Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Askari wa Kimarekani Kumbe Kama Askari Wa Bongo tu.

Discussion in 'International Forum' started by X-PASTER, Apr 16, 2010.


    X-PASTER Moderator

    Apr 16, 2010
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 71
    Trophy Points: 145
    Video Of Cops Beating Student Shocks America.

    Footage of police beating an innocent basketball fan unconscious as he was celebrating a win by his college team has sent shockwaves through America.

    University of Maryland student John McKenna was attacked after their victory over arch rivals Duke.

    CCTV pictures show him skipping down the street waving his arms in joy.

    He is then approached by police on horseback who stand over him before other cops in riot gear swoop and start hitting him with their batons.

    Police initially claimed Mr McKenna had attacked their officers and horses, causing them "minor injuries", as they responded to reports of trouble after the game.

    But the footage clearly shows he never struck out - and even tried to back away when confronted.

    The FBI is now investigating the incident which left the 21-year-old needing eight staples to repair a head wound.

    He was also allegedly told by officers in Maryland not to make a fuss about his injuries because they would have to fill out more paperwork.

    Mr McKenna was arrested and placed in the back of a police van before being taken to hospital.

    Charges against him have since been dropped and police chief Roberto Hylton has suspended one officer.

    He said: "I was outraged. I was very disappointed at the conduct that I saw on the part of my officers on the video tape."

    Mr McKenna's family said in a statement: "Some of these characters ought to go to jail, some ought to be booted off the force.

    "The remainder should be properly trained to discover that force is not always necessary, and brutality is always wrong."

    Americans are already drawing comparisons with the beating of a black man, Rodney King, in Los Angeles in 1991.

    The officers accused of that incident were acquitted by a jury, sparking riots across the city which left 53 people dead

    Gonga Hapa ushuhudie Kipigo walichokitoa
  2. Ndjabu Da Dude

    Ndjabu Da Dude JF-Expert Member

    Apr 16, 2010
    Joined: Aug 29, 2008
    Messages: 3,143
    Likes Received: 117
    Trophy Points: 160
    Kweri X-Pastel, kwa kweri hawa askali wamemuonea mdau wa watu kwa kipondo kikari na hatali kama kire tena huku wengine wakiwa wamekwea falasi walefu. Rakini wee subili tu hadi siku ya kiama Arrah atawashughurikia askali halamu hawa virivyo! Arrah akbal!!!
  3. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    Apr 16, 2010
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Kichwa cha habari kimekaa kiudaku..

    Sasa kaa askari wa Marekani kila mmoja walau angempiga tu huyo kijana kibao cha uso si angeshakuwa marehemu?
  4. M

    Mzee Kibiongo JF-Expert Member

    Apr 16, 2010
    Joined: Jun 18, 2008
    Messages: 241
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Loh! Huo mchanganyiko wa r na l vimeniacha hoi. Yaani askari anaitwa askali, kikali = kikari, kile = kire, subiri = subili, Lakini = rakini.....nk, nk. ...... Kiswahili ni lugha yako bwana, jisahihishe. Au mwenzetu watokea kwa Mzee Kibaki nini ili tukusamehe bure ?
  5. a

    alibaba Senior Member

    Apr 17, 2010
    Joined: Jun 24, 2009
    Messages: 185
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    X P,
    Wewe ulitegemea nini? Asakari ni Askari tu hata atoke wapi................!

    X-PASTER Moderator

    Apr 18, 2010
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 71
    Trophy Points: 145

    Nilitegemea kuwa wao ni wastaarabu na wenye kujali utu na haki za kiraiya.
  7. Eqlypz

    Eqlypz JF-Expert Member

    Apr 18, 2010
    Joined: May 24, 2009
    Messages: 4,069
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Kwa hiyo askari wa Tanzania ndio hawataki kujali haki, utu na haki za raia?

    X-PASTER Moderator

    Apr 18, 2010
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 71
    Trophy Points: 145
    Ni lini walijali leo hiwe ya pili!?