Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Barclays Bank Theft: The case

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Invisible, Nov 17, 2008.

  1. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #1
    Nov 17, 2008
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    The Kisutu Resident Magistrate’s Court in Dar es Salaam has agreed to review its decision, refusing bail to seven people facing fraudulent charges involving 1,081,263 US dollars, property of Barclays Bank Tanzania Limited.

    Principal Resident Magistrate Euphemia Mingi reviewed her ruling dated November 6, 2008, after being satisfied by reasons advanced by advocate Alex Mgongolwa, on behalf of the accused. The magistrate had denied bail to the accused on grounds that the investigations had not been completed and that the police were still looking for another suspect still at large.

    In his submissions, however, the advocates informed the magistrate that circumstances had changed as the police had arrested the suspect, Ramadhani Musa Khamis (36) and joined him in the case. The magistrate therefore granted bail to the accused on grounds that they should each deposit in court 77m/- in cash and secure two reliable sureties, who were each required to sign a 40m/- bond each of the like sum. It is not known however how many have so far managed to meet the bail conditions.

    Other accused are bank officials Winford Mwang’onda (34), a Rental Manager, Shubira Mutungi (24), a Central Service Manager and Neema James Saria (26), a banker. The rest are Upendo Mushi (30), a Corporate Manager and Magreth Longway, a banker. Other accused are Emanuel Mukono, who is a businessman.

    It is alleged that the accused conspired to defraud the bank of the said amount on October 29, this year a day before they forged two swift messages, showing that they were genuinely sent to Kigamboni Oil Company Limited and to one Ramadhani Musa Khamis. According to the messages, the accused allegedly transferred 1,000,741 in the company account number 0018001993 and other 80,500 US dollars to the account number 0157000698 owned by Mr Khamis, while it was false.

    The prosecution claimed further that while at the bank, having knowledge that false entry has been made in respect to the said account numbers, the bank officials remained silent without counter checking with the system to disclose the theft. As a result, the prosecution alleged, such act allowed the company and Khamis to proceed with stealing some money. Between October 29 and 30, 2008, at the bank’s Slipway Branch, in Kinondoni District, Khamis allegedly stole 80,500 US dollars.


    Source:
    Written by Faustine Kapama of The Daily News (17th Nov 200
     
  2. Susuviri

    Susuviri JF-Expert Member

    #2
    Nov 17, 2008
    Joined: Oct 6, 2007
    Messages: 3,586
    Likes Received: 64
    Trophy Points: 145
    Hii ring ni kubwa sana hao waliokamatwa ni bahti yao mbaya wenzao wameshatoroka nchi na wanatanua nje!!
     
  3. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #3
    Nov 17, 2008
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    Kuna jamaa alinitonya kuhusu hii mapema sana. Yani deal lilivyofanyika inaonesha ni kisanii sana. Hii inanikumbusha nilichowahi kukiandika hapa... Usalama wa Benki zetu!
     
  4. Susuviri

    Susuviri JF-Expert Member

    #4
    Nov 17, 2008
    Joined: Oct 6, 2007
    Messages: 3,586
    Likes Received: 64
    Trophy Points: 145
    Actually nadhani sheria zipo za kuzuia vitend kama hivi tatizo ni ufuatiliaji mbovu. Sasa kama hapa unaona kuwa dalili zilikuwepo mapema lakini hatua zilizochukuliwa na watu walikupua pesa nyingi kabla ya Barclays kuamua ku-act on it. Hii inasikitisha. Kama tunavyoona nchi za nje, temptation ipo ukifanya kazi benki kwa hiyo ni lazima financial instituion ikubal kuwa watu watajaribu kwa njia moja au nyingine kuiba pesa. Lakini white collar crime is on the rise all the world around, this shouldn't be news to Barclays!
     
  5. Lambardi

    Lambardi JF-Expert Member

    #5
    Nov 17, 2008
    Joined: Feb 7, 2008
    Messages: 7,553
    Likes Received: 2,060
    Trophy Points: 280
    Watoto wa vigogo wote hao kazi ipo...........
     
  6. M

    Mama JF-Expert Member

    #6
    Nov 17, 2008
    Joined: Mar 24, 2008
    Messages: 2,858
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Fisadi ana miaka 24!!!!!!!!!!!!!!!!!! ufisadi umeshaota mizizi.
     
  7. WomanOfSubstance

    WomanOfSubstance JF-Expert Member

    #7
    Nov 17, 2008
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 5,467
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0
    Miaka 24 ni mingi sana mama.
    Fikiria watoto walioko chekeachekea sasa wanaosikiliza redio,kungalia TV au kusikia mazungumzo ya watu wazima kuhusu EPA, Richmond n.k.halafu wanasikia kuwa watu kama hao ni vigumu kuwachukulia hatua, au wanasikia kuwa wamepewa muda kurudisha walichoiba. Unadhani wakikua watakuwa watu wa namna gani?Hili suala la ufisadi tunaliangalia kijuujuu sana.Hatujaangalia madhara yake kwa vizazi vijavyo na changamoto kwa wazazi kulea watoto wenye maadili.
     
  8. M

    Mtetezi Wao Member

    #8
    Nov 17, 2008
    Joined: Nov 10, 2008
    Messages: 5
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    wajameni huu ufisadi unatokana na mwenendo mzima wa waliowatangulia hawa vijana (watoto).

