Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

BEMBA wa DRC akileta Ukaidi nchi za SADC zimudhibiti asiachiwe kuua watu tena!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mkira, Aug 27, 2006.

  1. M

    Mkira JF-Expert Member

    #1
    Aug 27, 2006
    Joined: May 10, 2006
    Messages: 425
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Jamani nimekuwa nikufuatilia siasa za DRC na hasa uchaguzi.

    Inaonekana THE FORMER REBEL LEADER MR BEMBA NI MKAIDI SANA.!

    KWANZA VITA YA KONGO YA WAKATI HUO IMEPELEKEA WATU ZAIDI YA MILIONI 3 KUPOTEZA MAISHA. NA WAHUSIKA NI HAWA HAWA AKINA BEMBA NA RAFIKI YAKE MSEVENI NA MWINGINE KAGAME ANALIYEKUWA ANAMUUNGA MKONO AZARIA RUBERWA!

    HAPA KWETU BWANA MKUBWA BMW ALIKAA KIMYA AU ALIWAUNGA MKONO AKINA M7!

    KWA UPANDE WANGU NINADHANI TUKIWA NA DRC HURU YENYE AMANI WATANZANIA TUAWEZA KUFAIDIKA NA MENGI IKIWAMO KUFANYA KAZI HUKO, BIASHARA NK!

    KWA HIYO NINAOMBA SAFARI HII SERIKALI YETU ISIFANYE MAKOSA. MAANA TUNAATHRIKA SANA NA MIZIGO YA WAKIMBIZI NA MAJAMBAZI YENYE SILAHA KUZAGAA NCHINI MWETU. NI VEMA NASI TUPELEKE JESHI MPAKANI MWETU KIGOMA NA KUWAZUIA WAKIMBIZI WA KONGO KUINGIA KWETU NA PIA UGANDA NA RWANDA WASITUVURUGE SAFARI HII! TUNAOUMIA NI TANZANIA WAO WANANUFAIKA NA WIZI WA MADINI. UGANDA NA RWANDA SIYO MEMBER WA SADCC.

    WITO KWA JK TUMIA NAFASI ULIYONAYO SADCC! IKIBIDI ATAKAYEKIUKA AFIKISHWE THE HEGEL. BEMBA SIYO MUNGU. AKINA TAYLOR WAKO THE HEGEL IWEJE YEYE?

    KAMA AMEPTA 22% SASA VURUGU ZA NINI NA AMEENDESHA KAMPENI KWA UKABILA NA UKANDA.

    USHAURI MWINGINE KWA DRC. UCHAGUZI UKIISHA WAANZE TARATIBU ZA KUHAMISHIA MAKAO MAKUU YAO KATIKA YA NCHI?

    NINAOMBA MICHANGO YENU LABDA MESSAGE ITAMFIKA JK NA AKAYAFANYIA KAZI!
     
  2. Field Marshall ES

    Field Marshall ES JF-Expert Member

    #2
    Aug 27, 2006
    Joined: Apr 27, 2006
    Messages: 12,659
    Likes Received: 39
    Trophy Points: 0
    Mzee Mkira,

    Nafikiri swali kwanza ni nani anayemsaidia huyu Bemba, maana sio mjeuri wa hivi hivi tu, halafu kumbuka kuwa Joseph Kabila sio Mzaire ni mbongo, hata kilingala au kifaransa hajui, kwa hiyo huyu jamaa anajaribu ku-capitalize on hizi weakness za Joseph,

    anyway siungu mkono ujinga anaoufanya Bemba na hasa ukaidi wake, nina wasi wasi behind him kuna Kagame/M7/ Belgium/France.
     
  3. t

    tafiti then jadili Senior Member

    #3
    Aug 27, 2006
    Joined: Aug 24, 2006
    Messages: 119
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Mzee ES
    Kipi kinakufanya udhani kwamba Kabila ni mbongo?
     
  4. M

    Mugishagwe JF-Expert Member

    #4
    Aug 27, 2006
    Joined: Apr 28, 2006
    Messages: 295
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 0
    Kama kweli Kabila ni Mtanzania na bado anataka kuwa Rais wa DRC badi sisi Watanzania hatuna budi kumweleza kijana wetu aache kuua watu wa DRC maana chanzo cha akina Bemba ni kumkataa Kabila ambaye mnasema ni Mtanzania basi wana haki , sasa ni busara kwa TZ kumwambia Kabila waachie Nchi yao kazi tuliyo kutuma imeisha njoo nyumbani sasa maoni yangu haya .
     
