Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Bank gani inatoa mkopo wa mashariti nafuu?

Discussion in 'Matangazo madogo' started by Kashaija, Oct 7, 2008.

  1. K

    Kashaija JF-Expert Member

    #1
    Oct 7, 2008
    Joined: Aug 7, 2008
    Messages: 256
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Tafadhali naomba mnisaidie kujua bank ambayo inatoa mikopo ya masharti nafuu, maana baadhi ya benki zinatoza riba kubwa vilevile repayment period inakuwa fupi sana.
     
  2. P

    PauliMasao JF-Expert Member

    #2
    Oct 7, 2008
    Joined: Nov 26, 2007
    Messages: 286
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Hakuna! Kama huna kitu (dhamana) hupati mkopo. Benki zetu hapa tz ni one way traffic. Ni wepesi kupokea pesa zako lakini ukitaka mkopo kigugumizi saaaana. Ushauri jiunge na saccos kwa vile benki zetu zinawajali wahindi, matajiri na mafisadi wenye dhamana tele.
     
  3. M

    Malila JF-Expert Member

    #3
    Oct 7, 2008
    Joined: Dec 22, 2007
    Messages: 4,204
    Likes Received: 320
    Trophy Points: 180
    Jaribu Twiga bancorp,wao riba ni 15% na urasimu haupo(ukilinganisha na benki zingine) au nenda akiba commercial bank (sijui riba yao),lakini nimeambiwa wao wananafuu fulani.
     
  4. M

    Malila JF-Expert Member

    #4
    Oct 7, 2008
    Joined: Dec 22, 2007
    Messages: 4,204
    Likes Received: 320
    Trophy Points: 180
    Jaribu Twiga bancorp,wao riba ni 15% na urasimu haupo(ukilinganisha na benki zingine), kipindi cha kulipa ni mpaka miezi 40, au nenda akiba commercial bank (sijui riba yao),lakini nimeambiwa wao wananafuu fulani.
     
  5. P

    Paullih Member

    #5
    Oct 7, 2008
    Joined: May 12, 2008
    Messages: 85
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Inategemea ni mkopo wa aina gani unahitaji Kashaija. kama ni personal loan nawe unafanya kazi, benki mbalimbali kama Akiba, Stanbic,Stanchat,backlays,Kenya commercial bank, NMB, Twiga n.k zinatoa mikopo inayoitwa 'non-secured loan'. mikopo hii hutolewa pale unapo omba na wao kuongea na mwajiri wako (should be sound employer) naye kukubali kupitisha mshahara wako katika benki hiyo kwa kipindi chote unachotakiwa kulipa mikopo.

    Viwango vya riba na kiasi unachoweza kukopa hutofautiana kati ya benki na benki. isipokuwa kwa sababu ya ushindani miongoni mwao, mteja huweza kupata hata mkopo wa mara kumi zaidi ya mshahara wake (net au gross kwa benki zingine).

    Tembelea benki hizo ili ulinganishe viwango kisha tuhabarishe nasi wengine.
     
  6. K

    Kipanga JF-Expert Member

    #6
    Oct 7, 2008
    Joined: Apr 24, 2008
    Messages: 680
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Nadhani ungefanyia kazii ushauri wa Paulimasao kujiunga na Saccos. Kuna manufaa mengi katika saccos ukilinganisha na commercial banks. Masharti ya mikopo ni poa, repayment period ni reasonable kuanzia 12months hadi 3years na kila mwisho wa mwaka saccos ikitengeneza faida hugawiwa kwa wanachama kama dividend unlike in commercial bank mikopo masharti magumu, repayment period ndio hizo za kukutoa roho na faida inaenda kwa wenye hisa ambao wengi ni mafisadi...
     
  7. Alnadaby

    Alnadaby JF-Expert Member

    #7
    Oct 7, 2008
    Joined: Sep 28, 2006
    Messages: 507
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    bank zingine kama CRDB hata ukiwa na dhamana hupati mkopo ila ukiwa fisadi utapata tu
     
  8. gabyo

    gabyo Member

    #8
    Oct 7, 2008
    Joined: Sep 26, 2008
    Messages: 6
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Benki za bongo ni wanyonyaji tu!lazima uwe fisadi kama.................
     
