Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

AUSTRALIA: Gov. Apology To Aborigines

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Steve Dii, Feb 13, 2008.

  1. Steve Dii

    Steve Dii JF-Expert Member

    #1
    Feb 13, 2008
    Joined: Jun 25, 2007
    Messages: 6,414
    Likes Received: 40
    Trophy Points: 145
    Source: CNN-World


    SteveD.
     
  2. Kapinga

    Kapinga JF-Expert Member

    #2
    Feb 13, 2008
    Joined: Nov 20, 2007
    Messages: 728
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    This is another way of saying we are NOT paying you a dime..kama UK with their sorry for slavery BS...Lakini they wer soo quick to pay the jews..even got them their own country...leading to the mess we have in the middle east...yani..kaaaz kweli kweli
     
  3. Steve Dii

    Steve Dii JF-Expert Member

    #3
    Feb 13, 2008
    Joined: Jun 25, 2007
    Messages: 6,414
    Likes Received: 40
    Trophy Points: 145
    Halafu sasa jinsi hao Waingereza walivyokuwa mstari wa mbele kuazimisha kila aina ya vita waliyopigana kisha kushinda au kushindwa.... maadhimisho karibu kila mwaka huko kwao, prisoners of war bado wanadai haki zao na kuhitaji kutambuliwa kwa hali ya juu.... yaani, wanafiki kweli hawa saa nyingine, hebu fikiria, hadi 'battle of trafalga' zaidi ya miaka miambili iliyopita bado wanasherehekea... lakini kitu chochote walicho kifanya wao zaidi ya miaka 20 tu watasema hiyo ni history.... ulimwengu wa double standards, si unajua tena.


    SteveD.
     
  4. Kapinga

    Kapinga JF-Expert Member

    #4
    Feb 13, 2008
    Joined: Nov 20, 2007
    Messages: 728
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Amen to that...
     
  5. Kana-Ka-Nsungu

    Kana-Ka-Nsungu JF-Expert Member

    #5
    Feb 13, 2008
    Joined: Oct 4, 2007
    Messages: 2,260
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Just saying 'sorry' isnt good enough. Is that going to change the lives of Aborigines people? Is that going to erase the memories of the emotional and psychological torture they have had to deal with?
     
  6. Richard

    Richard JF-Expert Member

    #6
    Feb 13, 2008
    Joined: Oct 23, 2006
    Messages: 6,862
    Likes Received: 2,377
    Trophy Points: 280
    In Prime Minister's Speech there is no explanation on why the laws and policies of successive parliaments and governments of white Australians had inflicted profound grief, suffering and loss on their fellow Australians the Aborigines.

    The Australian capitalist-settler society was established in 1788and was based on the private ownership of land. This is what brought it into head-on collision with the Aboriginal people who had inhabited the continent for the previous 40,000 years. They had to be cleared from the land by any means possible¬óshooting, poisoning and the introduction of diseases.

    Wa-Astralia walitegemea kwamba kwa kuondoa wale Aborigines machotara kungeondoa kabisa rangi ya mtu mweusi na kuitokomeza kabisa na kupata rangi ifananayo na ya kwao wazungu!

    Lakini kwa kudra za mwenyezi Mungu, mtu mweusi ni imara popote pale alipo na wa-Aborigino wanaishi hadi kesho.

    Wazungu ni watu wa ajabu sana!
     
  7. L

    Lizy JF-Expert Member

    #7
    Feb 18, 2008
    Joined: Feb 11, 2008
    Messages: 256
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Yeah, as you are saying, Sorry is not good enough, though inaonyesha kujali na kukubali kwamba ni kweli walikosea/wanajutia (doesn't matter kama mioyoni hawamaanishi).

    Forgive and forget (Japo kusahau ni ngumu).
     
Loading...