  5. t

    tafiti then jadili Senior Member

    #5
    Aug 27, 2006
    Joined: Aug 24, 2006
    Messages: 119
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Mimi nadhani kabila sio mtanzania manake ni mtoto wa Laurent Kabila na mama yake ni mnyarwanda, huu utanzania umetoka wapi? Kuishi Tanzania hakukufanyi kuwa mtanzania.

    Mzee ES ni kipi kimekufanya udhanie Kabila ni mtanzania?
     
  6. Lunyungu

    Lunyungu JF-Expert Member

    #6
    Aug 27, 2006
    Joined: Aug 7, 2006
    Messages: 8,827
    Likes Received: 29
    Trophy Points: 135
    Huyu Kabila na akina M7 , Kagame ndiyo wanapelekea heka heka na maswali mengi hata kwenye mapanki .Ugomvi wa maeneo hayo Tanzania must be clear kwamba haichukui side . Siamini kama kweli Tanzania iko neutral lakini kama Kabila ni Mzaire hata lugha zao zinampigaje chini ??
     
  7. J

    JokaKuu Platinum Member

    #7
    Aug 27, 2006
    Joined: Jul 31, 2006
    Messages: 10,783
    Likes Received: 987
    Trophy Points: 280
    Josepha Kabange Kabila amezaliwa Fizi ndani ya Congo. Tatizo lake amekulia Tanzania kama mkimbizi. Huo Utanzania wake ni wa kulazimishwa kutokana na ukatili wa Mobutu. Joseph Kabila alirudi Congo kama askari katika maasi yaliyomuangusha Mobutu.

    Hoja ya Kabila kutokuwa Mcongomani inachochewa na Jean Bemba. Baba yake Pierre Bemba alikuwa mshirika mkubwa wa Mobutu na Savimbi. Familia ya kina Bemba ndiyo walikuwa supplier wa silaha in wakibadilishana na diamonds and timber na Jonas Savimbi. Jean Bemba baada ya kumaliza masomo Ubelgiji alikuwa msimamizi wa biashara hiyo.

    Wacongomani wana choice mbili: ama wamchague Jean Bemba, gaidi na mhalifu wa vita, au wamchague mswahili Joseph Kabila.

    Jean Bemba amechafuka kwa damu ya Waangola, na zaidi ya Wacongomani wa Mashariki ya Congo. Majeshi ya Jean Bemba yamehusika na mauaji ya jumuiya kule mashariki ya Congo.

    Kwa mtizamo wangu Wacongomani watafaidika zaidi wakimchagua Joseph Kabila kuwa kiongozi wao. Kabila ana rekodi nzuri ya kuleta amani na umoja miongoni mwa Wacongomani.

    Je Tanzania ipeleke majeshi kuzuia maasi DRC?
    .......jibu ni hapana. Congo ni kubwa mno kwa Tanzania peke yake kuweza kusimamia amani.

    Tunachoweza kufanya, kama hatua ya mwisho kabisa, ni kuingia kidogo DRC na kuweka a buffer-zone, ili kuzuia wakimbizi kumiminika Tanzania. Zaidi tuwe makini kuzuia ushawishi wa kushiriki ktk mapigano kwa namna yoyote ile.
     
  8. FairPlayer

    FairPlayer JF-Expert Member

    #8
    Aug 28, 2006
    Joined: Feb 27, 2006
    Messages: 4,166
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    Kuongezea.. Joseph kabila alisomea Rwanda kabla ya kuja TZna kusoma High level Sangu Mbeya. Sio Mtanzania kwa uraia, ila anaongea Kiswahili fasaha.
     
  9. C

    Chifu Ihunyo Member

    #9
    Aug 28, 2006
    Joined: Jul 3, 2006
    Messages: 62
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    FD naiheshimu sana michango kuanzia tanzanet hadi huku ila naona mnatuchanganya na huyu Kabila . Anakataliwa na Bemba sawa lakini wakongo wenyewe wanasemaje baada ya kuwa Rais wao ? Kwa nini kijana wa Kikongo asiweze kusema lugha za kwao ?
     