  9. Tuya

    Tuya JF-Expert Member

    #9
    Oct 7, 2008
    Joined: Aug 30, 2008
    Messages: 313
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Mama wewee.
     
  10. LazyDog

    LazyDog JF-Expert Member

    #10
    Oct 7, 2008
    Joined: Apr 10, 2008
    Messages: 2,479
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135



    Riba pekee sio kigezo kujua gharama ya mkopo (the TOTAL cost of the loan).



    .
     
  11. P

    PauliMasao JF-Expert Member

    #11
    Oct 8, 2008
    Joined: Nov 26, 2007
    Messages: 286
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Hakuna cha "bank hii ni nzuri kuliko bank ile" zote ziko chini ya baba moja na zote zinafuata policy ya central bank (bot). Naziita hizi benki za tanzania un-armed robbers! Nyingi zinaserve interests za nchi zao. Narudia nenda jiunge na saccos.
     
  12. P

    PauliMasao JF-Expert Member

    #12
    Oct 8, 2008
    Joined: Nov 26, 2007
    Messages: 286
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    SACCOS ndiyo itakufaa. Achana na hizi benki, zote zinatumia policy moja tu chini ya Central Bank (BOT). Un-armed robbers hawa!
     
  13. LazyDog

    LazyDog JF-Expert Member

    #13
    Oct 8, 2008
    Joined: Apr 10, 2008
    Messages: 2,479
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    paulimasao,
    Nimesikia kuna SACCOS zenye ubadhilifu, unaweza kutupa tahadhari/uzoefu wako (muundo wa uongozi, uendeshaji, transparency, bankruptcy)?



    .
     
  14. s

    smak786110 Member

    #14
    Oct 9, 2008
    Joined: Jan 24, 2008
    Messages: 90
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    what is SACCOS ?
    any website or email ?
     
  15. s

    smak786110 Member

    #15
    Oct 9, 2008
    Joined: Jan 24, 2008
    Messages: 90
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    what is SACCOS ?
    any website or email ?
     
  16. H

    Herbert Member

    #16
    Oct 10, 2008
    Joined: Oct 8, 2008
    Messages: 73
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 15
    Nathani wazo la saccos limekaa vizuri sana. Awali nilidhani commercial bank of africa ni wazuri kutokana na matangazo yao kwenye TV lakini hamna ukweli hata kidogo. Maana ukichukua mkopo say unataka kujenga nyumba wakupe 50,000,000/= na intrest iwe 14% kwa mwaka. halafu unatakiwa kurejesha kwa miaka 15. utajikuta rejesho kwa mwezi ni sawa na (kwa watumia excel =PMT(14%/12,15*12,-50000000)) 665,870.69. Kwa kipindi kizima cha marejesho utawapa 665,870.69*12*15 = 119,856,724.91.

    Angalia na uamue mwenyewe kusuka ama kunyoa ila habari ndio hiyo.

    Saccos ndio pekee mkombozi wa walalahoi.

    Shortcuts are always wrong cuts
     
  17. P

    PauliMasao JF-Expert Member

    #17
    Oct 10, 2008
    Joined: Nov 26, 2007
    Messages: 286
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Lazydog,
    A SACCO is a co-operative financial institution owned and controlled by the members who use its services. SACCOs serve groups that share a common bond, such as where they work or the community they live. SACCOs provide a safe, convenient place for members to save money and to get loans and other financial services at reasonable rates.
    Members are the owners of the SACCO and during the Annual General Meetings; they elect amongst themselves the Board of Directors. The Board of Directors amongst themselves elect the Executive Committee and other committees.
    In a SACCO a member is both the user of services and part owner of the institution. Members buy shares up to a maximum of 20% of the total shareholding in the SACCO. The SACCO emphasizes on local mobilization of capital to ensure long term sustainability of the institution; hence capitalization of the institution has to be done by the members themselves.
    SACCOs offer its members a variety of savings products (i.e. demand deposits, fixed deposits, etc) on competitive terms as one way of integrating the informal sector in the main stream financial intermediation. Interest on the savings is exempted from withholding tax.
    As owners of the SACCO, members have easy access to loans for both productive and provident purposes. The terms of the loans are commensurate with the nature of their businesses and circumstances. To ensure sustainability of the loan fund and to protect it against erosion arising from inflation and loan losses, loans attract market interest rates.

