Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Baada ya kumfukuza Hamad Rashid - Maalim Seif ana mbinu za kuikoa CUF Bara? Au hilo hajali?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Zak Malang, Jan 8, 2012.

  1. Zak Malang

    Zak Malang JF-Expert Member

    #1
    Jan 8, 2012
    Joined: Dec 30, 2008
    Messages: 5,410
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0


    Wadau:


    Makala hii iliyotoka katika The African siku ya Jumamosi mwandishi anawalaumu viongozi wa CUF, kwamba kutokana na ukweli kwamba chama hicho kinaporomoka sana uungwaji mkono huku Bara, ni vyema wangelipa suala hilo kipa umbele kuliko kufukuzana.

    Anasema viongozi wakubwa wa chama hicho wanatoka Zanzibar na inaonekana hawajali sana hali ya chama hicho huku Bara kwani kule Visiwani wameshaingia serikali ya pamoja na CCM hivyo Baya watajijiju wnyewe.

    Kunweza kuwa na ukweli katika hili kwani kwa maoni yangu CUF inataka kuwa kama popo yaani methali ya Kiingereza inayosema ‘it wants to enjoy both worlds' – yaani kuwa mpinzani wa CCM na hapo hapo kushirikiana nayo.

    Haiwezekani, lazima ichague moja na hivyo ndiyo maana sasa CUF inaitwa CCM B, hali ambayo chama hicho chenyewe kinajidhihirisha bila kusita (na wananchi wote wanakiona) – mfano misimamo yake katika masuala kadha Bungeni na upigaji kura wake.

    Mwishowe mwandishi anatoa changamoto kwa Maalim Seif kwamba baada ya kumfukuza Hamad Rashid na wenzie, jee ana mbinu yoyote hata angalu kidogo, ya kimkakati wa kukinusuru chama chake kinachoporomoka huku Bara?

    Kwa upande wangu nasema, ule mkutano wake wa Manzese ulipigilia msumari wa mwisho kwa HR, si bora hapo hapo angeelezea mbinu mikakati ya kuzuia kuporomoka kwa chama hicho Bara? Au hajali kabisa kushughulikia kitu hicho?

    Nawasilisha kwa mjadala pamoja na kuiweka makala husika hapa chini:




    CHASING RED HERRING:
    Does Seif & Co have the foggiest idea to arrest CUF's freefall in the Mainland?


    BY HILAL K. SUED

    Considering the agony it underwent in the hands of ruling establishment (read: CCM Government) during its first ten years of its formation, and piles of public sympathy it received, Chadema's recent anguish under the same establishment is mere merry-go-round.

    The inflicted agony was not without grounds because from the manner it was conceived the party posed a huge threat to the establishment.

    I'm talking about the Civic United Front (CUF) the party that has monopolised newspaper headlines in the past few days, negatively, but above all, for totally unexpected reasons, if not disquieting.

    ‘Unexpected' is perhaps a bit indistinctive, as taking into account the party's current plummeting status in the Mainland, the matter of utmost concern for its leaders should have been on how to rectify this situation, rather than engaging in showing one another the exit door.

    It's a sad state of affairs because compared to other opposition parties, CUF's birth 19 years ago was painful. To start with it was the last one to get full registration from the first batch that had applied.

    And that was despite its readily having satisfied the toughest registration requirement – the pan-territorial outlook. For it was a merger between two parties, Isles' Kamati ya Uhuru (KAMAHURU) led by (the late) Shaaban Mloo and Mainland's Chama cha Wananchi (CW) of James Mapalala.

    When he was finally handed the registration certificate, Mapalala, its first national Chairman said the party's painful birth shows that it was going to be a thorn in the establishment's flesh, particularly in the Isles. The blunt message was loud and clear and CCM government received it accordingly and promptly placed the party in its bad books.

    From then on, the party was forced to run CCM government's gauntlet and bled. Its first taste of blood came only a few months after registration when one of its followers was shot dead by police whilst hoisting party flag at Shumba Mjini Village in Unguja.

    But many said a big one was to yet come, especially after the Isles 1995 elections showed the electoral body's (ZEC) conduct and the delay of announcement of the results, something was afoot, especially in vote tallying.

    But the big one came a month or so after the 2000 elections when dozens of CUF supporters were shot dead whilst peacefully demonstrating demanding nothing but justice in elections, including an independent electoral commission. It was an incident that stained Tanzania's history. For the first time in its post independence history, it produced refugees who fled to a neighbouring country, fearing state persecution at home.