  10. FairPlayer

    FairPlayer JF-Expert Member

    #10
    Aug 28, 2006
    Joined: Feb 27, 2006
    Messages: 4,166
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    Chifu,

    Usichokielewa ni nini ndugu yangu?, Unajua kwanza sio mtoto wa kuzaliwa wa Laurent Kabila?: Pili naye ana degree kutoka Washington International University. Amekulia sana Tanzania kwahiyo hakuwa na muda wa kutosha kujifunza kilingala au kifaransa!!!, sio kwamba hakijui hata kidogo NO!!! ila hakijui sawasawa kama waCongo wengine!!!

    Pata mambo yote kijana hapa chini:

    Joseph Kabila Kabange (born June 4, 1971) became president of the Democratic Republic of the Congo after the assassination of his father Laurent-Désiré Kabila in January 2001.

    Biography
    Early life
    Joseph Hypolite Kanambe Kabila was born in the rebel stronghold of his stepfather, then rebel leader Laurent Desire Kabila, in Hewa Bora II, South Kivu, in the East of the Democratic Republic of the Congo. He's the son of Christopher Kanambe and Marceline Katerebe. President Kabila started elementary school in the public school system, in Fizi, South Kivu, and finished them in Dar Es Salaam, Tanzania. He then went on to attend secondary school at a Tanzanian secondary school, in Mbeya, Tanzania.

    Guerilla and Army years
    In order to integrate his stepfather's rebel forces, Joseph Kabila followed a military curriculum in Tanzania, and from the neighbouring governments of Uganda and Rwanda, after graduating from high-school. In 1996, he joined Laurent Kabila's Rwandan backed rebel forces (the Alliance of Democratic Forces for the Liberation of Congo, (AFDL)), as operations commander, in the campaign that is dubbed the First Congo War. Following the AFDL's victory, and Laurent Kabila's rise to the presidency, Joseph Kabila went on to get further training at the National Defense University, in Beijing, China.

    When he returned from China, Kabila was given the rank of Major-General, and appointed Deputy-Chairman of the Joint Chiefs of Staff of the Congolese Armed Forces, in 1998. He was later, in 2000, appointed Army Chief of Staff, a position he held until the elder President Kabila's untimely death, in January 2001. As chief of staff, he was one of the main military leaders in charge of Government troops, in the Second Congo War.

    Presidency


    Democratic Republic of the Congo


    This article is part of the series:
    Politics and government of
    the Democratic Republic of the Congo


    Constitution
    President: Joseph Kabila
    Vice Presidents
    Transitional Government
    Ministers
    Former prime ministers
    Former Heads of Government
    Parliament
    Senate
    National Assembly
    Political parties
    Elections
    Supreme Court
    Subdivisions
    MONUC
    Foreign relations



    When Kabila rose to the Presidency on 26 January 2001, at age 29, he was considered young and inexperienced. Joseph Kabila has since attempted to end the civil war and remove foreign troops from the country, with some success. The 2002 peace agreement signed at the Inter-Congolese Dialogue in Sun City, South Africa, which nominally ended the Second Congo War, maintained Joseph Kabila as President and head of state of the Congo. An interim administration was set up under him, including the leaders of the country's two main rebel groups as vice-presidents (two other vice-presidents are representatives of the civilian opposition and government supporters respectively).

    On March 28, 2004, a coup attempt or mutiny around the capital Kinshasa, allegedly organized by supporters of the late president Mobutu Sese Seko, failed. On June 11, 2004, coup plotters led by Major Eric Lenge allegedly attempted to take power, declaring that the country's peace process was not working, but were defeated by loyalist troops.

    In December 2005, a referendum approved a new constitution, and presidential elections are currently planned for July 30 2006 (having been delayed from an earlier date in June). [1] The new constitution lowers the minimum age of presidential candidates from 35 to 30, which allows Kabila to run [2] (although by the July 30 election date he will already be 35 years old in any case). On March 22nd, 2006, he registered as a candidate.[3]

    Although Kabila registered as an independent, he is the "initiator" of a the People's Party for Reconstruction and Democracy (PPRD), which chose him as their candidate to the election.

    Higher Education
    President Joseph Kabila Kanambe holds a Bachelor of Arts Degree in International Studies and Diplomacy, from the Washington International University.

    References
    BBC Country Profile
    Official website of the President of the DRC
     
  11. M

    Mkira JF-Expert Member

    #11
    Aug 28, 2006
    Joined: May 10, 2006
    Messages: 425
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Joka Kuu na wengine great contribution,

    Lakini mugygy, Chifu hajailewa topic hata kidogo!

