Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Benki yenye Fixed Deposit Account NZURI

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by njoro, Jan 15, 2011.

  1. njoro

    njoro Senior Member

    #1
    Jan 15, 2011
    Joined: Dec 21, 2010
    Messages: 178
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    ni benki gani ina offer good interest on fixed deposit a/c?..nawasilisha
     
  2. c

    chelenje JF-Expert Member

    #2
    Jan 15, 2011
    Joined: Oct 18, 2010
    Messages: 556
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    una kiasi gani cha fedha?
     
  3. njoro

    njoro Senior Member

    #3
    Jan 15, 2011
    Joined: Dec 21, 2010
    Messages: 178
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    laki 2
     
  4. njoro

    njoro Senior Member

    #4
    Jan 15, 2011
    Joined: Dec 21, 2010
    Messages: 178
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    laki 2
     
  5. c

    chelenje JF-Expert Member

    #5
    Jan 15, 2011
    Joined: Oct 18, 2010
    Messages: 556
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    nenda CRDB
     
  6. no9

    no9 Senior Member

    #6
    Jan 15, 2011
    Joined: Nov 11, 2010
    Messages: 190
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    fungua sacos yako kwa wafabiashara ndogo kama,mama ntilie,wachoma maandazi,vitumbua nk wanalipa zaidi kuliko benki kwa kiasi hicho ulichonacho
     
  7. D

    DATOGA Member

    #7
    Jan 6, 2012
    Joined: Nov 17, 2011
    Messages: 83
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 15
    Ndg wana JF habari zenu na poleni kwa shughuli za maendeleo ya nchi yetu.

    Naomba mwenye uelewa au ufahamu wa benki yenye Fixed Deposit itakayo nizalishia PESA zangu na ku multiply reasonably
    within 2 to 3 years atleast.

    Nina almost 3M ambazo for the time being sina nazo kazi until maybe 5 years to come. Lakini kama hiyo benki itakuwa nzuri zaidi naweza kuacha pesa zangu even for next 15 years for my children tuition fee.

    Please guyz if anybody is aware of such bank, i would like to know.

    WISHING YOU A SUCCESSFUL NEW YEAR.
     
  8. Mabagala

    Mabagala JF-Expert Member

    #8
    Jan 6, 2012
    Joined: Nov 27, 2009
    Messages: 1,405
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    lete nikuwekee
     
  9. P

    Parachichi JF-Expert Member

    #9
    Jan 6, 2012
    Joined: Jul 22, 2008
    Messages: 517
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    kwa bongo sijui kama utapata rate nzuri,sana sana utapata rate ya juu sana ni 5% p.a,kama unataka kuhifadhi tuu ni sawa,ila kwa kupata faida,sahau!bora ungenunua shamba au kiwanja hivi,baada ya mda huo unauza unapata faida yako safi kabisa.
     
  10. B

    Bonge JF-Expert Member

    #10
    Jan 6, 2012
    Joined: Aug 29, 2007
    Messages: 442
    Likes Received: 58
    Trophy Points: 45
    nunua kiwanja baada ya miaka 5 unauza.
     
  11. Omutwale

    Omutwale JF-Expert Member

    #11
    Jan 6, 2012
    Joined: Feb 4, 2008
    Messages: 1,423
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Waliokushauri ununue kiwanja wamekupa ushauri ulio bora. Mimi naongeza, kama hutapata kiwanja, nunua shamba/pori maeneo ya Bagamoyo. Kwa hiyo 3M unaweza kupata up to 10acres ambazo appreciation yake within 6 months ni zaidi ya the maximum fixed interest rate you could ever get in Tanzania. Lifikirie na hili......
     
  12. Timtim

    Timtim JF-Expert Member

    #12
    Jan 6, 2012
    Joined: Feb 9, 2008
    Messages: 576
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 45
    Jaribu Exim Bank.
     
  13. Twilumba

    Twilumba JF-Expert Member

    #13
    Jan 6, 2012
    Joined: Dec 5, 2010
    Messages: 5,590
    Likes Received: 144
    Trophy Points: 160
    Angalia jukwaa ndo u-comment hata ivo si kila uzi unaweza post!

    Nirudi kwenye hoja, kwa nini usingefanya utaratibu ununue hisa kwa kampuni zinazouza hisa kama TBL, Kampuni za kutengeneza Saruji nk!

    Kama upo DSM nenda soko la hisa utapata orodha za makampuni yanayouza hisa na utashauriwa zaidi ingawa katika ushauri chamganya na wako!
    Kila la heri mkuu!
     
  14. D

    DATOGA Member

    #14
    Jan 6, 2012
    Joined: Nov 17, 2011
    Messages: 83
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 15
    Thanx guyz kwa USHAURI, big up and God be with u ALL.
     
  15. Kibanga Ampiga Mkoloni

    Kibanga Ampiga Mkoloni JF-Expert Member

    #15
    Jan 6, 2012
    Joined: Aug 9, 2007
    Messages: 12,399
    Likes Received: 226
    Trophy Points: 160
    Letye tukuzalishie, unaweka 3Mil kila mwezi unachukua 50,000/= hela yako ipo pale pale hadi mwisho wa mwaka una 3 Mil + 0.6 Mil Ambayo ni sawa na (0.6/3) 100% = 20% Hakuna Benki yenye huwezo huu sanasana wata kupa 3.5 - 6.
     
