Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Barua ya "Che" na watawala wetu!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Nyambala, Jun 26, 2011.

  1. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    Jun 26, 2011
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Baada ya minyukano kadhaa ya kifikra na maoni ndani ya bunge na kwa wananchi kiujumla for the last one month. Nimejikuta nimeikumbuka barua hii ya Mwanamapinduzi wa karne Che Guevara akimuandikia Castro. Che aliaga wasaidizi wake kwamba anaenda kukagua shamba flani la miwa and that was it he was never seen in Cuba ever since. Castro akapata pressure kwa wananchi aeelezee Che yuko wapi hatimaye ikabidi aisome barua hii kwa umma.

    My Take:

    If at all, there is one just one minister of JK akaamua kuachana na serikali kwa kujiuzulu na kwenda kutumikia wananchi kivingine basi CCM na serikali yake watamwita mnafiki na muongo mkuu, pia anatafuta umaarufu. Lakini nadhani it's high time kwa mawaziri wa JK especially wale wanao-aspire kugombea uraisi in 2015 to do something like this. Situations hazifanani lakini kuna mfanano mkubwa kimantiki.

    Ernesto Che Guevara

    Farewell letter from Che to Fidel Castro

    [HR][/HR] « Year of Agriculture »
    Havana, April 1, 1965.


    At this moment I remember many things: when I met you in Maria Antonia's house, when you proposed I come along, all the tensions involved in the preparations. One day they came by and asked who should be notified in case of death, and the real possibility of it struck us all. Later we knew it was true, that in a revolution one wins or dies (if it is a real one). Many comrades fell along the way to victory.

    Today everything has a less dramatic tone, because we are more mature, but the event repeats itself. I feel that I have fulfilled the part of my duty that tied me to the Cuban revolution in its territory, and I say farewell to you, to the comrades, to your people, who now are mine.

    I formally resign my positions in the leadership of the party, my post as minister, my rank of commander, and my Cuban citizenship. Nothing legal binds me to Cuba. The only ties are of another nature - those that cannot be broken as can appointments to posts.

    Reviewing my past life, I believe I have worked with sufficient integrity and dedication to consolidate the revolutionary triumph. My only serious failing was not having had more confidence in you from the first moments in the Sierra Maestra, and not having understood quickly enough your qualities as a leader and a revolutionary.

    I have lived magnificent days, and at your side I felt the pride of belonging to our people in the brilliant yet sad days of the Caribbean [Missile] crisis. Seldom has a statesman been more brilliant as you were in those days. I am also proud of having followed you without hesitation, of having identified with your way of thinking and of seeing and appraising dangers and principles.

    Other nations of the world summon my modest efforts of assistance. I can do that which is denied you due to your responsibility as the head of Cuba, and the time has come for us to part.

    You should know that I do so with a mixture of joy and sorrow. I leave here the purest of my hopes as a builder and the dearest of those I hold dear. And I leave a people who received me as a son. That wounds a part of my spirit. I carry to new battlefronts the faith that you taught me, the revolutionary spirit of my people, the feeling of fulfilling the most sacred of duties: to fight against imperialism wherever it may be. This is a source of strength, and more than heals the deepest of wounds.

    I state once more that I free Cuba from all responsibility, except that which stems from its example. If my final hour finds me under other skies, my last thought will be of this people and especially of you. I am grateful for your teaching and your example, to which I shall try to be faithful up to the final consequences of my acts.

    I have always been identified with the foreign policy of our revolution, and I continue to be. Wherever I am, I will feel the responsibility of being a Cuban revolutionary, and I shall behave as such. I am not sorry that I leave nothing material to my wife and children; I am happy it is that way. I ask nothing for them, as the state will provide them with enough to live on and receive an education.

    I would have many things to say to you and to our people, but I feel they are unnecessary. Words cannot express what I would like them to, and there is no point in scribbling pages.
    [HR][/HR] Written: April 1, 1965
  2. Ben Saanane

    Ben Saanane Verified User

    Jun 26, 2011
    Joined: Jan 18, 2007
    Messages: 14,567
    Likes Received: 3,270
    Trophy Points: 280
    Maandiko ya Che Guevara,yananitia wenge sana wakati mwingine.Che alikuwa tunu ya kipekee kupambana na Imperialism.Tusipokuwa na Che Guavara wengi katika mapambano ya sasa ya kifikra,basi tukubali kuwa mateka wa fikra Forever! Tuna dalili za kujenga Taifa hilo,wanasiasa wanachangia kwa kiasi kikubwa katika kudumaza mapambano hayo kwa kutumia demokrasia butu.

    Sometimes i wonder if we deserve the Rhythms of Democracy,sometimes I really wonder kama tunajitambua.Hata hivyo,kwa wale wapambanaji wachache wa kweli,mapambano yaendelee

    Che Guevara alisema 'In Order to conquer them,Let us Dare,keep Daring and dare Forever".Kwa hiyo comrades,keep daring.....tutashinda tu.
  3. MtamaMchungu

    MtamaMchungu JF-Expert Member

    Jun 26, 2011
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 3,314
    Likes Received: 123
    Trophy Points: 160
    >> "I am not sorry that I leave nothing material to my wife and children; I am happy it is that way. I ask nothing for them, as the state will provide them with enough to live on and receive an education."

    This is the part that moved me in this later.