Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Argentina yachapwa 6-1 kufuzu W.C

Discussion in 'Sports' started by Shadow, Apr 2, 2009.

  1. Shadow

    Shadow JF-Expert Member

    #1
    Apr 2, 2009
    Joined: May 19, 2008
    Messages: 2,890
    Likes Received: 58
    Trophy Points: 145
    Maradona's Argentina hit for six


    Argentina suffered their worst defeat in more than 60 years as they were thrashed 6-1 by Bolivia at high altitude in a World Cup qualifier.

    Striker Joaquin Botero hit a hat-trick, while Marcelo Martins, Didi Torrico and Alex da Rosa also scored in the rout.

    Luis Gonzalez replied for Argentina who also had substitute Angel di Maria sent off seven minutes after he had come on. Argentina coach Diego Maradona last year supported Bolivia's campaign to be allowed to stage games in La Paz.

    But Maradona's side, who had won their first three games under his charge - and without conceding a goal - looked breathless in the rarefied air 3,600m above sea level.
    And they also struggled with a pitch which looked well below the standard expected for an international match.

    </B>


    "Every Bolivia goal was a stab in my heart," said Maradona.

    "If we had dreamed this was going to happen before the game, we would have thought it was impossible.

    "We have to give merit to Bolivia who were better than us in every part of the field.

    "There is nothing to say. They beat us well and now we have to start all over again.

    "Bolivia played a great game and hit the target with every attack. "They all played well from the goalkeeper to the last substitute."


    Story from BBC SPORT:

    BBC SPORT | Football | Internationals | Maradona's Argentina hit for six

    Published: 2009/04/01 22:29:36 GMT

    © BBC MMIX

    Print Sponsor
     
  2. O

    Ogah JF-Expert Member

    #2
    Apr 2, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 6,190
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    aisee, si mchezo.......this is the humiliation of the year
     
  3. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #3
    Apr 2, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,099
    Likes Received: 9,806
    Trophy Points: 280
    Hmmm!...kuna mgomo huko timu ya Taifa ya Argentina? maana kufungwa goli sita na Bolivia timu ambayo haina umaarufu wowote katika Ulimwengu wa soka ni maajabu makubwa. Labda Bolivia wamekuja juu sana kwenye kandanda ktika miaka ya karibuni.
     
  4. Shadow

    Shadow JF-Expert Member

    #4
    Apr 2, 2009
    Joined: May 19, 2008
    Messages: 2,890
    Likes Received: 58
    Trophy Points: 145
    BAK,

    unajua ya kwamba uwanja wao uliwahi kufungiwa na FIFA. huko nyanda za juu sana na ni sawa na kucheza mpira kwenye kilele cha mlima kilimanjaro. Hewa ni nzito na kavu ila wenyewe wamezoea kukipeta katika hali hiyo.

    Cha ajabu, Argentina hawajawahi kupigwa goli kiasi hicho karibu miongo sita(60 yrs). Labda kuna kitu zaidi ya hali ya hewa.
     
  5. O

    Ogah JF-Expert Member

    #5
    Apr 2, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 6,190
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Ni kweli kabisa hali ya hewa kwenye uwanja waliokuwa wanachezea ilikuwa ni tatizo kubwa sana
     
  6. Companero

    Companero Platinum Member

    #6
    Apr 2, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Du noma, sasa Riquelme kapata pa kutokea na 'You see!'/'I told you'!Poor El Diego!
     
  7. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #7
    Apr 2, 2009
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Maradona sasa ataanza kutumia mjunga tena.Hiki ni kipigo kweli
    jamani...labda kuna mgomo kambini.
     
  8. Belo

    Belo JF-Expert Member

    #8
    Apr 2, 2009
    Joined: Jun 11, 2007
    Messages: 9,599
    Likes Received: 1,925
    Trophy Points: 280
    Ashukuru kuwa wamefungwa na hao jamaa kama wangefungwa na mahasimu wao Brazili kibarua kingekuwa mashakani
     
  9. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #9
    Apr 2, 2009
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,797
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    Kama ya Manure... Knuk! knuk.....
     
  10. Belo

    Belo JF-Expert Member

    #10
    Apr 2, 2009
    Joined: Jun 11, 2007
    Messages: 9,599
    Likes Received: 1,925
    Trophy Points: 280
    Acha hizo wewe
    Kama Arsena ,tumewahi kuwapa kipigo kama hicho
     
  11. Y

    Yassin JF-Expert Member

    #11
    Apr 2, 2009
    Joined: Jul 23, 2008
    Messages: 326
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Yeah kawaida na huwa inatokea....
     
  12. BelindaJacob

    BelindaJacob JF-Expert Member

    #12
    Apr 2, 2009
    Joined: Nov 24, 2008
    Messages: 5,971
    Likes Received: 293
    Trophy Points: 180
    Kichapo cha maana kwa kweli tena kutoka kwa Bolivia?!...
     
    Last edited by a moderator: Apr 2, 2009
  13. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #13
    Apr 2, 2009
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Watuombe tuwape Maximo akawasaidie!
     
Loading...