    Ok, mr chifu let us say Kabila ni Mtanzania according to you!

    Je akiwa rais itatuwezesha kuwa na uhusiano mzuri au mbya na DRC?. Umeona/umesia wakenya walivyofurahi wakati senator OBAMA alipoenda kenya juzi?

    Ulisikia mifano mingi akina schwazinigger walipochagulia wanachi wa Austria walishangalia!
    Sasa wewe Muggy, chifu tatizo lako kubwa ni nini?

    Mbona Bemba wasema mama yake ana asili ya Angola?

    Anyway lakini UKWELI NI KUWA KABILA NI MZAIRE.

    SUALA LA KUTOJUA KILINGALA SI BIG ISSUE!!!

    MBONA WATANZANIA SASA HIVI TUNA VIJANA WASIOJUA LUGHA ZA MAKABILA YAO.

    CHUKULIA KIJANA WA KICHAGA ASIYEJUA KICHAGA BALI KISWAHILI AKIENDA KUGOMBEA UBUNGE MOSHI UNADHANI WACHAGGA WATAMNYIMA UBUNGE ETI KWA KUWA HAONGEI KICHAGGA!

    KUNA WATU NINAWAJUA HUMU WANASHABIKIA NCHI WALIZOSEMA HATA KAMA NCHI HZIO ZINAONGOZA KWA MAOVU DUNIANI.

    SASA SISI WABONGO TUMSHABIKIE BEMABA UA KABILA.

    LAKINI SI TU USHABIKI WA HIVI BALI NI KUWA KABILA AMEFANYA KAZI NZURI TOKA 2001 ALIPOINGIA MADARAKANI TENA KATIKA MAZINGIRA MAGUMU.

    anyway mr chifu tumuachie muombee bemba ashinde.
     
  12. FairPlayer

    FairPlayer JF-Expert Member

    #12
    Aug 28, 2006
    Joined: Feb 27, 2006
    Messages: 4,166
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    Mkira,

    Nimejaribu kumwelewesha huyu ndugu yetu vizuri hapo juu.
    Kama anataka ufafanuzi asisite kuuliza. Kama anataka class mate wa Rais Kabila pia tutampa references..yeye tu! Tupo hapa kujadili na kukata issues!

    Kuna jamaa mmoja kapotea alikuwa na jina la kihaya na alikuwa na mawe kweli! yupo USA nadhani, mnaomfahamu mwambieni ukumbi una mhitaji!!

    Aje aendelee kuelimisha taifa humu!!!
     
  13. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #13
    Aug 28, 2006
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 99
    Trophy Points: 145
    JokaKuu, FD
    Kazi nzuri waungwana. Wakati wa kampeni Bemba alikwenda Kivu wakamwambia kura zao hapati kwa sababu 2: Kwanza hazungumzi Kiswahili, pili ni kwamba anakula watu.
     
  14. M

    Mandela Member

    #14
    Aug 28, 2006
    Joined: Jul 14, 2006
    Messages: 12
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kamsisitizo tu kuwa Kabila ni Mzaire na the Right man kutawala DRC kwa sasa.

    Bemba akitulia atakamata nchi baada ya Kabila na kama kweli ana nia ya kuwa kiongozi wa wakongo lakini! huyu ni descendat wa Mabutu na ameoa mtoto wa Mabutu na ana mahela kibao!!


    http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/4876668.stm





    The BBC's Arnaud Zajtman profiles Joseph Kabila, the man most likely to become the Democratic Republic of Congo's first democratically elected leader since independence in 1960, in a piece published in the Focus on Africa magazine.

    Joseph Kabila (l) succeeded his assassinated father Laurent-Desire

    Before campaigning began, Joseph Kabila, 35 had only given two news conferences in Kinshasa and has made very few speeches, despite being president for more than five years.

    He became the world's youngest head of state in January 2001, after the assassination of his father Laurent-Desire Kabila.

    "Kabila is not shy, he is reserved. This is part of his Swahili cultural background," explains Kabila's personal secretary, Kikaya Bin Karubi.

    Indeed, this reservation is in contrast to the usual Congolese effusiveness.

    'War bus'

    Joseph Kabila was born in the mountains of Fizi, eastern DR Congo, the stronghold of his then-rebel father, but grew up in exile in Tanzania.

    His schoolmates at the Zanaji secondary school in Dar es Salaam nicknamed him "War bus" because of his enjoyment of war films and martial arts.