    I hope this will enlighten you on what a SUCCOS is. However there are set backs too. Read the following.

    2005-11-04 07:43:58
    By Editor
    Tanzania has more than 1,870 savings and credit co-operative societies (SACCOS). This number makes only 0.7 per cent of the whole population of the country.

    Our Kenyan neighbours number some 32 million people and 7 per cent are members of SACCOS while far away, 80 per cent of Canadians are SACCOS members.

    It is clear, therefore, that the majority of Tanzanians do not know the benefit they can get from savings and credit co-operative societies.

    Canadians are richer than Tanzanians yet the majority are members of SACCOS.

    So, the problem in Tanzania is lack of knowledge of what SACCOS are and what the societies can do to make us less poor.

    Besides, our SACCOS, according to a survey are managed by individuals who do not have managerial and financial expertise.

    The Executive Secretary of the Savings and Credit Union League of Tanzania (SCULT), Abdul Shaweji said recently that the SACCOS also lacked co-operative officers, auditors, inspectors and consultants.

    We agree with Shaweji that there is a problem because if the co-operative societies do not have trained officials, the members would find themselves in a dilemma in case they encountered operational problems.

    Trained auditors make sure that accounts books are properly kept to avoid incurring inadvertent losses.

    It is also imperative that trained inspectors visit co-operative societies to rectify any possible shortcoming and encourage members where they are not succeeding in their operations.

    Consultants are also necessary especially when a group of people want to form a co-operative society, be it a consumer, producer or a savings and credit institution.

    Without doubt, women are the majority in any economic activity at the micro-level. They are the main producers of wealth.

    Therefore, they should be encouraged to become members of SACCOS wherever these financial institutions exist so that they are empowered to become better entrepreneurs.

    By last May SACCOS membersÂ’ investments totaled 13.2bn/- in form of shares and 28.6bn/- in form of savings and 2.9bn/- were deposits while loans issued to members amounted to 54.1bn/-.

    These amounts of money seem impressive on paper. However, they are not if compared with the population of Tanzania.

    What should be done here is to encourage more Tanzanians to become members of SACCOS.

    Shaweji said that although the banking sector was recently restructured, the financial system, which included the SACCOS, had not been touched.

    He said that the system suffered from weaknesses such as continued depending on foreign funding and no significant effort to make them self sufficient and sustainable.

    He also said that different laws make SACCOS difficult to develop common standards for monitoring, supervision and regulation.

    We also agree with him that regulations governing the operations of SACCOS should be simplified so that prospective members of the co-operative movement can easily understand them.

    For example, simple co-operative regulations, written in Kiswahili, can indeed become sufficient incentives to most Tanzanians, especially those living in rural areas.
    • SOURCE: GUARDIAN
     
  18. LazyDog

    LazyDog JF-Expert Member

    #18
    Oct 10, 2008
    Joined: Apr 10, 2008
    Messages: 2,479
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135




    Bei ya mkate hii leo ikoje ukilinganisha na miaka 10 iliyopita?
    Suppose umejenga hiyo nyumba ya 50Mil, ukapangisha. Utakuwa umepata faida au hasara baada ya miaka 15 kupita?


    Shortcuts are almost always wrong cuts


    .
     
  19. LazyDog

    LazyDog JF-Expert Member

    #19
    Oct 10, 2008
    Joined: Apr 10, 2008
    Messages: 2,479
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135



    Very good and useful article paulimasao, thanks.
    That was 2005, how are things today - I would ask.



    .
     
  20. E

    Endaku's JF-Expert Member

    #20
    Oct 10, 2008
    Joined: May 25, 2007
    Messages: 312
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    uko sawa mkuu ,lakini hata repayment period yao ni nzuri na basis yao ya interest ni on reducing balance ,some other banks are not doing that!
     
Loading...