Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Baada ya Kuzuia Tangazo, TBC yajikosha kwa Policy Forum!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by kanyagio, Sep 27, 2010.

  1. kanyagio

    kanyagio JF-Expert Member

    #1
    Sep 27, 2010
    Joined: Dec 10, 2009
    Messages: 957
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 35
    jamani nimependa hii video ya Policy Forum

    http://www.youtube.com/watch?v=A3fJTCd9PWY

    Policy Forum has released television and radio spot to promote transparency and citizen engagement in the mining sector as part of its advocacy work on revenues from the extractive industries. The advert is being aired on TBC, Star TV and ITV television stations as well as Radio One, Radio Free Africa and Taifa Radio. Watch the clip below: NEWSFLASH....!!! TBC have removed this ad from their broadcasts citing it as an infringement of their election reporting ethics (source: Policy Forum | Making policies work for people in Tanzania! )

    Tido Mhando na timu yako vipi kufanya hivyo?????

    ujumbe: tafakari, chukua hatua tarehe 31/10/2010
     
  2. BornTown

    BornTown JF-Expert Member

    #2
    Sep 27, 2010
    Joined: May 7, 2008
    Messages: 1,701
    Likes Received: 88
    Trophy Points: 145
    Hili tangazo ni kombora la JK maana alisema hajui kwanini WATANZANIA NI MASKINI wakati utajiri wote tunao, na ndio maana Tido na timu yake wamelibania sikuzote UKWELI UNAUMA!
     
  3. Henge

    Henge JF-Expert Member

    #3
    Sep 27, 2010
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 6,687
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 135
    Aiseeee tangazo nalipenda lile
    unajua hata kauli za nyerere zinauma kweli
     
  4. A

    August JF-Expert Member

    #4
    Sep 27, 2010
    Joined: Jun 18, 2007
    Messages: 3,665
    Likes Received: 207
    Trophy Points: 160
    hivi chadema hawawezi kuwa na project wakawa wana lirusha kwenye kampeni zao?
     
  5. Wa Ndima

    Wa Ndima JF-Expert Member

    #5
    Sep 27, 2010
    Joined: Aug 13, 2010
    Messages: 1,509
    Likes Received: 32
    Trophy Points: 145
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  6. The Finest

    The Finest JF-Expert Member

    #6
    Sep 28, 2010
    Joined: Jul 14, 2010
    Messages: 21,711
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    Hilo tangazo linanikuna sana aliyekuja na hiyo idea bravo to him POLICY FORUM continue with your good work
     
  7. kanyagio

    kanyagio JF-Expert Member

    #7
    Sep 28, 2010
    Joined: Dec 10, 2009
    Messages: 957
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 35
    that is very gr8
     
  8. Elli

    Elli JF-Expert Member

    #8
    Sep 28, 2010
    Joined: Mar 17, 2008
    Messages: 23,728
    Likes Received: 4,466
    Trophy Points: 280
    Nimelipenda sana san a sana,, I can not even explain it. Hii ndio aina ya matangazo na sio kubebana na idadi ya shule ambazo nyingi ni viwandavya kuwafanya wadogo zetu makahaba na vibaka wa baadae.

    Stay blessed Policy Forum
     
  9. Zak Malang

    Zak Malang JF-Expert Member

    #9
    Sep 28, 2010
    Joined: Dec 30, 2008
    Messages: 5,410
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    Kwa nini mtu kama Malaria Sugu huwa hana ubavu wa ku-coment katika hoja hizi? Kweli mtetea wezi huwa hana hoja -- kazi kubwa ya watu kama hawa ni kubwatuka tu!!
     
  10. QUALITY

    QUALITY JF-Expert Member

    #10
    Sep 28, 2010
    Joined: Sep 27, 2010
    Messages: 854
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Si Muda mrefu tumepokea kwa njia ya Mtandao kutika Dar barua ya Tido Mdando akijikosha kwa Policy Forum kuwa tangazo walilisimamisha bila kuwasiliana nao! Someni walichoandika katika attachment. Ukweli unauma.
     