    Campaigners want to present their leader as genuinely Congolese
    Still, they were all surprised when they saw the first pictures of him and his father fighting a real war, which ended when they seized power in DR Congo (then Zaire) and overthrew President Mobutu Sese Seko in May 1997.

    "We didn't even know he was Congolese," recalls one of them, who did not want to be named.

    The Kabila family lived in Dar es Salaam under the discreet protection of then-Tanzanian President Julius Nyerere - a man Joseph Kabila claims to be his "role model".

    So as not to attract the attention of Mobutu's intelligence service, they pretended they were members of the Fipa people, a small ethnic group from south-west Tanzania.

    This upbringing and the fact that Mr Kabila speaks French with an English accent and knows no Lingala (DR Congo's lingua franca) has fuelled his detractors' argument that he is in fact "a foreigner".

    Parallel government

    The Union for Democracy and Social Progress - the opposition party of veteran opposition leader Etienne Tshisekedi - has spread the rumour that he is not Laurent Kabila's legitimate son, but is in fact of Rwandan origin - a strong accusation in a country that was invaded by the Rwandan army during a five-year war.

    The Congolese know exactly where their interests are. There is a reason to hope

    Kabila campaign poster


    Meeting the president

    With elections coming up, his closest disciples "the Kabila boys" are trying hard to present their leader as genuinely Congolese.

    During the February political rally, they introduced his mother, Sifa, and his brother and sister to the militants, while Vice-President Abdoullaye Yerodia insisted that he witnessed Mr Kabila's birth in Fizi.

    Mr Bin Karubi adds that if Mr Kabila is not well known to the Congolese, it is mainly because he spends all week working hard in the office and some of his weekends cropping and doing motocross on his farm, Kingakati, on the outskirts of the capital.

    Indeed, in spite of the 2002 power-sharing agreement that includes four vice-presidents from rebel groups who fought during the war, and a cabinet of more than 50 ministers in his interim administration, President Kabila still runs a staff of 200, described by the opposition as a "parallel government".

    Shady deals

    His experience as a general in the Congolese army also helps him to keep direct control over a 7,000-strong army unit known as the Republican Guard, which allegedly includes a few Zimbabwean commanders.

    DR Congo's war led to shady business deals, but Mr Kabila has not been directly implicated in any.

    The same cannot be said of "the Kabila boys". One of them, Katumba Mwanke, a minister at the presidency, was forced to resign because of accusations in a 2002 United Nations report that he was profiteering from the war through deals made with Zimbabwean officials.

    Yet, he remains close to the centre of power, acting as one of Mr Kabila's top advisers.

    On his campaign posters, Mr Kabila says: "The Congolese know exactly where their interests are. There is a reason to hope."

    The Congolese people will be hoping that Mr Kabila, the clear favourite to win the presidency, also knows where the genuine interests of DR Congo are, and that he will keep reminding his "boys" that they are in politics to serve the nation of 56 million




    Kama Bemba ataanzisha vita safari yatamkumba kama ya mwenzako Thomas Lubanga huko the Hegel!.

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/5293094.stm
     
  15. M

    Mkira JF-Expert Member

    #15
    Nov 13, 2006
    Joined: May 10, 2006
    Messages: 425
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
  16. M

    Mandela Member

    #16
    Nov 26, 2006
    Joined: Jul 14, 2006
    Messages: 12
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hivi hasa viongozi wa Africa and the so called rebels ni lini wataacha kuua wananchi? what is happening in Chad? Sudan? DRC?
    http://www.timesnews.co.ke/26nov06/nwsstory/opinion2.html

    Bemba's Napoleanic antics dangerous




    HERBERT-Jean Awuor

    The world press informs me that there is a sulky mood in Kinshasa, Democratic Republic of Congo. And Jean-Pierre Bemba is wailing and sulking all over the place making a perfect African figure of tragedy. He had better remain sulky! For I believe that DRC, just like the rest of Africa no longer needs trigger-happy rebels.

    Bemba, one of the four vice-Presidents, is a man known to have acute deficit for respect, moral probity and is averse to the rule of law, let alone acknowledgement, respect and admiration for President Joseph Kabila. Twice this year, he made blind rhinoceros charges at the Presidency and lost miserably.

