Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ancient Arabic inscription found in Jerusalem

Discussion in 'International Forum' started by ByaseL, Feb 18, 2010.

  1. B

    ByaseL JF-Expert Member

    #1
    Feb 18, 2010
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 2,218
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    [​IMG] AP – An Israel Antiquities Authority worker holds a fragment of a marble plaque with an Arabic inscription …




    By SHIRA RUBIN, Associated Press Writer Shira Rubin, Associated Press Writer – Wed Feb 17, 9:25 pm ET

    JERUSALEM – A home renovation in Jerusalem's Old City has yielded a rare Arabic inscription offering insight into the city's history under Muslim rule, Israeli archaeologists said Wednesday. The fragment of a 1,100-year-old plaque is thought to have been made by an army veteran to express his thanks for a land grant from the Caliph al-Muqtadir, whom the inscription calls "Emir of the Faithful."
    Dating from a time when Jerusalem was ruled from Baghdad by the Abbasid empire, the plaque shows how rulers rewarded their troops and ensured their loyalty, archaeologists said.

    The Abbasids conquered Jerusalem after numerous wars with the Fatimid empire in Egypt. The Abbasid caliphs valued Jerusalem as an Islamic holy site.
    "The caliph probably granted estates as part of his effort to strengthen his hold over the territories within his control, including Jerusalem, just as other rulers did in different periods," said excavation director Annette Nagar.

    The white marble plaque measures four inches by four inches (10 x 10 centimeters) and was found approximately 5 feet (1.5 meters) beneath the floor of a home in the Old City's Jewish Quarter.

    The house's owner planned a renovation and — as required by law — brought archaeologists to carry out a salvage dig meant to prevent harm to valuable antiquities. The plaque has been removed from the site and is now in the hands of Israel's Antiquities Authority.

    The writing was deciphered by Hebrew University professor Moshe Sharon, who traced it to 910, during the early part of al-Muqtadir's 24-year rule.
    The finding will help scholars better understand 10th-century Jerusalem, populated
     
  2. Steve Dii

    Steve Dii JF-Expert Member

    #2
    Feb 18, 2010
    Joined: Jun 25, 2007
    Messages: 6,414
    Likes Received: 40
    Trophy Points: 145
    Kwahiyo inabidi wahame??
     
  3. RayB

    RayB JF-Expert Member

    #3
    Feb 18, 2010
    Joined: Nov 27, 2009
    Messages: 2,755
    Likes Received: 81
    Trophy Points: 145
    No inaprove kuwa wao waisrele walikuwa wa kwanza kabla za hiyo vita iliyokuja kuwapokonya. Hivi mtu anaweza kusema tu kuwa sasa huu mji ni holy kweli? Kaongea na God?
     
  4. B

    ByaseL JF-Expert Member

    #4
    Feb 18, 2010
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 2,218
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Kumbukeni Waisraeli na Wapalestina wote wanautambua mji wa Jerusalem kama mji mtakatifu na ndio sababu mojawapo ya mzozo. Jerusalem ina historia ndefu sana.
     
  5. M

    Marigwe JF-Expert Member

    #5
    Feb 20, 2010
    Joined: Nov 28, 2009
    Messages: 226
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 33
    Unaona wenzetu wanavyotii na kuheshimu sheria? Ukiwa unayo nyumba yako hasa kama wewe ni mkazi wa the old city, ukitaka kuikarabati basi huna budi kuwasiliana na idara ya mambo ya kale ili waje wasaidiane na wewe kuchimba kwa wao kutumia taratibu zao za kitaalamu ili wakigundua vitu vifaa vya kale vinavyohusiana na historia ya Jerusalem waweze kuhifadhi. Sio sisi majengo yote ya zamani yaliyojengwa na Mjerumani ambayo yanamilikiwa na NHC na akina Manji yanabomolewa tu kama kazi mbele kwa mbele. Ah nchi yangu Tanzania. Haijui kabisa kuhifadhi hsitoria, Hatujui kabisa.

    Hivi ni wangapi leo wanaojua kuwa Kibasila alikuwa chifu wa Wazaramo alieuwawa na Wajerumani kwenye mti ambao ulishakatwa siku nyingi na manispaa ya Ilala kukabidhi eneo ambalo sasa linatumiwa na wamachinga. Liko nyuma tu iliyokuwa Air Msae na KAMATA. So sad. Nobody and nobody cares at all.Nobody
     
Loading...