Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Big 'NO' to House Rent Regulation

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Njilembera, Jun 20, 2012.

  1. Njilembera

    Njilembera JF-Expert Member

    #1
    Jun 20, 2012
    Joined: May 10, 2008
    Messages: 1,342
    Likes Received: 37
    Trophy Points: 145
    Some arguments! The Deputy Minister for Lands thinks tenants do not require protection when demand for rental housing far outstrips supply! When therefore would tenants require protection ? When supply exceeds supply?

    If I were him, I would have explained the need to increase supply and use statistics to show that it is possible to increase the supply rather than zeroing down to the very reasons for requiring protection against scrupulous landlords who take advantage of the high demand!!! Another Economist with Grade A in both Undergrad and Postgrad in Economics this time (it is quite possible!!!!)


    '...Considering the market environment where demand for houses surpasses supply by far, it's not advisable to control prices," the deputy minister told the House, asking MPs to constructively contribute to the envisaged national housing policy. He was responding to Mr Ezekia Wenje (Nyamagana-Chadema) who asked why the government was not controlling the indiscriminate rent hikes by house ownersConsidering the market environment where demand for houses surpasses supply by far, it's not advisable to control prices," the deputy minister told the House, asking MPs to constructively contribute to the envisaged national housing policy. He was responding to Mr Ezekia Wenje (Nyamagana-Chadema) who asked why the government was not controlling the indiscriminate rent hikes by house owners..."
    Source: DailyNews Online Edition - Big 'no' to house rent regulation
     
  2. Nzi

    Nzi JF-Expert Member

    #2
    Jun 20, 2012
    Joined: Oct 21, 2010
    Messages: 10,487
    Likes Received: 1,654
    Trophy Points: 280
    Hii kitu January Makamba si alitamba kupeleka muswada binafsi?!

    NHC ndiyo wangeweza kupunguza na kuondoa uhaba wa makazi. Lakini kwa utaratibu wanaoutumia sasa,hakika tatizo la bei kubwa (zisizosimamiwa na kuwa regulated) za kupanga nyumba halitaisha. Sasa badala ya kuja na nyumba za bei za chini na kati,NHC wanakuja na nyumba za milioni 100+,tena 'a unit' katika ghorofa.

    Pia sekta ya ujenzi wa nyumba za kupangisha na kuuza kwa Tanzania,bado imelala sana. Sijaelewa kwanini,wakati kuna soko la uhakika karibu kila maeneo ya mijini katika mikoa ya Tanzania. Watu wenye pesa sijui hawaoni hii biashara? Au ndiyo ile kasumba ya sisi wabongo kuigana biashara!?
     
Loading...