    Being a ready student of Napoleon Bonaparte, born a decade after the French Revolution of 1789 in the small Mediterranean Island of Corsica, Bemba astonished the world by making true Napoleon’s On s’engage, et puis on voir (You engage your enemy (in combat), and then you see), sub-merging DRC into the present bloody imbroglio, especially after loosing for a second time in the DRC polls.

    The first attempt was on July 30. Thirty-two candidates crowded the field. The Independent Electoral Commission announced that Kabila garnered 44.81 to Bemba’s 20.03 per cent of the votes cast.

    When the results were announced early in August, Bemba’s young hooligans cried foul and the rioters went berserk for three days killing, maiming and destroying property on Bemba’s behalf. I am told thirty people died in Kinshasa, and property worth millions of shillings were destroyed.

    Yet, the bitter truth Bemba could to accommodate was that none of the Presidential candidates garnered the required votes, thus prompting the DRC’s Independent Electoral Commission to set a run-off between the top two contenders that took place on October 29 2006.

    Several days ago, soldiers and Bemba’s supporters clashed and it is reported that four people died in the skirmishes as the Electoral Commission routinely posted partial results on its website, in a botched attempt to quell the rising political temperatures, a move that, I believe, was an uncalled for transparency gimmick. Why? DRC needs finality, not a peace-meal here, a peace meal there!

    I am informed that Bemba first got angry that the Electoral Commission was taking too long to announce the results without informing him first. Apparently, he and Kabila had a deal that they be informed of the results 48 hours before they were to be made public.

    It looks to me that someone somewhere got smart and torpedoed the plan for the simple fact that in your knowledge and mine, such a move would have allowed room for mobilization – violence again. Yet, the principal lesson that DRC aught to have learnt is that history has a fine way of repeating itself. Ever since the assassination of Patrice Lumumba in the wake of DRC’s independence, this rich country has known little to do with peace.

    Let me hasten to remind you, that to keen observers, history repeats itself, the first time – according to Marx – as a tragedy and second as a farce. His rich literary diarrhoea gives a pigeon-hole peep through the European history

    By the same token, Rousseau did posit that the little Mediterranean island of Corsican would one day shock the whole European world. It was only a “presentiment” as he called it, but it left a lot of marks in the European history, as 20 years later, Napoleon was riding roughshod all over continental Europe.

    Georges-Jacques Danton’s de l’audace, de l’audace had produced only le Terroir and le Directorat, the only l’homme fort of continental Europe by then. As such, it was into this bloody imbroglio that Napoleon stepped by his 1799 coup d’etat, thus declaring himself emperor in 1804.

    Bestriding the narrow continent like a colossus, he subdued one country after the other. He was just about to declare himself Europe’s supreme ruler when he made one terrible mistake of invading Russia in 1812, allowing the cold Russian weather fight for his enemies. He lost most of his soldiers.

    Fatally weakened, he finally met his first legitimate defeat (by Prussia) at Leipzig in 1813 and his thrashing by England at Waterloo in 1815. Napoleon was then exiled to the Atlantic island of Saint Helena, where he died in 1821, the figure of tragedy he was.

    But what has all this got to do with the polls in DRC? Well, Bemba is wailing all over the place in DRC, as history has repeated itself in Africa. Just like in the illustration I gave above, the first and the second and all the subsequent events have not been centrally boiled in one individual, Jean-Pierre Bemba, or even Joseph Kabila, but we have a number of personalities predeceasing each of them( Kabila and Bemba) on both sides of the scale.

    We all (if not most of us who are upbeat on African History) know about DRC under Patrice Lumumba, then under Mobutu Sese Seko, then Laurent Kabila before the incumbent Joseph Kabila. But all the same, there remained a great resemblance and striking parallels with Paris.

    Kabila senior (Laurent), a leading rebel commander, was central to all major tragedies of Mobutu’s administration just before latter’s ouster from power and eventual death in exile. After Kabila senior’s coup d’etat, la canaille, les sans culottes and DRC’s other starvelings began to be used systematically as cannon fodder with hooliganism taking centre stage.

    In Louis XVI’s ancient regime, Queen Marie-Antoinette had cynically promised them some cake. But, in DRC, l’etat c’etait l’homme fort; Mobutu them Kabila senior and Bemba is keen on ruling by fiat too.

    And now, with Joseph on the saddle of DRC sacred horse, Bemba wants more than just a mere cake and is ready to marshal more Napoleons all conspiring to mortgage their bodies and souls to a blood-sucking animal called oligarchy under the tutelage of a new l’homme fort elite; Mr. Bemba.