    Attached Files:

  11. MasterMind

    MasterMind Senior Member

    #11
    Sep 28, 2010
    Joined: Aug 26, 2010
    Messages: 102
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    "This comes from a credible source at the policy Forum"

    Response to removing PF advert

    Dear members,

    During the Quarterly Meeting last week, we discussed the issue of Tanzania Broadcasting Corporation (TBC) removing our adverts (TV and radio spots that call for transparency in the mining sector) from their broadcasts despite a contract we signed with them. I also briefed members that I had a telephone conversation with the Director General, Mr. Tido Mhando, who explained to me that the reason for ordering the removal was that the advert does not conform to the standards of objectivity as set by TBC during this period of elections. It was resolved during the meeting that we first get a written explanation so that we are fully informed prior to determining our options and next course of action.

    We have now received the letter from TBC as well as their elections guidelines document (attached). We also agreed that it would be important for PF to issue a press statement and select a few members to hold a press conference in response to this action by the public broadcaster as many members at the meeting felt that TBC should be promoting diversity and pluralism, protecting the public's right to know and being accountable to the tax-paying audience.

    Hence, please go through the TBC response and send in any comments or reactions that you may have. In the meanwhile, we will be drafting a press release and will circulate it for your inputs.


    For those who have not seen the advert yet:

     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  12. Emma Lukosi

    Emma Lukosi Verified User

    #12
    Sep 28, 2010
    Joined: Jul 22, 2009
    Messages: 932
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Jamani kwa nini Msitunge Tangazo juingine kuhusu hawa TBC'0'?!. Tido ameletwa hapa na JK. mifisadi bwana ukiicheki sura zao mbayambayaa:mad2:.
     
  13. Steve Dii

    Steve Dii JF-Expert Member

    #13
    Sep 28, 2010
    Joined: Jun 25, 2007
    Messages: 6,414
    Likes Received: 40
    Trophy Points: 145
    How on earth does a smart Directopr General go ahead and sign a letter littered with errors??!
     
  14. palalisote

    palalisote JF-Expert Member

    #14
    Sep 28, 2010
    Joined: Aug 4, 2010
    Messages: 8,353
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 0
    Umeiona hiyo tarehe mkuu? barua imeandikwa kiingereza tarehe kiswahili. Tido nenda shule. kweli siku zao zimekaribia. Unasema eti uchaguzi ukiisha ndiyo tangazo lirushwe hewani. SHAME ON U TIDO.
     
  15. Bigirita

    Bigirita JF-Expert Member

    #15
    Sep 28, 2010
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 13,582
    Likes Received: 332
    Trophy Points: 180
    ...It was unfortunate that the advert passed through incompetent editor...blah blah!!!!

    what a shame!!
     
  16. Bigirita

    Bigirita JF-Expert Member

    #16
    Sep 28, 2010
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 13,582
    Likes Received: 332
    Trophy Points: 180
    Umeonaeee!!! halafu wanasema wana election guidelines........kwani wao rtume ya uchaguzi?
     
  17. M

    Mswahela Member

    #17
    Sep 28, 2010
    Joined: Feb 16, 2009
    Messages: 88
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Aaah Tido; English yetu ya Oxford/enzi hizo imeishia wapi!! Unadiriki kuandika massage badala ya message?? Leo nimeshindwa kupata Lunch kwa fedheha walah.
     
  18. Safari_ni_Safari

    Safari_ni_Safari JF-Expert Member

    #18
    Sep 28, 2010
    Joined: Oct 5, 2007
    Messages: 19,761
    Likes Received: 1,873
    Trophy Points: 280
    .....beat me too...then he goes on to Bcc his boses....CCM for that matter
     
  19. J

    Jibaba Bonge JF-Expert Member

    #19
    Sep 28, 2010
    Joined: May 6, 2008
    Messages: 1,176
    Likes Received: 87
    Trophy Points: 145
    Who do you think could be the incompetent editor? Tido Mhando himself, shame on him again
     
  20. Safari_ni_Safari

    Safari_ni_Safari JF-Expert Member

    #20
    Sep 28, 2010
    Joined: Oct 5, 2007
    Messages: 19,761
    Likes Received: 1,873
    Trophy Points: 280
    ....na reference number ya August(/8/)...lazima alisimamiwa kuisign na Kinana:becky::becky:
     
Loading...