  16. marhaba

    marhaba JF-Expert Member

    #16
    Apr 23, 2012
    Joined: Apr 5, 2011
    Messages: 583
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 35
    We would like to inform you our products and services.





    i. ICB PREMIER CURRENT ACCOUNT



    This account has been specially packaged for you as our selected corporate customer and in recognition of your financial credibility. It is a high interest earning Current Account where you would enjoy the flexibility of earning interest, instead of losing it as you would with conventional Current Accounts.


    Key Features & Benefits

    · Interest is on daily basis and credit into your account monthly.

    · Free monthly account statement.

    · No transaction fees.

    · Staff payroll service at no cost.

    · Instant access and no limitations on withdrawal of funds.

    · Account Opening Balance of TZS 100,000 for individuals and TZS 500,000 for corporate.

    · Enjoy financial flexibility of an overdraft facility.

    · A globally reputed bank securely holds funds.



    Interest Rate of 5.0%p.a is paid for balance exceeding TZS, 10 Million. But 3.0% below 10 million


    i. SAVINGS ACCOUNT



    A convenient way to serve for the things you dreams about.



    An easy secure way to make money grow which also guarantees you peace of mind. It is convenient and you will always be able to access it in a friendly and hassle free environment. Our savings account bars the most competitive and attractive rate, which encourages you to save more and nurture your dreams of having a better future


    Key Features & Benefits

    Low operating balance
    Attractive interest rate
    High returns on your deposits interest offered is calculated daily and credited monthly to your account.
    Low monthly service charges
    No notice for withdrawal of funds
    Low minimum balance
    Instant access and no limitation on withdrawal of our funds
    Convenient way to manage your funds through passbook
    Funds are securely held by a globally reputed bank


    Eligibility

    You must be 18 years old and above
    Trustee-custodians/ guardians of minors (Children of 12 years to 17 years of age)
    You only need a minimum of TZS20, 000.00 or USD100 to open the account.
    The ICB Savings Account can be operated as personal account (either on individual or joint basis)
    This account is also applicable to societies, clubs and associations




    Requirements

    2 passport-sized photos
    Copy of passport or Driving License or any other identification document



    For further information these products contact any of the nearest ICB branches.



    i. FIXED DEPOSIT ACCOUNT



    Earn attractive returns by simply opening a fixed deposit with ICB, do not keep your fund idle



    ICB fixed deposit account ensures a healthy growth rate for your money by offering the most competitive rate of interest in the market. This is an interest bearing account where by fixed amount is deposited for a fixed period of time and bears fixed interest rates.





    Key Features & Benefits

    · Low opening balance of TZS1 million / USD1, 000.00 for I month and TZS200, 000.00 / USD200.00 for 3 months and above.

    · Deposit is for a period of 1, 3, 6, 9, 12 and 24 months.

    · Attractive Interest Rates

    · Payment of Interest is upon maturity

    · No monthly service charges

    · No notice for premature withdrawal

    · For deposits exceeding TZS 50 million / USD 50,000.00, interest rate is negotiable.

    · You can borrow against your fixed deposit at a very attractive interest rate.

    · Funds are securely held by a globally reputed Bank


    Eligibility

    You must be 18 years old and above
    Trustee-custodians/ guardians of minors (Children of 12 years to 17 years of age)
    ICB Fixed Deposit Account can be operated as personal account (either on individual or joint basis)
    This account is also applicable to societies, clubs and associations


    Requirements

    2 passport-sized photos
    Copy of passport, Driving License or any other identification document



    For further information these products contact any of the nearest ICB branches or Call me 0756-517588 Or 0652590519.
     
  17. marhaba

    marhaba JF-Expert Member

    #17
    Apr 23, 2012
    Joined: Apr 5, 2011
    Messages: 583
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 35
    Plus Mikopo yaani, Housing Loan, Express Loan, Auto Express Loan and so much Moreeeee
     
  18. UmkhontoweSizwe

    UmkhontoweSizwe JF-Expert Member

    #18
    Apr 23, 2012
    Joined: Dec 19, 2008
    Messages: 2,619
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    "Attractive Interest Rates" ndio kitu gani? Kama kianzio mmeweka namba, kwa nini na interest rates msiweke namba au parcentage?
    Yale yale, ya mabenki kote duniani - just looking to take advantage of tour customers.
     
  19. marhaba

    marhaba JF-Expert Member

    #19
    Apr 23, 2012
    Joined: Apr 5, 2011
    Messages: 583
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 35
    Interest rates zetu kwa accnts ni 3% which is calculated daily n deposited monthly....na mikopo interest zetu zina rage in btn 19 to 24%. Dont forget kwamba rates zote za ma bank ni watoto wa benki kuuu ya nchi husika...the rest tupo kibiashara zaidi kama Bot tuuu.Karibu ndugu.
     
  20. Crucifix

    Crucifix JF-Expert Member

    #20
    Apr 24, 2012
    Joined: Feb 20, 2011
    Messages: 1,618
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 135
    Hebu nisaidie, kwa mfano nikiweka 5,000,000 kwa miezi sita nitapata faida shilingi ngapi? naomba majibu rahisi na makalkulesheni
     
Loading...