Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Aliefukuzwa na mataka atcl aula precission as a manager;

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Pdidy, May 12, 2009.

  1. Pdidy

    Pdidy JF-Expert Member

    #1
    May 12, 2009
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 25,518
    Likes Received: 1,598
    Trophy Points: 280
    Wanandugu kweli mungu hamtupi mja wake..kama siku yaliowakuta wahanga wa ATCL kwa kufukkuzwa kazi watu watano na wengine kuhakikishiwa kuondoka kabla ya baadhi ya vijukuu vya mtume kuingilia kati na kutupa sala zenu kwa mja wetu wakiwemo members wa jf.....leo hii mmoja wa wahanga alietimuliwa ATCL kwa kuandika habari za kampuni kwenye WWW.JAMIIFORUMS.COM ametunukiwa umanager kwenye kampuni tanzu ya precission kuanzia leo hii nae si mwingine bali ni

    To all of you Guys,

    On 22nd February 2008, I wrote you an email with the same caption –
    Farewell. That was shortly after Mr. Mkinga (on behalf of Management) had
    handed me a letter headed: TERMINATION ON GROUNDS OF INCOMPATIBILITY.

    Well, I had done nothing wrong, and I believed then that my Creator will
    fight for His humble servant. That is what He did, and I was back four
    months later.

    Msiogope – Mr Mkinga has not given me another letter!

    I would just like to let you know that today is my last day in office as
    an ATCL employee. I tendered my resignation letter yesterday. I hope to
    complete my handing over process today, but if I will not manage, then I
    will complete the exercise tomorrow.

    I have joined Precision Air effective 11th May 2009. I have been offered
    the position of Manager Technical Services whereby I will be heading the
    Engineering Development, Engineering Planning, Technical Records and
    Technical Library Units.
    I look forward to the challenge ahead.
    Guys, challenges are healthy – they make life more exciting!

    I would like to say a big thank you to all of you for making my 18 year
    stay in TC something to remember and treasure. Not everything was rosy;
    the biggest shocker was my termination last year. But I look at that
    positively. The Almighty God sometimes allows calamities to befall His
    servants, just to test their grit. I thank God for what happened because
    the incident taught me a lot of things; it also made me much stronger.

    I call upon all of you to always put God in front, and always strive to
    lead a life He expects from you. If you can, try fasting and praying as
    much as you can. The rewards are monumental.

    A long time ago – more than ten years back, I was listening on the radio
    to a speech by an Imam during the Eid celebrations (Baraza la Iddi). He
    spoke about a lot of things but I recall just one thing he said. He said,
    ‘’… Ndugu Waislamu, kama mungalizijua thawabu nyingi zinazopatikana wakati
    wa mfungo wa Ramadhani, mgalitamani mfunge kila siku..’’.

    I tend to agree with the Imam. Many important things in my life have
    happened to me during fasting in the period of Lent (Kwaresma). When I was
    fired last year, It was in the middle of Kwaresma. When I was approached
    to join PW last month (without any expectations), it was in the period of
    Kwaresma!
    So guys, let us always strive to make peace with our Creator.


    Currently ATCL is going through rough waters, but it’s not the end of the
    world!
    When a man (or a woman) falls down, you don’t remain on the ground crying,
    but you get up, dust yourself up.... and start all over again! You should
    never accept defeat.

    I was privileged to visit Boeing facilities at Seattle, Washington DC in
    1995 for a workshop on Corrosion Prevention and Control. In that town,
    Seattle, they had their Baseball team called Seattle Mariners. This team
    had their motto which I remember to this day. It Said, ‘’ REFUSE TO
    LOSE’’.

    I guess that should be the spirit to ensure that TC is back on her feet soon.

    May the roads that you all travel in 2009 lead to beautiful places!

    Regards,
    John sitta


    You can always catch me at : jbssita@yahoo.com/precission.com and 0754800123

    kwa niaba ya wale waliokuwa pamoja na wahanga hawa mpaka mwisho tunatoa shukrani kwa wale members wote wa JF waliojitahidi kulaani na kufikia kurudishwa tena kabla ya neema kumwangukia mh sitta..tunawatakia kila la kheri tuwe na moyo huo huo hasa kipindi member yoyote akipata matatizo kazini nyumbani tusichoke kuambiana kujua jinsi ya kusaidiana

    GODBLESS JF MEMBERS
     
  2. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #2
    May 12, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Hongera Mzee,

    Waungwana wanasema: Riziki ya mtu hutoa Mola, Na Mlango wa Mungu u wazi siku zote!

    Kila la heri ktk kazi yako mpya!
     
  3. Lambardi

    Lambardi JF-Expert Member

    #3
    May 12, 2009
    Joined: Feb 7, 2008
    Messages: 7,544
    Likes Received: 2,058
    Trophy Points: 280
    Kweli kila goti na chozi limliliao Bwana halitakesha bure.....Bwana ni mwema siku zote amina
     
Loading...