Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

ANC's Malema wants to 'reactivate' nationalisation

Discussion in 'International Forum' started by ByaseL, Sep 8, 2010.

  1. B

    ByaseL JF-Expert Member

    #1
    Sep 8, 2010
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 2,218
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    ANC Youth League president Julius Malema on Tuesday attacked ANC leaders who denied that nationalisation was party policy, saying they were "denouncing" the Freedom Charter.

    "We have been listening to leaders of the ANC who understand the ANC better than all of us who have been saying nationalisation is not the policy of the ANC," Malema told the Mining for Change Summit in Sandton.

    "They are correct when they say its not the policy of government, yes, we agree but it is the policy of the ANC and we want to reactivate it so it becomes policy of the government.

    " ... If you say it is not the policy of the ANC ... you are simply denouncing the Freedom Charter ... and you can't be a disciplined member of the ANC who speaks against policy ... discipline means you must respect the policies of the ANC including the decisions of the ANC," he said.

    "Everyone else junior and senior must respect the policies of the ANC. We want to nationalise because we want to make profit ... to increase the budget of the state for social development purposes."

    Malema said the party adopted the Freedom Charter and nationalisation was part of the declaration, therefore, it formed part of ANC policy.

    "This is what our leaders have fought for," Malema said.

    Senior ANC leaders -- including treasurer general Mathews Phosa, secretary general Gwede Mantashe and president Jacob Zuma -- have all said that nationalisation of the mines was not ANC policy.

    Last year Phosa told investors in London that nationalising the mines was not ANC policy, nor was it government policy.
     
  2. Kunta Kinte

    Kunta Kinte JF-Expert Member

    #2
    Sep 9, 2010
    Joined: May 18, 2009
    Messages: 3,550
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    I truly like this guy, he always calls a spade by its name!
     
  3. D

    Dick JF-Expert Member

    #3
    Sep 9, 2010
    Joined: Feb 10, 2010
    Messages: 477
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Big up Malema, let other African leaders hear and adopt!:smile-big:
     
  4. K

    Koba JF-Expert Member

    #4
    Sep 10, 2010
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,064
    Likes Received: 435
    Trophy Points: 180
    Hizi BS za malema will cost South Africans kama wakimwendekeza,Nationalisation kwa faida ya nani? kama wanataka kurudi stone age wamsikilize huyu *****,lakini no chance hata within ANC to reactivate hizi policy za kijima from malema,South imejengwa & owned na macaptalist leo unataka kuleta communism yako malema...this guy is an i-diot!
     
  5. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #5
    Sep 10, 2010
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    I agree kwamba huyu Malema is not a way forward kwa waSauzi. Huyu jamaa ni kama CCM tu, he will exploit any opening kt ku-score popularity hata kwa vitu ambavyo hana ufahamu navyo. Bahati mbaya ndio viongozi wa kesho wa Afrika hawa.

    On the other hand, suala la rasilimali kutosaidia raia wa kawaida lazima liangaliwe kwa umakini, sio na SA, bali nchi zote za kiafrika. Hakuna faida ya ku-maintain serikali ambazo hazina mikakati yeyote kuhakiisha wananchi wao wanapata kaunafuu kutokana na rasilimali zinazopatikana ndani ya mipaka ya mataifa yao. Kutukuza wageni kwa kisingizio cha kwamba wana mitaji ni ukosefu wa akili. Kama mitaji ni muhimu kuliko rasilimali zetu basi waende na mitaji yao tuone nani ni zaidi.
     
  6. m

    mmakonde JF-Expert Member

    #6
    Sep 10, 2010
    Joined: Dec 26, 2009
    Messages: 967
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Huyu ni idiot.Zimbabwe imechukua kila kitu,sasa wako wapi?
    WaZimbabwe zaidi ya million 2 wako nje ya nchi,baada ya kujaribu kufuata huu upumbavu.
    Mandela alijua angefanya Azimio la Arusha,basi nchi ile ingecollapse
    Let be honest,nchi hiyo ya Sauz bila Wazungu ingefika kiwango cha sasa?
     
Loading...