    Hawa wa Barclays Bank, masikini yarabi wamejikuta kwenye wakati mgumu na walioengineer huo mpango wapo nje ya matatizo.
    Kwa wale waliosoma kwenye part ya Celebrities kuna heading ya mwanamama tapeli jijini Dar es Salaam, huyu mama kibibi cha kichaga, mwarabu koko kama walivyomwelezea kwa kiasi kikubwa atakuwa anahusika katika kufanikisha wizi huo.
    Nashawishika kuamini hivyo kutokana na comments za watu mbalimbalikuwa amemhifadhi mke wa mtuhumiwa mmoja wapo Bw. Winford Mwang'onda kwake baada ya jamaa kuwekwa ndani.
    Kama mtakumbuka katika title hiyo hiyo amesifika kwa kuwalaghai vijana waliopo kwenye posts zenye hela, amewatapeli watu kibao hela katika mazingira yasiyo eleweka, so ni wazi kuwa hata hapo Barclays atakuwa anahusika.
    Vyombo vya usalama wawe makini la sivyo watakuwa wanawanyanyasa vidagaa wakati ma PAPA hasa hili la kike litakuwa linatesa uraiani.
    jioni njema wadau.
     
  9. Next Level

    Next Level JF-Expert Member

    #9
    Nov 17, 2008
    Joined: Nov 17, 2008
    Messages: 3,160
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135
    Mkubwa una details zaidi za complete ring?
     
  10. Y

    Yassin JF-Expert Member

    #10
    Nov 17, 2008
    Joined: Jul 23, 2008
    Messages: 326
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Mhhh sio mchezo inabidi hawa watu wa mabenk wawe makini sana tena sana maana sasa hivi kuna wanageria na wenyewe ni noma......ila sasa dunia imekwisha mafisadi kuanzia 24 sio mchezo..pia hao wote waliosoma au ni watoto wa mafisadi basi sio zaidi ya hapo......
     
  11. Susuviri

    Susuviri JF-Expert Member

    #11
    Nov 17, 2008
    Joined: Oct 6, 2007
    Messages: 3,586
    Likes Received: 64
    Trophy Points: 145
    NInazo lakini bado imekaa kidaku sana. Nahitaji kuendlea kufanya uhakiki na utafiti. Lakini majina niliyotajiwa nimeshangaa lakini sijashtuka!
     
  12. Pdidy

    Pdidy JF-Expert Member

    #12
    Nov 19, 2008
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 25,555
    Likes Received: 1,609
    Trophy Points: 280
    The Kisutu Resident Magistrate’s Court in Dar es Salaam has agreed to review its decision, refusing bail to seven people facing fraudulent charges involving 1,081,263 US dollars, property of Barclays Bank Tanzania Limited.

    Principal Resident Magistrate Euphemia Mingi reviewed her ruling dated November 6, 2008, after being satisfied by reasons advanced by advocate Alex Mgongolwa, on behalf of the accused. The magistrate had denied bail to the accused on grounds that the investigations had not been completed and that the police were still looking for another suspect still at large.

    In his submissions, however, the advocates informed the magistrate that circumstances had changed as the police had arrested the suspect, Ramadhani Musa Khamis (36) and joined him in the case. The magistrate therefore granted bail to the accused on grounds that they should each deposit in court 77m/- in cash and secure two reliable sureties, who were each required to sign a 40m/- bond each of the like sum. It is not known however how many have so far managed to meet the bail conditions.

    Other accused are bank officials Winford Mwang’onda (34), a Rental Manager, Shubira Mutungi (24), a Central Service Manager and Neema James Saria (26), a banker. The rest are Upendo Mushi (30), a Corporate Manager and Magreth Longway, a banker. Other accused are Emanuel Mukono, who is a businessman.

    It is alleged that the accused conspired to defraud the bank of the said amount on October 29, this year a day before they forged two swift messages, showing that they were genuinely sent to Kigamboni Oil Company Limited and to one Ramadhani Musa Khamis. According to the messages, the accused allegedly transferred 1,000,741 in the company account number 0018001993 and other 80,500 US dollars to the account number 0157000698 owned by Mr Khamis, while it was false.

    The prosecution claimed further that while at the bank, having knowledge that false entry has been made in respect to the said account numbers, the bank officials remained silent without counter checking with the system to disclose the theft. As a result, the prosecution alleged, such act allowed the company and Khamis to proceed with stealing some money. Between October 29 and 30, 2008, at the bank’s Slipway Branch, in Kinondoni District, Khamis allegedly stole 80,500 US dollars.

    Source:
    Written by Faustine Kapama of The Daily News (17th Nov 200

    MAMA HAPO ASHAVUTA!!!!NAMPENDA SANA HUWA HATA AKIJUA ANA HAKI YA KUKUACHIA LAZIMA AKUONYESHE AKUJA KUNGALIA MAHABUSU PALE
    BAADA YA HAPO NDIPO SHUGULI INAPOANZA ,,KARANI NA WEWE WEWE NA KARANI!!!
    BIG UP MAMA MKUBWA!!!USIPOJENGA MAGOROFA NA HIYO EPA SIJUI MZAZI MWENZANGU!!!
     
Loading...