Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Bahaya invented Steel

Discussion in 'Jukwaa la Elimu (Education Forum)' started by Rubabi, Feb 25, 2008.

  1. R

    Rubabi Senior Member

    #1
    Feb 25, 2008
    Joined: Nov 30, 2006
    Messages: 174
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Iron technology has a long history in Africa. Steel is an alloy of iron. A high quality carbon steel was produced by the Bahaya people nearly 2000 thousand years ago. The Bahaya people are from the north-west area of what is now Tanzania, in East Africa.
    This quality of steel was not found in Europe until about the year 1800. The iron ore used by the Bahaya people had the formula Fe304.This was added to the top of the furnace with charcoal, as the source of carbon. The air entered the furnace through blow-pipes at the bottom. In this way the air was preheated, which improved the yield and quality of the iron. The temperature reached in the furnace was 1800°C.


    Iron Technology in East Africa: Symbolism, Science, and Archaeology
    by Peter R. Schmidt

    Peter R. Schmidt distills more than twenty years of research and scholarship into this major work on the history and culture of iron technology in East Africa from ancient times to the present. Although archaeologists have long held that ironmaking spread from a single point of origin in Europe, Schmidt shows that African iron smelting developed independently, based on the use of indigenous natural resources and local invention. Schmidt recounts the reenactment of traditional iron smelting by elders of the Haya people in northwestern Tanzania. Through analysis of the chemistry and metallurgy of the smelting process, he demonstrates the genius of African iron technology. The rich symbolism surrounding traditional methods of iron production sheds light on the history of iron technology and reveals its central cultural ro
     
  2. Mushobozi

    Mushobozi JF-Expert Member

    #2
    Feb 29, 2008
    Joined: Aug 20, 2007
    Messages: 534
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35

    wazungu hizi story hawataki kabisa kusikia. maana ukiwaambia kuwa hata mlima kilimanjaro ulikuwepo hata kabla yao kuja wanakataa na kusema hapana kwa kisingizio kuwa wao ndio waliougundua. ningekuwa mwanahistoria, hizi data ningeziweka kwenye rekodi, ili kutengeneza historia yetu sisi wenyewe. ungana na recomendations tulizozifikia sisi wote katika thread ya ufubuo wa elimu tanzania. ili kutengeneza elimu inayoendana na mazingira yetu.
     
  3. R

    Rubabi Senior Member

    #3
    Feb 29, 2008
    Joined: Nov 30, 2006
    Messages: 174
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Nimekupata Mushobozi,

    Historia zetu waafrika kuanzia civilisation za zamani kama misri ziliibiwa na wazungu, wazungu hupenda kwa mfano, kusema kuwa wagiriki 'waligundua' falsafa na sayansi huu ni uongo-waafrika wa misri na sehemu nyingine walikuwa wanafanya sayansi miaka 3,000 kabla ya hao wagiriki kuwepo .Wanasayansi karibu wote wa kigiriki(aristotle, archmedes na wengine) katika maandishi yao wanasema bila kuficha kuwa elimu yao wsalijifunza kutoka kwa waafrika weusi wa Misri.

    Ubaya sisi waafrika hatupendi kusoma historia zetu,hatujui kuwa vitu vingi tunavyoletewa na wazungu originally vinatoka africa,tutajikomboa vipi kutoka kwenye utumwa huu wa kiuchumi kama hatuendelezi elimu yetu,hatuwezi kuchimba chuma yetu wenyewe na kuigeuza kuwa finished goods(kama mababu zetu walivyofanya)? Na badala yake tunapenda kila kitu tufanyiwe, Buzwagi n.k?

    Kwa mawazo haya hatutafika mbali!
     
Loading...