo hayo.

    Rgds
     
  8. Andindile

    Andindile JF-Expert Member

    #8
    Mar 28, 2009
    Joined: Mar 18, 2009
    Messages: 303
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 33
    Pamoja na ukweli kuwa tuna shortage ya ma lecturers, lakini hiyo ni move ya uchaguzi, wenye pass zao wachangamkie maana uchaguzi ukipita utakuwa ndio mwisho. Nasema hivi kwa vile si mara ya kwanza. nakumbuka wakati wa walipoanzisha board ya mikopo mwaka 2004 walitanganza kuwa watasomesha na watu wa postgraduate. Kwa tunaosoma majira mara moja nilichukuwa form ya masters na kujaza form ya mkopo. Tulipopata admission wakaanza kugwaya kutusomesha, tukawaambia kuwa sera yao inatamka hivyo na kwa vile ilikuwa kipindi cha uchaguzi wakaamua kutusomesha. Mwaka uliofuata wakabadilisha sera kuwa wao wanadeal na undergraduate. Kwa vile walisha jikomit kutulipia walimalizana nasi ila waliofuata hawakulipiwa.

    Hivyo nawashauri tumieni fulsa hii wenye GPA zenu nzuri kabla mlango haujafungwa.
     
  9. A

    Antto Qamara New Member

    #9
    Apr 9, 2009
    Joined: Feb 25, 2009
    Messages: 3
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    I acknowledge what the HESLB has just decided I f at all It is true concerning the loan for master and PhD candidates.My comment on this is that for the long time there has been poor policy and poor policy makers in our country Tanzania.Vision less people who never thinks of the future of this nation. The selfish elite who took good work just to think of themselves.Money invested in education is not money wested.The power of any nation is it it power to educate its national and to transform the nation through education.Example for last 30 year china has done big reform in education and other sector believing that education can transform their nation.China is developing very fast because it skilled labour to realize the transformation.by 2010 china will have more engineers and scietist than US.2001 5% of 24 year old in hold Bachellor degree in engineering and science, the same year had 39%, South Korea Japan and Taiwan each had 19%. By 2010 the 90% of world engineers and scientist will come from Asia and most will be produced by china. In my view the to grant loan to Master and PhD came very late.Expanding primary school without exapnding secondary schools was wrong policy,again expanding secondary schools without expanding Colleges and University was another nose diving in the policy making. Tanzania is currently fearing to join east
    africa because its people are not able to sustain competition.Let us go back to Nyerere's policy and vision for this it at all we Nationalist.Hivi when politician and the parliament are passint openning of more universities witout clearly telling how they are going to handle the issue of lectureres was in their mind. I think it is wise to leave issue of loan open to all tanzanian who are qualified for master and PhD rather than creating classes of people. restricting loan to those who intending to teach in higher institution is wrong.You never fill the gap. Nchi isiogope kuwekeza kwenye elimu kama kweli tunataka maendeleo.For today let me end here.
     
  10. K

    Kijunjwe Senior Member

    #10
    Apr 14, 2009
    Joined: Mar 3, 2007
    Messages: 181
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Duh!
    Karibu katika forum Antto Qamara, safari bado ndefu?
     
Loading...