Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Babu loliondo set for second show

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by mwanawao, Mar 5, 2012.

  1. mwanawao

    mwanawao JF-Expert Member

    #1
    Mar 5, 2012
    Joined: Aug 18, 2010
    Messages: 1,580
    Likes Received: 639
    Trophy Points: 280
    BabuLoliondo set for second show
    ‘My medicine heals but does not prevent death’
    Staff Writer

    BabuLoliondo who blazed Tanzania and neighbouring countries claiming that he had a concoction that cures all deadly disease including the dreaded HIV/AIDs is preparing for the second coming.

    He was the major phenomenon of 2011 and topped headlines throughout last year. Now MrAmbilikileMasapila, the so- called miracle healer of ‘Loliondo,’ is preparing another major comeback but is unlikely to attract a massive following as his first show. He is however very optimistic and determined.

    A visit to his Samunge home village in the remote Sonjo plains of Sale Division of Ngorongoro District recently revealed new developments in that, the healer was busy clearing a Seven-acre plot of land and explained that he was expecting major turn out of people once he unleashes his second dream.

    “God’ has just given me another apparition and soon millions will be flocking here seeking such divine intervention for their wellbeing,” said MrMasapila, but refusing to reveal what this next miracle will be all about.

    MrMasapila, a retired cleric with the Evangelical Lutheran Church in Tanzania (ELCT), debuted into the hybrid healing world of traditional medicine mixed with religious beliefs last year and managed to attract nearly 6 million people who flocked into Sonjo plains seeking his concocted herbal brew reported to be able to cure all chronic illness.
    “This year, the number is likely to double that is why I am clearing a large piece of land which I bought recently so as to have a bigger area on which the multitude is to be sheltered,” said MrMasapila.

    Masapila now plans to erect big tents on the area, as well as install toilet facilities so that the thousands of people that he believes will be scrambling for his second version of miracle will have a place to stay.
    “There will be thousands and thousands of people coming to be healed but tens of thousands others will be traveling here just to witness this new form of miracle,” said the former Pastor, MrMasapila.

    His first miracle was a boiled drink made from local herbs and roots which once boosted with prayers, was allegedly capable of curing practically all human ailments including notorious diseases such as Cancer, Diabetes and HIV-Aids.

    As the efficacy of his ‘wonder drug’ continued to cause debates on many platforms, groups dealing with people infected with HIV recently caused uproar, threatening lawsuits against the healer, saying his ‘medicine’ was not only a gimmick but had caused their members great pains and even deaths after they stopped taking their regular medications believing that the so-called ‘Loliondo’ drink cured them.
    Pastor Masapila however insisted that, his drug was efficient and that many people have testified to be healed and pointed out that, even the formal hospital treatments sometimes leave people dead.
    “My medicine heals but does not prevent death,” said MrMasapila.

    Source: Arusha Times.
     
  2. F

    Fmewa JF-Expert Member

    #2
    Mar 7, 2012
    Joined: Nov 16, 2009
    Messages: 294
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Aibu nyingine hiyo inakuja. haya mnaoamini mizizi anzeni kuweka akiba mkatibiwe kwa babu
     
  3. Chasha Poultry Farm

    Chasha Poultry Farm Verified User

    #3
    Mar 7, 2012
    Joined: Jun 4, 2011
    Messages: 5,074
    Likes Received: 224
    Trophy Points: 160
    Huyu babu ni moja ya wajasiriamali wazuri sana, na hapo atakuwa ameisha pelekwa Nigeria kuchukua miujiza mingine ya kutengeneza pesa
     
  4. vivian

    vivian JF-Expert Member

    #4
    Mar 7, 2012
    Joined: Nov 2, 2009
    Messages: 1,697
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    hakuna Nigeria hapo. ni umasikini wetu unatupeleka huko?
     
  5. okaoni

    okaoni JF-Expert Member

    #5
    Mar 7, 2012
    Joined: Jun 25, 2011
    Messages: 823
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 35
    Watanzania huwa hatutaki kuipa akili yetu muda wa kutafakari au kushauriwa pale unapokuwa na tatizo na akaibuka msanii wa kutake advantage ya mataizo yako kukuibia.wagonjwa wamekuwa mitaji ya matapeli hapa bongo kwa muda mrefu.kuna waganga wa jadi wale asilia kabisa ambao hata wenye vyombo vya habari wanaruhusu matangazo hayo ya kitapeli kutolewa ili hali wakijua kuwa wataalamu wa afya duniani na nchini wametangaza kuwa hakuna tiba ya magonjwa husika hapa uzalendo=0 tamaa ya fedha mbele.wengine ni hawa waganga wapya wa kienyeji waliojificha makamnisani kwa kujiita majina makubwa ya kiimani.hawa kuna wanaotengeneza miti shamba live lakini wengine wanajifanya wanaombea wotu kitu kimoja watz tuwe makini.watu walipiga kelele kweli nje na ndani ya tz kuhusu ule utapeli wa babu lakina nani alisikia ?majibu yalikuwa makali sana humu jf kwa waliompinga babu.idadi uliyoiona ikienda kwa babu kwa uwazi ni sehemu ndogo tuu ya watanzania wanaoenda kwa waganga wa kienyeji kwa kificho.tubadilike.rejeeni taarifa za new york times na bbc kuhusu tiba ya babu.
     
Loading...