    There was a general concurrence on the conduct of elections that were closely supervised (controlled) by pro-CCM institutions led ZEC – that in all the four Isles elections since 1995, the true winners has always been CUF. Even some CCM leaders in the Mainland admit the existence of cheating, though not so openly.

    So it was the party that had always been dreaded by the establishment, which it started giving it various labels – Islamic, terrorist, xenophobic (i.e. it is for Pembans only) etc etc.

    However a noticeable omission then was the "CCM B" label, the label which fell upon other opposition parties. That label ultimately landed on it, partly from its own doing – by agreeing to form a government of national unity in the Isles.

    Even though the party tried to fight off the label, it only did so from the lips, as its action merely confirmed it, specifically in the union Parliament: The vote of the current Speaker, the brawl over the ‘new' definition of the "'Official Opposition in the House' and the vote of the Constitution Bill. So the label fittingly sticks.

    In the late 1990s, after the once mighty NCCR-Mageuzi was eclipsed from the political scene, CUF stepped into its shoes in the Mainland and became the only opposition political party that was truly pan-territorial in its outlook and the only one with the largest number of Union MPs after CCM – almost all from the Isles.

    From this new development, in the 2000 General Elections, CCM turned its big guns on CUF. However, despite coming second to CCM in the total number of votes cast in the Mainland, the party never returned even a single MP to the Union Parliament.

    This fact, together with the stalled "muafaka" talks that were turning out to be boring to many, and the emergence of the corruption agenda that took the political centre stage, and which Chadema used successfully to engage the ruling establishment and was almost able to drive it to the edge of the cliff, CUF started to lose its position as a number one threat to CCM.

    2010 elections confirmed that – it surrendered to Chadema the leadership of opposition in the House, the position it held for 15 years. And for the doubting Thomases, Igunga by-election one year later drove the point home. How does one explain this – that the party, received a paltry 2,000 votes while it bagged over 11,000 just twelve months before?

    It is a situation that ought to have given the party's leadership sleepless nights instead of resorting to witch-hunting. Granted, it would have been beyond anyone's understanding had everything remained calm in the party after the scandalous performance at the polls.

    In fact, the party's top leadership cannot parry off accusations that it is now chasing a red herring – i.e. engaging in pursuits that are intended to be misleading, or distracting from the real grave issue at hand.

    There are other accusations against the CUF's top leadership that seem valid – that since much of that leadership cream hails from the Isles, then most of the party's activities are concentrated in that party of the Union. In other words the Mainland receives little consideration.


    For example there have been complaints of fund allocations for Mainland – it does not adhere to population/area ratio compared to funds allocated for the Isles.

    Others also cite that since CUF-Zanzibar has already attained what it believes to be paramount for it – by being part of the Government of Nationalu, then the party in Mainland has been dumped – hence its plummeting following.

    For many CUF followers in the Mainland, all this is a bitter pill to swallow – that the party, the only opposition party, that rightly boasted for being a truly pan-territorial in its outlook and which, over the years was giving CCM leaders sleepless nights, if not lighting fires under their pants, is now being consigned down the drain – slowly inching to the dustbin of history.

    Worse still, its leadership appears to care very little, if at all. They convene huge, costly conferences not to find ways and means to address the situation, but merely to throw more spanners in the works.

    I put this question to the party's main protagonist in the ongoing brawl – Seif Shariff Hamad the party's Secretary General since times immemorial.: I'm not asking him how many Mainland districts he had visited since that time, I am merely asking him whether he has the foggiest idea on how to arrest his party's apparent free fall in the Mainland. What is it exactly that has enabled Chadema to outsmart it? Or doesn't he give a damn about that?

     
  2. Zak Malang

    Zak Malang JF-Expert Member

    #2
    Jan 8, 2012
    Joined: Dec 30, 2008
    Messages: 5,410
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    Mkuu:
    Usemayo ni hakik. Inasikitisha kuona wafuasi wa Bara hawambani Seif kwa kumtaka awape mbinu ya kuinusuru CUF huku Bara. Hana mbinu hiyo kabisa, na kama anayo aitishe mkutano mwingine huko huko maneno ya vichochoroni aeleze kwa nini CUF inaporomoka Bara.

    Sana sana atailaumu CDM kwamba ndiye mbaya wake huku Bara!
     
  3. RedDevil

    RedDevil JF-Expert Member

    #3
    Jan 8, 2012
    Joined: Apr 30, 2009
    Messages: 1,893
    Likes Received: 298
    Trophy Points: 180
    Acha tupunguze vyanza vya siasa vinasumbua sana na kutusababishia maamuzi yasiyo na tija. Tukibaki na viwili tutaamua kusuka au kunyoa kirahisi.
     
