Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Am Ashamed to be Part of this Generation.... Thanks To our Leaders !

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by VoiceOfReason, Jan 21, 2011.

  1. VoiceOfReason

    VoiceOfReason JF-Expert Member

    #1
    Jan 21, 2011
    Joined: Nov 4, 2010
    Messages: 5,235
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Why you might ask ?
    Hii ni Kizazi ambacho kiko kwenye process ya kumaliza madini yetu bila faida wala kuwekeza kwenye long term investments (viwanda miundombinu etc) our grandchildren will inherit craters where minerals used to be

    Pamoja na vitega uchumi, (utalii, madini, maziwa) lakini hakuna ajira tunajisifia kuwa na machinga wengi na mabar maid..... tunaagiza hadi toothpick, karatasi na earbuds wakati hivi vitu vingeweza tengenezwa nchini kukuza uchumi...

    Badala ya kuongelea maendeleo tunaongelea kiongozi ni wa imani yetu, sio wa imani yetu au imani yetu ina viongozi wachache (utafikiri imani ndio inaongoza nchi)

    Nchi hii ina Natural Resources kuliko nchi nyingi kama UK etc wenzetu serikali zao zinaweza kuwapa ruzuku wasio na kazi, na kuhakikisha wazee hawapati tabu, na kuwajengea masikini flats ambazo wengine wanakaa bure au kulipa pesa kidogo, sisi hata kusomesha watoto wetu tunashindwa na wazee pensheni zao mpaka wabembeleze.

    Bora ningezaliwa TIMBUKTU ningesema Mungu hakutupa baraka na nchi yetu ni masikini kuliko kuona nchi inafilisiwa bila ya kuacha faida kwa taifa la kesho...., The Sad thing is am Part of This Generation, and There is very Little I can Do.....:crying:
     
  2. Nanren

    Nanren JF-Expert Member

    #2
    Jan 21, 2011
    Joined: May 11, 2009
    Messages: 1,651
    Likes Received: 88
    Trophy Points: 145
    Pole man!
    That is our country!

    The change begins with you and me!
     
  3. Mfamaji

    Mfamaji JF-Expert Member

    #3
    Jan 21, 2011
    Joined: Nov 6, 2007
    Messages: 6,315
    Likes Received: 397
    Trophy Points: 180
    No retreat no surrender
     
  4. U

    Uwezo Tunao JF-Expert Member

    #4
    Jan 22, 2011
    Joined: Nov 14, 2010
    Messages: 6,948
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0


    Katiba ni SHERIA MAMA ambapo sheria zote za nchi hupatikana na kufanyiwa kazi.

    Wakati sheria za kawaida hutungwa na wawakilishi wa wananchi kwa maana ya Wabunge kule bungeni Dodoma, Katiba ni sheria mama yenye UPEKEE KATIKA JAMII HUSIKA ambapo utungaji wake ni JUKUMU LA RAIA WOTE katika nchi.

    Sasa Ugomvi mkubwa kati ya vyama vya upinzani na Wanaharakati, kwa upande mmoja, dhidi ya CCM ni katika kusema kwamba NI HAKI YA KILA MTANZANIA KUSHIRIKI MOJA KWA MOJA katika kutekeleza wajibu wao kutunga Katiba Mpya.

    Lakini wao CCM wakiongozwa na Mafisadi wao wanasema Rais ANATOSHA KUTUTUNGIA TU KATIBA KWA KUSHIRIKIANA NA LOWASA, CHENGE na akina ROSTAM AZIZI kututungia tu katiba hiyo kupitia KIKUNDI CHA MADALALI WAO KWA JINA LA WATAALAM WALIOBOBEA KWENYE SHERIA.

    Sasa swali hapa ni kwamba; tangu lini Watanzania tukasikia KIKUNDI CHA Mi-FISI wakatunga sheria murua ya kulinda maslahi ya SWALA jangwani???

    UWEZO TUNAO, haki hapewi mtu bali ni kwamba haki hufuatwa na kuchukuliwa. Kazi inaendelea kila kona ya nchi kwa watu tunaojali maslahi ya taifa letu. Hakuna kulala!!!
     
  5. YeshuaHaMelech

    YeshuaHaMelech JF-Expert Member

    #5
    Jan 22, 2011
    Joined: Oct 12, 2010
    Messages: 2,624
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    VOR, it is too late to regreat and too early to give up! You are blessed to be born in such time as this and such a country as this. You have a lot you can do. Here are some:
    1. You can help educate people so that they may know importance of good leader... 2015 craters will not be formed yet!

    2. Volunteer to work for the good of Tz, there are schools of kata without teachers, volunteer to teach and in teaching them other things inspire them to be patriots....they are next voters and leaders

    the last for now but important all times is, God who gave us all these resources is not happy with its misuse. If He wanted them for canadians He could well put them in Canada. Be assured there is His hand on affairs of this country and we are going to Canaan. Many of us do not recognize the hand of God when in troubles until we are out of it!