    But people are not finding Bemba’s theatrics very amusing. If anything, Sir Isaac Newton had already revealed that to every action there is an equal and opposite reaction. So we were not surprised to see what happened when Congolese Napoleon invaded a Russia in a garrison called DRC polls. Observer troops are now ready to do Waterloo on Bemba and company.

    So as we talk of history, we should say that history repeats itself with a purpose- to give people – if they are intelligent – a chance to avoid the tragic mistakes of the past and the likely farcical consequences. That is why; I believe, the Congolese must not allow Bemba to play cheap theatrics, taking on the role of the absurd!

    # The writer is a policy Analyst working with an International Organization based in Nairobi.

    herbertawuor@yahoo.com





    Leo nimesikia mtusti Nkunda naye kaanza kuuwa wanachi DRC!



    http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/6184236.stm
     
  17. Field Marshall ES

    Field Marshall ES JF-Expert Member

    #17
    Nov 27, 2006
    Joined: Apr 27, 2006
    Messages: 12,659
    Likes Received: 39
    Trophy Points: 0
    Bemba huyu ni Banyamulenge, huyu mwenzao kina Kagame anahitajika kwenda the Haque kwenye kesi za kuuwa watu bila makosa,

    Nafikiri mmesikia kuwa na Kagame sasa anatakiwa France kujibu mashitaka ya kuitungua ndege ya rais Habyarimana, juzi Rwanda imevunja uhusiano na France baada ya kuarifiwa kuwa Kagame anahitajika mahakamani,

    Kabila huyu nina wasi wasi naye kuwa ni mbongo, halafu kuna kamnong'ono hapa bongo kati ya politicians kuwa huyu kijana ndiye aliyemuuua baba yake, sijui ukweli wa ndani lakini nimeshausikia mara nyingi, maana Kabila baba, alikuwa akilindwa na walinzi wetu, na wapo hapa bongo!
     
  18. J

    JeiKei Member

    #18
    Nov 27, 2006
    Joined: Sep 29, 2006
    Messages: 51
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0

    Hata mimi nawasiwasi na hichi kitu kwamba kabila ni Mbongo. Nasikia anayo investment arusha katika ile hoteli ya Ngurudoto (hoteli semina elekezi)ni yeye na Bw. Mrema.

    Na hii kumuua baba yake ninachojua ni kwamba, baba yake kuna vitu alikuwa anafanya ambavyo havikuwapendeza washirika wake kwahiyo wakamuendea kabila na kumuambia kwamba tunamuua baba yako na wewe utashika uskani. Kabila akakubali kwahiyo baba yake akaauliwa yeye akachukuwa nchi. ni kitu ambacho hata mimi nimekisikia bw. ES, kitakuwa na ukweli ndani yake.
     
  19. O

    Ogah JF-Expert Member

    #19
    Nov 27, 2006
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 6,189
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    1.Mama yake Joseph ni Mnyarwanda

    2.Ukioa/kuolewa na Mnyarwanda jua watoto wako ni "Wanyarwanda" trust me

    3.Kumbuka kile kilio cha wazee wa Biharamulo

    4.Hii ni syndicate kubwa ya Wanyarwanda kuitawala East and Central Africa na wanaelekea kufanikiwa

    5.Kagame/Museveni (Joseph's uncles) wana support kubwa sana ya CIA (for US interests) at the same time kutimiza azima ya watu wa asili ya Rwanda kupitia Joseph.

    6.Kwa kiasi kikubwa sana, wanyarwanda hao wameweza kujipenyeza kwenye system yetu Tanzania, kuanzia BOT, Jeshini, UWT (Ikulu), na...........jaza mwenyewe (wengi wetu twafahamu)

    BEMBA hakuna kitu pale, atadhibitiwa tu
     
  20. Field Marshall ES

    Field Marshall ES JF-Expert Member

    #20
    Nov 27, 2006
    Joined: Apr 27, 2006
    Messages: 12,659
    Likes Received: 39
    Trophy Points: 0
    Banyamulenge, wanaiiingia system yetu kwa kutumia wanawake wao, ambao sisi wabongo tunaonekana kulewa nao sana, na hata kuacha wake zetu wabongo halisi!

    Hapa nimpongeze Mzee Kibelloh kwa kuwa kiongozi wa kwanza kuishitua serikali juu ya hii issue ya mademu wa kirwanda kuiingia system yetu!
     
Loading...