  4. Zak Malang

    Zak Malang JF-Expert Member

    #4
    Jan 8, 2012
    Joined: Dec 30, 2008
    Messages: 5,410
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    Mwandishi katoa hoja nzito kuhusu CUF Bara, ingawa sioni iwapo Seif na Jussa wake wanaweza kuwa na jibu la kuwaridhisha wafuasi wa chama hicho huku Bara.

    Halafu kuhusu upigaji kura Bungeni, tangu uchaguzi ule wa Spika, msimamo wa kuunga mkono mgombea wa CCM (yaani huyu mama Kiroboto, ambaye ni total failure) ulitoka Zanzibar kwa Seif na Jussa wake.
     
  5. Bumpkin Billionare

    Bumpkin Billionare JF-Expert Member

    #5
    Jan 8, 2012
    Joined: Jan 5, 2012
    Messages: 1,336
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Hakuna upinzani pale, ni uroho tu wa madaraka. Inaonesha hawa wapemba wawili wanapenda utukufu zaidi ya maendeleo. Utakumbuka mbilinge aliyoanzisha Hamad Rashid bungeni kwa kuwa tu hakuchaguliwa yeye kuwa mkuu wa kambi ya upinzani bungeni. Tangu hapo akawa mpinzani wa CHADEMA badala mjenga hoja.

    Ukirudi kwa Sharifu, nayeye ni yale yale. Alichokuwa anataka sio kubadili sera, bali kuingia ikulu. Kakaribishwa ikulu kupitia mgongo wa wanaomuunga mkono na sasa yale yoote aliyokuwa anayapinga amekuwa mtekelezaji wake.

    Labda niwaulize wanachama wa CUF, Seif Shariff Hamad anatekeleza ilani ya chama gani?
     
  6. Bumpkin Billionare

    Bumpkin Billionare JF-Expert Member

    #6
    Jan 8, 2012
    Joined: Jan 5, 2012
    Messages: 1,336
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Mbinu yake ni hiyo ya kuolewa na CCM. Can't fight them, marry them
     
  7. Zak Malang

    Zak Malang JF-Expert Member

    #7
    Jan 8, 2012
    Joined: Dec 30, 2008
    Messages: 5,410
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    Maalim Seif na Jussa hawana mbinu zozote za kuinusuru CUF Bara na wala hawajali chochote kabisa. kikubwa kwa wawili hao ni kula hela za CUF tu -- na nashangaa kwa nini Msajili wa Vyama kakaa kimya kuhusu matumizi mabaya ya ruzuku.
     
  8. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #8
    Jan 8, 2012
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Maalim Seif kasha pata anacho kitaka kisiasa, vingine vyote ni by the way too.
     
  9. Manyanza

    Manyanza JF-Expert Member

    #9
    Jan 8, 2012
    Joined: Nov 4, 2010
    Messages: 4,447
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Hapo kwenye Bold inaeleweka kabisa na bila kumung'unya maneno CUF amefunga ndoa ya mkeka na CCM, halafu yeye ndio kaolewa, na unajua hii ni ndoa ya kiafrika lazima aliyeolewa afuate kile kinachotakiwa na mume wake, ingekua ndoa ya Kihindi tungesema Mwanamke ana power.
     
  10. Kalunguine

    Kalunguine JF-Expert Member

    #10
    Jan 8, 2012
    Joined: Jul 27, 2010
    Messages: 2,543
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    Makao makuu ya ofisi yako Zanzibar na ofisi kuu iko bara,kwa maoni yangu viongozi wangejaribu kuimarisha chama bara kuliko kufukuzana.
     
  11. Papa D

    Papa D JF-Expert Member

    #11
    Jan 8, 2012
    Joined: Nov 1, 2010
    Messages: 684
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Nataka nichangie kwa maneno machache kwamba:-
    SIASA ZA CUF NI ZILE ZA KUMSHAMBULIA MTU!!
     
  12. mmbangifingi

    mmbangifingi JF-Expert Member

    #12
    Jan 8, 2012
    Joined: Mar 9, 2011
    Messages: 2,853
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Wananchi visiwani unguja na pemba kwa hili wamefanywa wajinga mambumbu mzungu wa reli,chama lao liko serikalini ni ILANI IPI WANATEKELEZA/FUATA SASA? wananchi wameachwa njiapanda
     
Loading...