    All in all, do not give up, do not regreat. Good things are yet to come and the worse too!
     
  6. VoiceOfReason

    VoiceOfReason JF-Expert Member

    #6
    Jan 22, 2011
    Joined: Nov 4, 2010
    Messages: 5,235
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    I Hear you what you are saying is true..., but its just like when we say that was the generation which gave us our Independence likewise we will say this is the generation which utilised most of our countries resorces, sold our country and segregated our nation and built hatred. What are we going to tell our grandchildren ? I HOPE ITS NOT TOO LATE although we have not reached a point of no return yet.

    Remember people are still blaming the Germans today for the mistake done by the generation of Hitler and the Nazis....,

    Its shocking how this generation is inflicting bad behaviours to our children (hatred, wizi and ufisadi, uongo etc) we used to be trustworthy.., but not anymore.., when this young fisadis we are creating now reach maturity it will be shocking
     
  7. Michelle

    Michelle JF-Expert Member

    #7
    Jan 22, 2011
    Joined: Nov 16, 2010
    Messages: 7,289
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    You are so right VOR,lets not give up,lets do the best we can and focus on making a difference,we will leave this country a better place if we are determined.
     
  8. The Finest

    The Finest JF-Expert Member

    #8
    Jan 22, 2011
    Joined: Jul 14, 2010
    Messages: 21,711
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    Dont be ashamed because we are in the struggle for this country hopefully GOD will hear prayers of the citizens of this country
     
  9. The Finest

    The Finest JF-Expert Member

    #9
    Jan 22, 2011
    Joined: Jul 14, 2010
    Messages: 21,711
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    yah, you are right michelle we should never give up the best we can do is focus
     
  10. n

    ngoko JF-Expert Member

    #10
    Jan 22, 2011
    Joined: Oct 12, 2010
    Messages: 574
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Pole mkuu , sisiem inahakikisha haki za RA et al . zinalindwa.
     
  11. VoiceOfReason

    VoiceOfReason JF-Expert Member

    #11
    Jan 22, 2011
    Joined: Nov 4, 2010
    Messages: 5,235
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Yes we should do our best, which now we are not doing....., but will our best be good enough....?, wont it be too late?.. because now the speed with which we are falling is shocking.., and another thing most of us are not fit to be parents... we are instilling bad characters in our children, FID Q said even a Small Leak can Sink a Ship... am afraid what we have is massive hole, and we are sinking and instead of stopping the leaking we are continuing to add more holes...., We should are TRY HARDER... cause we will go down in History as the worse thing that happened to Tanzania...
     
  12. n

    ngoko JF-Expert Member

    #12
    Jan 22, 2011
    Joined: Oct 12, 2010
    Messages: 574
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    michelle, pamoja na determination , tukumbuke kuna two collinear forces (f1--> RA et al., f2--> others) each of these forces has its own magnitude and direction ... , hizi vector mbili zitakapo collide na kushikamana ( after a new consititution OR a patch in the existing consititution) for sure energy will be conserved , Total Momentum will be conserved too. However, the direction of the resultant force F, will likely be in that of f1.
     
  13. The Finest

    The Finest JF-Expert Member

    #13
    Jan 22, 2011
    Joined: Jul 14, 2010
    Messages: 21,711
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    nilikuwa nawaza je bunge linaweza kumipigia kikwete kura ya kutokuwa na imani yake? Nikikumbuka ule msukuma mkokoteni aliyechijoma moto kule tunisia just because alikuwa ameishachoka na utawala wa ben ali hakuna aliyeamini kuwa rais huyo aliyeongoza nchi takribani miaka 30 kama angeweza kukimbia nchi
     
  14. C

    CHESEA INGINE Senior Member

    #14
    Jan 22, 2011
    Joined: Nov 7, 2010
    Messages: 180
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Well said yeshua!
     
  15. Mtumishi Wetu

    Mtumishi Wetu JF-Expert Member

    #15
    Jan 22, 2011
    Joined: Oct 12, 2010
    Messages: 4,373
    Likes Received: 150
    Trophy Points: 160
    What you have said VOR is crystal clear, this generation is heading for destruction total ruin.
    What we can do and what is suposed to be done, gang up and form a new KATIBA, that will be our salvation. Nyerere and group of TANU elders strugled for our independence.
    Azimio la Arusha was put in place to safegard our resources interest and freedom. The base of this old KATIBA was Azimio la Arusha of Ujamaa na kujitegemea, which no longer exist.
    So my dear VOR we need a new constitution covering all institutions, economies, siencetific developments,finances, minerals, land, sea,agricutural systems, social behaviour, mantion any thing concerning our well being as Tanzanians, put it in the book (KATIBA YA WANANCHI WA TANZANIA.)
    Let nothing distract us from this HOLISTIC mission of ukombozi wa Mtanzania a NEW CONSTITUTION that will be our salvation.

    Coming together is a beginning. Keeping together is a progress.
    Working together is success. Henry Ford.

     
Loading...